Julieta * FILM PEDRA ALMODÓVARA

                          FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

              

Nový Almodóvar přichází do kin a my sledujeme jeho další sondu do ženské psyché a opět dostáváme zásah. Bez slz citlivých matek a žen s podobnými zážitky, jaké má titulní postava, se tento film neobejde, což neznamená, že by se v něm nemohli „najít“ i někteří muži.

Vypadá to, že hlavní roli v našich životech hraje nedorozumění, nepochopení, nevysvětlení a omyly vůbec. Nic není bez následků, naše „nepodstatné“, jež se stane podstatným pro druhého, vraždí. 

„ Bolest je dar za pochopení života“, řekl mi můj táta, když odcházel z tohoto světa. Veliká, silná pravda o které je i tento film. Pochopit druhého je podstatou, stejně jako, žít dál i přesto, že ztratíme svého nejbližšího a částečně také sami sebe.  K tomu musí dojít obě hlavní představitelky a jejich cesta je vskutku bolestná. Mnozí věří na náhody, druzí tvrdí, že neexistují, výsledek je stejný. Situace se stanou a my  točíme kolem osudu sami, tomu jak to dopadne, pak říkáme – úděl.

Pedro Almodóvar bývá obvykle věrný svým hercům, tentokrát se ale v hlavní roli objevují pro nás dvě tváře nové. Adriana Ugarte je nesmírně talentovaná mladá herečka, majitelka největšího filmového ocenění své země – Goya. Hraje již od útlého mládí a mně osobně bylo trochu líto, když přenechala své místo na plátně starší kolegyni Emme Suárez. Hlavní postava filmu totiž stárne, respektive, starší se vrací do mládí a pak zase zpět. Ale to je třeba jen můj pohled, protože jsem se s paní Emmou prostě  nepotkala v hereckém projevu, kterému je její postava vystavena. U vás to ale může být klidně naopak, nebo zcela jinak. Další mladá a talentovaná herečka Imna Cuesta potvrzuje jen to, co už víme – že španělské ženy před kamerou bývají často krásné a tajemství k nim patří stejně jako půvab a hloubka prožitků. 

Starou známou je zde v malé, zato však zásadní roli “služebné“, zpěvačka, tanečnice a herečka Rossy de Palma. Toliko silné ženy, o které jde převážně. Muže zastupuje  divadelní a filmový herec Daniel Grado, který zajisté okouzlí mnoho dam a jeho argentýnský kolega Dario Grandinetti v roli toho, kdo chápe, kdo se může stát své partnerce zázemím, kdyby...

Již řadu let bývá zvykem, že se nový film Pedra Almodóvara promítá na festivalu v Cannes. Ani JULIETA není výjimkou i toto drama slavilo před nedávnem na slavném Croisette svůj úspěch, dokonce se o něm psalo  jako o nejlepším Almodóvarovi posledních let.

Takže vám přeji silný zážitek při objevování světa žen, tohoto předního evropského režiséra.

                                                                           Tereza Pokorná 

 PS : Přišel čas, kdy bych jen krátce, jako odpověď některým z vás, chtěla objasnit, proč ve Stylenew píši o filmech pouze vlídně a s obdivem. Věřte, není to kvůli tomu, že bych neuměla kritizovat, rozebrat nějaké dílo, či ho fundovaně rozcupovat. Já mám ale filmy ráda, vím co to obnáší stát před kamerou i za ní, znám všechno to, co se honí hlavou tvůrcům i těm, kteří zajištují stránku materiální, vždyť se v tomto světě pohybuji již opravdu dlouhou řadu let. Nikdo nikdy nevezme miliony a neřekne si: „ Tak a teď najdu fakt špatný scénář, angažuji průměrné herce, nějakého režiséra, který nebude mít velké požadavky a točí rychle, kameramana co má zrovna volno, někoho kdo udělá kostýmy a scénu a natočím úplně blbej film. V tomto světě každý naprosto věří tomu, co dělá. A já nechci vyhánět diváky z kina, ale ani je nutit chodit na něco, co mě samotnou neoslovuje. Proto píši pouze o filmech, které se mi líbí, které mě baví, které ve mě, kvůli něčemu zůstaly, které mě okouzlily, nadchly, nebo třeba jen překvapily. O tom, co se mi nelíbí prostě nepíši. Nemám chuť, a ani si nechci dovolit, pohřbívat něčí práci jen proto, že mě zrovna nenadchla, nebo není mým šálem čaje, nezapadá do mého vkusu. Něco pohanit je lehké, něco zničit stejně tak, ale něco vytvořit .....    T.P.                                                                                                                          

 

                    

 Julieta žije sama se svou dcerou Antíou poté, co do jejich šťastného života krutě zasáhl osud. Po smrti Julietina manžela Xoana, Antíina otce, prožívají nejhorší období. Obě trpí, Julieta se uzavře do sebe a jejich tichá bolest je postupem času odcizuje. 

Když je Antíe osmnáct let, opustí svou matku bez jediného slova vysvětlení. Julieta ji více než 12 let zoufale hledá všemi možnými způsoby. Během té dlouhé doby zjišťuje, jak málo svou dceru zná.

Až náhodné setkání s Antíou dává matce šanci pokusit se ji získat zpět. Osamělá a zlomená Julieta se rozhodne konfrontovat svůj život a říct dceři pravdu o osudových událostech, které jejich životy rozdělily.   

Fotogalerie