KOKOS

Kokos. Světový fenomén, který si pozvolna (a zcela zaslouženě) nalézá své místo nejen v tuzemských kuchyních, ale i koupelnách! Tento exotický ořech má velmi blahodárné účinky a o spoustě z nich většina z vás nemá ani tušení…  

Opomíjený fenomén na pět písmen – tak by se dalo jednou větou charakterizovat toto ovoce, které se začalo hojně využívat nejen v potravinářství, ale i kosmetice. O blahodárných účincích kokosu nemluvě. Kokosová voda, kokosové mléko, kokosová dužina, kokosová mouka, kokosový cukr, kokosové máslo nebo kokosový olej. Ten sám o sobě pomáhá v kuchyni i v péči o jejich pokožku, vlasy, ale např. i zuby.  Kokosový olej v unikátním spojení s ingrediencemi jako je například avokádo, rakytník, aloe vera, konopí, nebo chia semínka pak jeho účinnost nejen pozitivně doplní, ale v mnoha případech i vylepší! Tak vznikl tzv. Super Kokos, který je k mání nejen coby přírodní kosmetika, ale i pro mnohé nezbytný pomocník při přípravě spousty pokrmů. 

Kokosový olej je totiž teplotně odolný do plus minus 200º C, je snadno stravitelný díky obsahu tuků se středně dlouhými řetězci, obsahuje 50% kyseliny laurové a celkově zjemňuje chuť smažených potravin. Základem kvality je pak vyvážený mix filipínských kokosových olejů optimalizovaný pro použití v kuchyni. Za studena lisované oleje zajišťují svěží kokosovou vůni a oleje lisované pro změnu za tepla dodávají vysokou teplotní stabilitu, což je pro kuchyňské užití – zejména pak smažení, velice důležité.

Pokud se zaměříme na jeho úžasné vlastnosti v péči o pokožku, či vlasy, musíme zmínit, že přirozenou a zcela přírodní cestou hydratuje a regeneruje pokožku, má výtečné účinky na rozličná kožní onemocnění - atopický ekzém, lupénku, akné, opary… výplach ústní dutiny tímto olejem odstraňuje škodlivé bakterie z dásní, zubů i krku. Celkově posiluje náš imunitní systém a zlepšuje metabolismus. Snadno odstraňuje make-up, jelikož skvěle rozpouští i voděodolná líčidla. Má vynikající protizánětlivé a antibakteriální účinky, zklidňuje pokožku a řada žen (dnes už i mužů!) jej využívá jako zábal pro suché a poškozené konečky vlasů. 

A pro ty z Vás, kteří nyní přišli kokosu takříkajíc na chuť, máme skvělou zprávu! Sledujte náš on-line časopis STYLEnew.cz, co nevidět totiž budete moci vyhrát jedinečné oleje ve výše zmíněném unikátním spojení s rozličnými ingrediencemi! 

 TEXT: STYLEnew.cz

FOTO: archiv STYLEnew.cz        www.herbamedicus.cz

 

Fotogalerie