Lago di Como - jezerní království

 

Jako kluk jsem miloval barevné prospekty  cizích leteckých společností a cestovních kanceláří.  Obcházel jsem  pobočky zahraničních zastoupení  a škemral  o barevné obrázky na křídovém papíru.  Na Václavském náměstí  jsem tehdy  od jedné italské letecké společnosti  dostal prospekt  jezera Lago di Como.  Úzký prospekt  se rozkádal do šířky a po celé jedné straně prospektu byl  širokoúhlý  snímek jezera  Lago di Como.  Byla to krásná reklamní fotka , v popředí  útulné hotýlky, palmy,  nazelenalá jezerní plocha a v pozadí zasněžené vrcholky Alp. Možná jsem tehdy ani nevěděl, zda je to jezero či moře, ale to místo se mi vrylo do paměti.  Prospekt jsem měl vždy pod sklem svého pracovního stolu  a příliš jsem nedoufal,  že bych ta místa někdy spatřil na vlastní oči. Ten prospekt s láskou opatruji  dodnes.

 

 

Po revoluci 89 to už  sice nebyl problém, ale věděl jsem, že se stanem,  či nočními transfery autobusem,  bych si tu krásu  jezer neužil. A  tak jsem čekal, až přijde ta vhodná chvíle.  Ta chvíle přišla  po 45 letech…. Věděl jsem , že vydám nekřesťanské peníze za dobré ubytování  s terasou nad jezerem a oslnivým výhledem na podhůří Alp.  Ano - ty peníze  jsem  byl připraven obětovat,  jenom jsem se bál,  aby mě to nezklamalo. Nezklamalo -   naopak.   Jednoznačně to za to stálo.      Ano – hotely  i malé penzióny na pobřeží  jezera (s výhledem)  náleží k nejdražším lokalitám v Evropě.  Ale jednou,  jedinkrát  -  dopřejte si a nelitujte. Ta místa samozřejmě znáte z mnoha slavných filmů, kde  se muž a žena   náhodně potkávají,  rozcházejí,   často i  tragicky umírají.   To se vás však netýká,  protože  vás ochrání  kouzlo jezerního království….. 

 

Města, městečka a vísky na pobřeží  jezera nebudu popisovat. Jsou si příliš podobná ,  pitoreskně  poskládaná  do strmých strání   - jako krabičky od sirek.  I jejich názvy  jsou   si podobné  a vzájemně se rýmují  (Menagio-Belagio apod.) . Po týdnu  už  téměř nevíte,  kde jste byli či nebyli a vše začne splývat.  V paměti vám utkví  už jen  průzračná , modrozelená jezerní plocha opředená  tajemnou mlhou  a z ní vystupující  zasněžené  vrcholky hor.  Středomořská atmosféra , vůně  květin,  pinií,  tratorií  a pekáren vás   snadno  omámí.  Miluji Máchovo jezero a  Štrbské pleso ,  přesto  Lago di Como   vede.  Určitě je jen málo míst na naší  planetě,  která se tomuto jezernímu  království   vyrovnají.  A tak neváhejte  a jeďte tam.   

 

  Navečer budete  naslouchat  italským kantilénám,  linoucích se z okolních tratorií   a  sledovat  barevnou proměnlivost jezerní hladiny.   Jezero křižují výletní lodě  různých kategorií ,  a tak můžete snadno  a v krátkých intervalech  přejíždět z místa na místo.  Obdivovat jezerní krásu a horské štíty  z lodní paluby ( nejlépe se sklenkou šampaňského) poskytne  ty nejhezčí zážitky.

 

A když to vyjde -  G.Clooney připraví  vaše oblíbené nespresso.

 

 

Text a fotografie : Vladimír Hájek