Legenda světového filmu Béla Tarr bude po celý podzim vyučovat na FAMU

Na konci září přijede do Prahy významný režisér Béla Tarr, který na FAMU povede celosemestrální výuku pro studující magisterských a doktorských programů. Je to vůbec poprvé, kdy na školu v rámci jejího mentoringového programu zavítá zahraniční tvůrce na takto dlouhou dobu.

Stěžejní maďarský režisér a scenárista Béla Tarr patří mezi významné současné světové tvůrce. Za snímky Turínský kůň (2011), Muž z Londýna (2007 /film, v němž hlavní roli ztvárnil Miroslav Krobot/) nebo Satanské tango (1994) se zapsaly do učebnic historie světové kinematografie, byly promítány po celém světě a odnesl si za ně ocenění jako Velkou cenu poroty na festivalu Berlinale, nominaci na Zlatou palmu z festivalu v Cannes či na European Film Awards. 

Béla Tarr je jedním z těch výjimečných autorů, kteří od počátku své tvorby důsledně konceptualizovali způsob používání filmového jazyka - známé jsou například jeho filozofické úvahy týkající se filmového času či práce kamery. Stal se pověstným nezaměnitelnou vizualitou a poetickým vyjadřováním. A i když je sám stylově vyhraněnou osobností, studující povzbuzoval ke svobodnému myšlení a nalezení jejich vlastní filmové řeči, když s nimi natáčel v rámci mentoringu před dvěma lety. Jsem proto nadšená, že právě on je prvním filmařem, který tento přístup převede do celosemestrální výuky,” říká děkanka FAMU Andrea Slováková.

Mentoringový program na FAMU, v jehož rámci Béla Tarr se školou spolupracuje, si klade za cíl propojit studentstvo FAMU se současnou světovou filmovou scénou. Nastupující generace filmařů a filmařek se jeho vlivem seznamuje s praxí uznávaných a svérázných osobností všech profesí, s nimiž mají studující možnost úzce spolupracovat během intenzivních praktických workshopů i individuálních konzultací. 

Je pro nás velkou ctí, že si studující získali důvěru Bély Tarra a on souhlasil s delším pedagogickým úvazkem. Pro naši fakultu je to zároveň další krok k rozvoji mentoringového programu a jeho pevnějšímu přirozenému začlenění do studijních programů. Ale hlavně věříme, že i toto je jedním z přístupů, které mohou rozvinout přirozený talent a posílit uměleckou stránku filmů našich absolventek a absolventů,” dodává proděkan pro zahraniční vztahy David Čeněk.

Béla Tarr pak od Akademie múzických umění v Praze převezme 31. října čestný doktorát, který je spolu se jmenováním profesorem nejvyšším oceněním života a díla, které univerzita (v případě profesury prezident republiky) uděluje. První čestný doktorát udělila AMU v roce 1996 Václavu Havlovi. Za 27 let převzalo tento čestný titul 19 mezinárodně uznávaných umělců, kteří často na AMU sami studovali, včetně Miloše Formana, Jana Švankmajera či Agniezsky Holland.

Fotografie: LUXBOX FILMS

 

 

Fotogalerie