LAST CHRISTMAS

                                                                      

                                                                         

 Last Christmas -  všechny radosti a bolesti světa jsou tu, aby nám popřály veselé vánoce a jde opravdu  o zábavný zážitek, máte-li ovšem smysl pro svět poměrně ujetých lidiček a ptákoviny všeho druhu, včetně mišmaše situací a lidských pocitů.  Na filmovém plátně ožívá čas světýlek, cingrlátek, obdarovávání se, přijímání a odpouštění, a ve staré dobré Evropě, tady konkrétně v Londýně i sněhových vloček. 

U zrodu filmu stál vánoční hit George Michaela Last Christmas a nabídka producenta pro Emmu Thompson, herečku a scénáristku ověnčenou metami nejvyššími,  včetně Oscara za obé (Howards End, Rozum a cit), napsat scénář k filmu, který by se mohl stát hitem letošních vánoc. 

Emma Thompson je jednoznačně vtipná. Tato charismatická, šarmantní, vzdělaná a angažovaná žena úspěšně baví svým pověstným humorem publikum již pár desetiletí. Umí se postavit za vše, co jí leží na srdci, dokáže šokovat a bez předsudků si dělat legraci takřka ze všeho včetně sebe samé. Je evidentní, že se moc ničeho nebojí a ač by se mohla zdáti býti poměrně tvrdou ženou, je majitelkou velikého, něžného srdce. A o srdci je také její nový film, film, který by si neměl nechat ujít žádný milovník bláznivých vánočních, romantických komedií, jež ovšem ač kýčové, mají stavbu přinášející mimo zábavy, také jedno ze zásadních poselství. Potkáme krásnou, dojemnou a poněkud ujetou dívku, kterou si okamžitě zamilujete. Zanedlouho vás ovšem začne štvát její neskutečný egoismus a pak, když už jí máte prostě dost, dostanete ránu. Vy i ona. To aby jste pochopili – vy jí a ona sebe. Konec je přesně takový, jaký vyžaduje žánr. Kinosálem tedy zní smích a  v momentě, který k tomu autorka příběhu určí, někdo uroní i slzu. Tedy lépe autorky, protože Ema Thompson si k práci na scénáři přivzala nemálo excentrickou, provokativní a s ní evidentně ladící kolegyni Bryony Kimmings, aby spolu stvořily dílo plné vánočního kýče, šílených situací, malérů, něhy i ran osudů.  Vše, co doba přináší je tam a člověk jen  čeká, co za další ptákovinu se ještě objeví. Je opravdu zábavné sledovat, co všechno tyto patriotky Britských ostrovů, do svého příběhu ještě dostanou, a jak  posouvají děj, který ač pln klišé přesto není pouze lehkou múzou.

Hvězda filmu je zde pouze jedna a to skvělá herečka Emilia Clarke, známá  hlavně ze série Hra o trůny

Nezbývá tedy, než popřát -  veselé vánoce v kině. Báječně člověka naladí na svátek svátků a vše s ním spojené, včetně uvědomění si darů, které máme zde, v místě, kde žijeme.                              

Fotogalerie