Karel Mareš „...aneb kdyby nebylo Karla Mareše“

Co by bylo, kdyby nebylo Karla Mareše?

Tuto otázku si bezesporu kladly mnohé z našich nejslavnějších hvězd populární hudby, a to nejednou za život. Karel Gott, Marta Kubišová, Eva Olmerová, Miki Volek, Yvonne Přenosilová, Milan Drobný, Naďa Urbánková, Josef Laufer, Petr Janda a vlastně celý Olympic – textaři Jiří Štaidl, Rostislav Černý, Jan Schneider... například. A stejnou otázku si před pár dny položili i všichni přítomní „křtu“ knihy: „...aneb kdyby nebylo Karla Mareše“. Karla Mareše – hudebního skladatele, režiséra, choreografa, textaře, scenáristy, klavíristy, ale i filmového herce a velkého objevitele nových talentů – jedné z významných tvůrčích osobností šedesátých let minulého století.Stopa, kterou po sobě zanechával, je sále živá. Hlasy jeho hvězd se staly nesmrtelnými, stejně jako hity, vzešlé z jeho pera. Například: Tam za vodou v rákosí, Hvězda na vrbě, Oliver Twist, Jsi jako dlouhý most, Divoký koně, Lastura .... některé písně, jako třeba U Kokořína, dokonce zlidověly a jeho hudba zní i z pláten filmových: Hoří má panenko, Mučedníci lásky, Skřivánci na niti, Pan Tau, Homolkovi..... i náš první televizní muzikál: Toulavý Engelbert.

Chytrý, zábavný, charismatický, vždy obklopen krásnými ženami. Takto shodně ho popisují všichni pamětníci. A také stále kousek před ostatními, nesmírně tvůrčí a pilný. Vedl život dobrodružný – slunný i bouřlivý – život bonvivána, život, který byl snem mnoha jiných, a on si ho naplněn vskutku užíval. Bavil se a tvořil, každou jeho fázi prožíval naplno. Ať už tu první kdy objevoval svět, druhou kdy patřil „světu“ a „svět“ jemu, nebo třetí, kdy žil v přírodě a svoji lásku rozdělil mezi ženu, syna a svého koně, což neznamená, že by zanevřel na přátele, ať už ty dvou či čtyřnohé.

Karel Mareš o sobě nemluvil rád, neměl potřebu se zviditelňovat, ale měl dar slova a bohatýrský život, a tak si psal poznámky, fejetony, mapoval život pro své blízké. Poklad, který stál jeho ženu Jarmilu mnoho radosti a také bolesti, jak to pouze srdce umí, když ze světa odejdou ti, které jsme milovali a my hledáme cestu, jak jít dál. Trvalo svůj čas, než je dokázala číst, pak nastalo údobí, třídění, řazení a rekonstruování. Filigránská práce, při níž začala vznikat kniha vzpomínek – poutavá, humorná, psaná lehkým perem. Kniha, která se čte jedním dechem, kniha, která je obrazem své doby, na jejíchž stránkách potkáváme mnohé velikány kulturního života. Objevíme velké přátelství Karla Mareše s Jiřím Šlitrem, dozvíme se o profesním obdivu k Jiřímu Suchému, dotkneme se celé slavné éry divadla Semafor a všech jejích aktérů. Potkáme se s krásným humorem letitého divadelního šéfa autorova pana Jana Wericha, za Jiřím Voskovcem si zajedeme do N.Y., Nevadu doslova proletíme v sedle koně spolu s Karlem Gottem, navštívíme slavné EXPO 1967 v režii právě Karla Mareše, uvidíme, jak se rodí divadlo Apollo, dozvíme se, kam se chodilo hledat nové talenty a také si přečteme, co někteří z nich sami o svém objeviteli napsali ... například. A také pocítíme, jaké bylo dospívání v čase válečném a jaký podzim života v lůně Českého ráje, kde takřka na samotě u lesa stojí chalupa rodu Marešů.

Mám velikou radost, že vám mohu tuto knihu představit a musím říci, že smekám před prací paní Jarmily! Energie prožitého je jiná, než ta zprostředkovaná, a ne všechny poznámky se zachovaly kompletní. Bylo třeba části několika z příběhů, v duchu autorova jazyka, s úctou k realitě prožitého a s jemu vlastní autenticitou doplnit. Tak se také stalo a my teď máme v ruce knihu, která je vskutku radostí pro všechny pamětníky turbulentních let šedesátých, i nás, kteří jsme o nich jen slyšeli vyprávět, avšak písně, v nich vzniklé, si zpíváme, pouštíme filmy, jichž duch ještě nebyl překonán, a doufáme, že jednou přijde podobná, stejně plodná éra...

Takže zde je můj vánoční tip na dárek, jenž s sebou přináší pro svého nového majitele radost spojenou s nostalgii vzpomínání. Pro mladší generace pak zase o kousek větší pochopení časů, ve kterých vyrůstali rodiče a prarodiče.

                                                               Tereza Pokorná               

 

J.Marešová, J.Laufer, D.Kratochvílová, T.Pokorná, M.Skalka, P.Janda a Karel Mareš junior

 

P.S. : Knihu vydalo nakladatelství PRIMUS a jeho součástí je CD ze sedmnácti hity, které z dlouhého seznamu díla svého otce, vybral hudebník a grafik Karel Mareš junior.

Fotogalerie