KEANU REEVES

Není takový jako jiní herci a herečky. Nepyšní se svou slávou, neupozorňuje na sebe rádoby hvězdnými manýrami, neřeší, jestli je ho „dost“ nebo „málo“ na stránkách novin, časopisů, sociálních sítích … Možná právě proto, že vše, čím si prošel od svého dětství k první filmové klapce, co musel ustát, ho vnitřně posílilo natolik, že jeho charakter, přístup k ostatním a pokora k životu vůbec by mohly být úžasným „návodem“ na spokojený život pro každého!

 

 

* Narodil se 2. září 1964 v Bejrútu v Libanonu a jeho křestní jméno značí dle uváděných překladů z havajštiny: CHLADNÝ VÁNEK NAD HORAMI, nebo KDYŽ SE ZVEDÁ VÁNEK …

* Kam až sahá jeho rodokmen? Maminka Patricie Taylor, kostýmní výtvarnice a profesionální tanečnice pochází z Anglie, otec Samuel Nowlin Reeves, geolog se narodil na Havaji a má britské, havajské, portugalské a čínské předky.

* Keanu vyrůstal celkem se třemi nevlastními otci, vlastní táta opustil rodinu, když mu byly pouhé tři roky. S maminkou a mladší sestrou Kim Reeves (*1966, Austrálie) přesídlili do New Yorku, poté do Toronta, kde se rodina rozšířila o Keanovu další mladší sestru Karinu Miller (*1976).  No, a aby byl výčet jeho sourozenců úplný, díky otci má ještě nevlastní sestru Emmu Reeves (*1980, Havaj). Keanu se od svého dospívání už nikdy se svým biologickým otcem neviděl.

* Je dyslektik.

* Chtěl se stát profesionálním hokejistou, ale tento jeho dětský sen ztroskotal díky vážné nehodě, kterou prodělal.

* Jeho sestře Kim, kterou považoval za svého NEJLEPŠÍHO ŽIVOTNÍHO PŘÍTELE, v jejich pouhých 25 letech diagnostikovali rakovinu krve. Psal se rok 1991, Keanovi se zhroutil svět. Po celou dobu, co byla hospitalizovaná v nemocnici, byl s ní. Držel ji za ruku. Desetiletý boj s nemocí Kim bohužel prohrála, což zanechalo v Keanovi hlubokou jizvu na duši … „Kim je to nejdražší, co na světě mám. Peníze jsou to poslední, o čem přemýšlím. Z toho, co jsem vydělal, bych mohl žít po několik příštích století…“– řekl herec ještě v době, kdy byla Kim na živu.

* Jeho velký přítel, herec, hudebník a aktivista River Phoenix (vlastním jménem River Jude Botton), zemřel ve svých 23 letech, konkrétně v roce 1993 na chodníku před hudebním klubem The Viper Room, Sunset Blvd, West Hollywood v Kalifornii na předávkování se smrtelným mixem několika drog. Jednou Keanu ujel na motorce přes 1000 mil, aby mu předal scénář na film Mé soukromé Idaho, jelikož podle Keana byl na roli nejlepší právě River. 

* Jeho přítelkyně americká herečka a jednatelka nahrávací společnosti Jennifer Syme krátce po seznámení s Keanem otěhotněla a na Štědrý den roku 2000 porodila mrtvou holčičku Avu. Toto trauma ji poznamenalo natolik, že se v následujícím roce předávkovala léky a zemřela v pouhých 28 letech při tragické autonehodě, kdy v plné rychlosti vjela do před sebou stojících aut …

„Lidé se pletou, když říkají, že se s tím vyrovnáte. Když říkají, že je to za mnou, už je dobře. Mýlí se. Když z vašeho života zmizí lidé, které milujete, zůstanete sami.“

* Je velkým milovníkem motorek a díky nim má na hrudi velkou jizvu, kterou mu způsobil vrak motorky, když narazil do úbočí hory při jedné z „démonských jízd“ (jízdy v noci bez světlometů) v kaňonu Topanga. Byl přes týden hospitalizován se zlomenými žebry a prasklou slezinou. Když pro něj dorazili záchranáři, jeden z nich, jakmile jej přenášeli k helikoptéře, omylem nosítka upustil. Co na to Keanu? „Rozesmálo mě to, i když jsem v tu chvíli skoro nemohl dýchat.“

* Při natáčení Matrixu koupil a věnoval 12 kaskadérům na place motorky Harley Davidson.   

* Keanu má již řadu let soukromou organizaci, díky níž financuje dětské nemocnice a výzkum rakoviny. Nikdy nechtěl, aby byly tyto jeho charitativní aktivity spojovány s jeho jménem, nicméně po letech se to stejně zjistilo, prosáklo v médiích a tím pádem jen dosvědčilo, jaký charakter je tento štědrý a skromný člověk!

* Keanu nemá problém s tím, aby si snížil svůj honorář za natáčení (až o 90%!) , aby pak producenti mohli např. použít další triky nebo najmout další herce. A právě díky této Keanově skromnosti a charakteru jsme ho mohli vidět např. i ve snímku Ďáblův advokát po boku Al Pacina!

* Na trilogii Matrixu daroval více než 50 000 000 dolarů těm, jež vyráběli speciální efekty a kostýmy – těm, kteří podle Keana byli skuteční hrdinové trilogie.

* Velmi často se ve spojitosti s tímto herce spekuluje o jeho nesmrtelnosti. Vypadá to, že totiž nestárne a fanoušci jeho nesmrtelnost dokládají tím, že je víc než podobný francouzskému herci Paulu Monetovi (*1847).

„Já vím jen to, že až zemřeme, budeme chybět těm, kteří nás milovali.“

* Když točil Dům u jezera, v pauze při natáčení zaslechl rozhovor dvou kostýmových asistentek. Jedna z nich brečela a druhé se svěřila s tím, že pokud nezaplatí 20 000 dolarů, přijde o dům. Ještě tentýž den Keanu složil potřebnou částku na bankovní účet této ženy.

* Zatímco ze zbraní střílí a téměř veškeré úkony dělá pravou rukou, píše zásadně levou! Všimnout si toho můžete např. v Matrixu (1999), kde balíček podepisuje levou, ale otevírá ho pravou rukou, ve které vždy drží telefon.

Keanu Reeves si na jednu stranu může koupit de facto všechno, ale namísto toho každý den vstává s tím, že si určí jednu věc, kterou udělá, kterou někomu pomůže. Zásada, která je k nezaplacení: Být dobrým člověkem. Nikdy netvrdil, že dělá charitu, pomáhá ostatním, zkrátka udělá to, co cítí, že právě nyní udělat chce a tím to končí. Vše činí jako věc svých vlastních morálních zásad a nikoli proto, aby vypadal lépe v očích ostatních. Na rozdíl od řádky svých „kolegů“ či „kolegyň“, kteří se „potřebují“ vidět a být „všude“ slyšet, jak „právě teď“ pomohli tam či onam… Tento sedmapadesátiletý chlapík nikoli!

„Každý boj, kterým jste si v životě prošli, z vás udělal tu osobu, kterou jste dnes. Buďte proto vděční za těžké časy, protože díky nim se stáváte silnějším.“

 

„Učte se pozorně vnímat druhé lidi a svět kolem sebe. Je to celkem jednoduchá schopnost, díky které to můžete dotáhnout hodně daleko!“

Text: Lubomír Nečas, dipl. um., MBA  Foto a desing AUFphotos + vklady: www.stylenew.cz