KATT – PŘÍBĚH VARHAN A HLASU, PŘÍBĚH VLASTNÍ CESTY

KATT (Kateřina Chroboková) je mezinárodně úspěšnou varhanicí a cembalistkou. Vedle interpretace v oblasti klasické hudby vytváří i autorskou hudbu, ve které originálně kombinuje zvuk klasických varhan s elektronikou a zpěvem. Tak je to i na eponymním albu, jež KATT vydá 18. března 2016 u vydavatelství Supraphon. Nahrávky jsou kombinací různých světů propojených duchovní tématikou. KATT novinkové album označuje ve své hudební dráze za zlomové. 

Studium na prestižních školách (mj. Schola Cantorum Basel) a spolupráce s vynikajícími orchestry (Anima Eterna, Royal Flemish Philharmonic ad.) přivedly KATT k mistrovské interpretaci autorů od Bacha po mladé skladatele své generace. Její intuice a fascinace zvukovými možnostmi varhan jí však dovedly ještě dál – k vlastní tvorbě, posléze k vlastnímu hlasu. Inspiraci čerpá ve zpěvech nejstarších křesťanských tradic, v sakrální architektuře i v atmosféře okamžiku. 

 

„Varhany mě vždycky svou zvukovou barevností fascinovaly. Jak říká jeden můj kamarád, mexický skladatel Felipe Juan Waller, je to vlastně nejstarší „synťák“ na světě. Lidé, kteří nechodí na varhanní koncerty, znají většinou pouze ten monumentální zvuk varhanního pléna. Často ovšem neví, že toto „monstrum“ ze kterého vám jde mráz po zádech, se v mžiku může pomocí nádherných flétnových rejstříků proměnit v éterickou vílu. Takových charakterů i různých bizarních zvukových barev mají varhany nespočet,“ glosuje KATT své osobní vnímání varhan.

 

Na novém CD jsou skladby Bacha, Messiaena a Pärta skvěle a osobitě interpretované na znamenitých čtyřmanuálových varhanách baziliky v nejstarším lucemburském městě Echternachu. Pro nahrávku s širokým stylovým a žánrovým rozptylem potřebovala KATT nástroj velký a zvukově hodně barevný. Sama k tomu dodává: „Za varhany v nádherné katedrále opatství Echternach mě poprvé vzal můj kamarád Thierry Origer. Působil zde jako jeden z titulárních varhaníků. Tento nástroj i bazilika mě doslova uchvátily. Proto při plánování místa nahrávání mého alba pro Supraphon byla volba jasná – Echternach! Navíc, byl to právě Thierry, který mi začal říkat KATT.“

 

Na album byly zařazeny i tři autorské skladby, které KATT přibližuje takto: „Tak dlouho jsem radila skladatelům jak nejlépe využívat obrovské možnosti varhan, až jsem začala vytvářet vlastní hudbu. Moje první skladba byla Slavkof. Je samozřejmě zařazena i na album. Dodnes si vzpomínám, jak jsem ji při hraní v kostele ve Slavkově najednou začala improvizovat a otevřel se mi tak úplně „nový vesmír“. Nesmírně mě to osvobodilo a uvolnilo, takže jsem se začala pouštět do věcí, které by mě předtím ani nenapadly. Například jsem začala používat svůj hlas. Nejdřív jako „prodloužený“ rejstřík mého nástroje. Později jsem začala psát i své texty.  Když jsem začala komponovat a hrát vlastní skladby, byl to pocit, který jsem nikdy při hraní skladeb jiných autorů nezažila. Tohle pro mě teprve znamená skutečné vyjádření sebe sama.“

 

Supraphonský debut KATT (Kateřiny Chrobokové) vychází v pátek 18. 3. 2016 na CD i digitálně. 

Těsně před vydáním alba (10. a 11. března) vystoupí v brněnském Besedním domě s Janáčkovým kvartetem v rámci koncertu Klasicky a nezvykle. Svým recitálem obohatí KATT letošní ročník Hudebního festivalu ve Slavonicích a také mezinárodní varhanní festival v německém Landsbergu. Na podzim ji čeká série koncertů v Německu a ve Francii a také speciální provedení koncertní verze supraphonského alba, jenž se uskuteční 10. listopadu v Kostele Šimona a Judy v Praze. 

 

TEASER ALBA: https://youtu.be/CV0KNLVcoDo

 FOTOGRAFIE : TOMÁŠ NOSIL

 

 

Fotogalerie