Králova zahradnice Přichází do kin 16. dubna . UŽ TEĎ SE TĚŠTE

Co všechno skrývají zahrady ve Versailles? Velkolepou nádheru, ale také intriky, neřest a nenávist. Režie velkolepé kostýmní podívané se ujal Alan Rickman, který zároveň ztělesnil roli krále Ludvíka XIV.  

Zahradnice Sabine De Barra má ve Versailles vytvořit pro krále  Francie zahrady dosud nevídané nádhery. Musí však obstát nejen jako profesionálka, jejíž dílo bude obdivovat celý svět, ale i jako žena, která skrývá tajemství z minulosti. Vášnivá a emocionální Sabine, svou upřímností vnese do společnosti spoutané konvencemi i do přísného řádu zahrad Versailles nebývalý rozruch, který pro někoho může představovat chaos a pro někoho příjemné narušení strnulých tradic.  

Alan Rickman, známý z Lásky nebeské a proslavený jako Snape ze série o Harrym Potterovi, si jako představitelku hlavní postavy vybral herečku Kate Winslet, s níž si před dvaceti letech zahrál ve filmu Rozum a cit. „Ona byla jediná, koho jsem si v roli Sabine de Barra dokázal představit: je uvěřitelná, když se rukama hrabe v hlíně, ale zároveň má neuvěřitelnou mentální energii. V době natáčení byla těhotná, což ovšem zpočátku netušila ani ona sama. Naštěstí! Museli jsme ji totiž v jednu hodinu v noci hodit do ledové vody. Byla ve čtrnáctém týdnu! Ale až se jednou její dítě bude na ten film dívat, Kate může ukázat na svůj korzet a říct mu: tam uvnitř jsi ty,“ říká herec a režisér v jedné osobě. A dodává, že natáčení velkolepé a současně akční podívané nebylo snadné ani v jiných ohledech: „Točili jsme divokou jízdu kočáru, která skončí jeho převrácením, scény s davem komparsistů v kostýmech - to všechno samozřejmě v historických lokacích, jako je Blenheim Palace. Byl to neustálý tanec na ostří nože!“ 

Snímek Králova zahradnice mohli první diváci shlédnout už v březnu v rámci MFF Febiofest a dlužno říct, že vzbudil zasloužené nadšení. 

 

Připravila: Zuzana Ptáčková         Foto: Bontonfilm

 

FILM POHLEDEM   TEREZY HERZ POKORNÉ

Krásná podívaná pro ty, kdo dokáží na chvíli zpomalit , vymanit se z hektiky našich všedních dnů, zatoulat se do minulosti, a splynout. Ti kdo to nedokáží, nenajdou zalíbení v tomhle silném, milostném příběhu, příběhu, kteří ti šťastní z nás, dobře znají. 

Říká se, že film může být úspěšný pouze tehdy, když se divák dokáže ztotožnit s jeho hlavními postavami. 

Tady je to možné snad pro každého. Ať vás k tomu dovede  krásná zahradnice, bojující ze světem, silou i živly, a to kvůli své minulosti, která se nedá odložit, tak jako to udělá se svým novým kloboukem. Nebo její zaměstnavatel, mladý muž, který musí řešit nevyřešitelné. Jeho pohledy jsou stále silnější, vzbuzují touhu, která prochází jeho tělem i duší a my to cítíme s ním. A pan král? Ztracený a nalezený, jako vrtochy, které patří k panovníkům dob minulých i těch dnešních.

 Vše je stále stejné. My lidé, příběhy lásky a boje o život,  také.  Pouze šaty, vkus a kulisy, se mění.........

Tenhle film má krásnou duši, skvělé herecké výkony a nemusíte ani milovat kytičky, aby se vám líbil. Ano, má pomalé tempo, jenže to tempo je pro režiséra Alana Rickmana prostředkem, jak vytvořit napětí, tedy pokud ho dokážete cítit.  A zasníte se určitě, to ve chvílích kdy před sebou uvidíte sami sebe...............a nebo ne....................

                                                                                                      T.H.P.

Fotogalerie