Koh Phangan - dotek ráje

Thajský ostrov Koh Phangan  naleznete  asi 20 km od známějšího ostrova Koh Samui a dostanete se na něj pouze po moři. Na rozdíl od Samui nemá tento ostrov  letecké spojení. Cesta lodí  z Koh Samui trvá 30 – 40 minut. Koh Phangan je výrazně menší a klidnější, než sousední Koh Samui, svojí rozlohou zabírá cca 160 km2 a je převážně hornatý.

 

Ostrov se proslavil  zejména mezi mladšími  ročníky bujarými oslavami úplňkové noci – tzv. Full moon party, která se koná na jižním cípu ostrova v oblasti pláže Haad Rin.  Davy mladých cestovatelů  z celého světa se sem sjíždějí  každý měsíc zapít a prohulit nadcházející úplněk. Škoda, že jsem starý a tlustý, jinak bych šel  na pláž vítat úplněk měsíce také. Útěchou mi bylo, že  jsem byl na ostrově v době mimo měsíčního úplňku, i když místní mě ujišťovali, že se konají  již i  půl-úplňkové  a dokonce i čtvrt-úplňkové párty.  A tak na pláži Haad Rin zřejmě můžete vítat úplněk  nepřetržitě….. Docela stojí za to,  najít si  na  internetu  videa z této úplňkové noci, budete se bavit především ranními  záběry a možná ani nebudete litovat, že jste tam nebyli. Nicméně Full moon party již ke Koh Phanganu neodmyslitelně patří a divoká bujarost a nespoutanost  mládí rovněž. Nikomu to nevadí – jsou to prostě děti ráje.

 

Starší ročníky  najdou  klidný ráj na severovýchodních plážích.  Je to vlastně jen několik zátok s menším množstvím  hotelových resortů a k nejkrásnějším jistě patří Thong Nai Pan Noi Beach  a sousední pláž Nai Pan Yai. Kilometrová pláž s bílým  pískem je  téměř liduprázdná, v kopcích nad pláží se nacházejí tři resorty známých hotelových řetězců a je to zřejmě i nejdražší lokalita na ostrově. Na pláž  se lze dostat pouze  motorovým člunem, dopravu  pro své klienty si zajišťují resorty přímo z letiště na Koh Samui. Vzhledem k omezeným přístupovým možnostem oceníte především to , že v panenské přírodě nepotkáte  žádné davy  - spíše vůbec nikoho,  a to  ani všudypřítomné  Rusy (ruštinu jsem za celou dobu pobytu nezaslechl). Bohužel ostatní si mysleli, že tím jediným Rusem jsem já….  Jeden Holanďan mě potěšil, když si myslel, že jsem Rumun.

 

A nakonec Bottle Beach – nejen pro mě je tato pláž nejkrásnějším místem ostrova, kde pocítíte dotek ráje. Menší zátoku s průzračným mořem a ještě bělostnějším pískem lemují kopce s palmovými háji – a to je vše.  Najdete tu menší hotel (možná dva), na pláži jsem  téměř nikoho nepotkal, v moři jsem plaval  sám – až jsem se bál, že tam něco hrozí. Nehrozilo nic – jen to ticho a ráj.  Vždy jsem po takovém místě toužil – strávit tak alespoň měsíc, jenom moře, palmy a bílý písek….   Strávil jsem zde půl dne , byla tam sice  i hospoda, ale nevím, co bych tam dělal měsíc.  Tři dny ráje  však vřele doporučuji !

 

Text a foto : Vladimír Hájek

 

 

 

Fotogalerie