KŘEST CD KUŘÁRNA V BLÁZINCI - ZLATKA BARTOŠKOVÁ

Páté CD osobité české šansoniérky Zlatky Bartoškové Kuřárna v blázinci je věnováno téměř zapomenutému moravskému básníkovi Josefu Řičánkovi, jehož písňové texty jsou základem celé desky. Po té, co se Zlatka setkala s jeho tvorbou, došlo k okamžitému „souznění duší“ a Zlatka se rozhodla některé Josefovy písňové texty zhudebnit. Zároveň s deskou vydává u příležitosti autorových nedožitých 70. narozenin také stejnojmennou knížku, která je výběrem básní a písňových textů z jediné vydané básnické sbírky Josefa Řičánka se symbolickým názvem Cesty do kopce.

„ CD i knížka jsou pozdrav Pepovi někam nahoru a poděkování za to, že tu byl a jaký byl. Bohužel jsme se nikdy nepotkali, ale při práci na písních s jeho texty jsem cítila, jako by u toho byl také “, říká s úsměvem sama zpěvačka. Zlatka Bartošková si svoji pěveckou dráhu doslova vyvzdorovala na osudu. Nikdy nebyla dítětem štěstěny a snad právě proto jí posluchač věří každé slovo. Ať už zpívá o lásce, bolesti, či snech. V tomto projektu se tak setkávají dvě umělecké osobnosti, jejichž cesty v životě skutečně většinou vedly a vedou do kopce. V případě Josefa Řičánka pak díky jeho tělesnému postižení vlastně doslova. 

Autory dalších písní jsou  textaři a básníci Jarmila Hannah Čermáková, Kamil Marcel Hodáček, Rostislav Černý, a skladatelé a aranžéři Jiří Toufar, Petr Ožana, Iryna Rusanovyčová a Radim Linhart.

 

Zlatka Bartošková zpívá výhradně vlastní repertoár a píší pro ni současní čeští textaři, básnící a skladatelé. Vystupuje se sólovým šansonovým recitálem, v programu Život je šanson, s podtitulem večer šansonů a povídání o životě a lásce k profesi, který pravidelně každý měsíc uvádí v Kavárně Činoherního klubu v Praze, spojuje šansony s povídáním se zajímavými hosty, kterými v loňském roce byli například fotograf Robert Vano, herečka Lilian Malkina, neurochirurg Vladimír Beneš, jaderná fyzička Dana Drábová nebo režisérka Olga Sommerová.