JOY + REVENANT - ŽENSKÝ + MUŽSKÝ FILM

       

 Joy                     

 Nikdy si nemysli, že ti svět něco dluží. Protože to tak není. Nikdo ti nic nedluží.

Někdo má cestičku životem zametenou už od narození, jiný si ji musí zamést sám. Nebo raději rovnou pořádně vytřít. A Joy, hrdinka stejnojmenného filmu, je ten druhý případ. A aby měla svou cestu životem uklizenou pořádně, vynalezla nový typ mopu se zatočenými třásněmi a od té doby si už nemusíte špinit ruce. Ona si je ušpinila za vás. 

Film Joy vypráví hodně divoký příběh jedné životní cesty hlavní hrdinky, která se dokáže postupně postavit všem překážkám a překonat mnoho různě velkých průšvihů. Joy jde tvrdě a nekompromisně za svým životním snem a řídí se především svým citem. Postupně se stává nezpochybnitelnou hlavou jak své rodiny, tak i jí založené obchodní dynastie. Joyin úspěch je spojen s jejím revolučním vynálezem, „zázračným“ mopem, který se stal obchodním trhákem v oblasti úklidových prostředků. A protože každý dobrý nápad a jeho úspěch mívají i své odvrácené tváře, na Joy čekají zrada, závist a svět nemilosrdného obchodu. Z přátel se stávají protivníci a z nepřátel spojenci. A to nejen v podnikání ale i v její rozvětvené rodině. Joy ale už není žádnou naivní holkou a tak si dokáže podle vlastních představ upravit jak svůj život, tak i život své více než trochu výstřední rodiny.Uznávaný režisér David O. Russell (Terapie láskou, Špinavý trik) znovu spojil síly s Jennifer Lawrence, Bradley Cooperem a Robertem De Nirem a vypráví další vtipný a emocemi nabitý příběh, který je inspirován skutečným životem podnikatelky Joy Mangano, která v roce 1990 představila svůj první vynález - mop s třásněmi, jenž je dnes běžnou výbavou snad každé domácnosti a znamenal konec hadrů a mokrých rukou při vytírání podlah.

 

 REVENANT  -   Zmrtvýchvstání  

     

 Musel zemřít, aby mohl žít

Americký západ, Jižní Dakota, 1823. Místo a čas s hodně relativní hodnotou lidského života. Zkušený lovec a trapper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) je se svým synem na výpravě s lovci kožešin. Uprostřed hlubokých lesů vzdorují nečekaným útokům indiánů a musí na své pouti překonávat nemilosrdnou, zatím nezmapovanou krajinu plnou nástrah.

Glassovi se stává osudným střet s rozzuřenou samicí medvěda grizzlyho. Medvědí útok sice přežije, ale je těžce zraněný a lovecká výprava se musí rozdělit. Zatímco většina lovců pokračuje v cestě, s Glassem a jeho synem zůstanou jen dva muži, John Fitzgerald (Tom Hardy) a Jim Bridger (Will Poulter). Ti více méně jen čekají, až zemře, aby jej pak pohřbili a mohli pokračovat v cestě. Ale zraněný lovec stále neumírá, a tak se Fitzgerald rozhodne čekání na nevyhnutelné zkrátit. Při pokusu o nedobrovolnou eutanázii ho však přistihne Glassův syn, kterého Fitzgerald zabije. Ještě živého Glasse pak zahrabe v hrobě a spolu s Bridgerem zmizí. Jenže Hugh má hodně tuhý kořínek. V naprosto zuboženém stavu vyleze z vlastního hrobu, zoufale se potácí čarokrásnou, ale zcela lhostejnou krajinou. Při životě jej drží především nenávist a touha po odplatě. Musí překonat brutální zimu a hlad, divoké řeky, bojovné indiánské kmeny a dokonat svou pomstu.

Stejně jako trpěla postava hlavního hrdiny, trpěli i tvůrci a herci během natáčení. I Leonardo DiCaprio potvrzuje, že v takhle náročných podmínkách dosud nepracoval. „Při natáčení se nám do cesty postavily snad všechny myslitelné překážky, ale je to film o utrpení, takže maximální míra autenticity byla přímo žádaná,“ říká herec.

Příběh filmu REVENANT Zmrtvýchvstání je inspirován skutečným příběhem a podle knižní předlohy Michaela Punkeho jej natočil režisér a držitel Oscara Alejandro Iñárritu (Birdman, Babel). 

 

 

         FILMY POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

CinemArt  uvádí filmy :

                        Joy       +      Revenant                                             

 Vždy to bylo tak : buď je film dobrý, nebo špatný, nic mezi tím. Teď se to zřejmě změnilo, jako ostatně mnohé. Přibylo dělení na filmy ženské a mužské. A právě v tyto dny přicházejí oba do našich kin.

Obou se ujali Oscaroví režiséři – pokud tedy počítáme i nominaci v tomto oboru, a oba získali sošku z největších -  za scénář nejlepší. Jeden za příběh převzatý, druhý pak za svůj původní, což vypovídá o tom, že oba tvůrci přesně vědí, o čem mluví, jaký příběh vyprávějí.Každopádně kvalita je zaručena, tu tyto dva filmy bezesporu mají. Z každého je cítit vlastní síla a poselství. A i když směr se liší, jádro příběhu je stejné. Jak by ne, vždyť hlavní roli hraje lidský život -  konkrétní, reálný, autobiografický příběh......

 

Joy, jde směrem ženským, je filmem, který vznikl pod taktovkou Davida O. Russela, režiséra co vsadil na jistotu, tedy alespoň pokud se obsazení týče. Jeho příběhu vévodí stejní herci , jako v „Tereapii láskou“ , za který si odnesla, v oblasi ocenění, metu nejvyšší herečka Jennifer Lawrence, která zde podává, opět v hlavní roli, výkon neméně silný. Po jejím boku stojí kolegové z téhož filmu, Bradley Cooper a Robert De Niro, mimo jiné. Čili herecký koncert je zaručen,. Film  vypráví  o tom, že velký ,, americký sen " vůbec nemusí být pouhým snem, ale realitou, která  změní celý váš život. Tedy pokud splníte podmínky k jeho uskutečnění. Podmínky, které platí všude na světě a v případě, že veškeré dění do sebe zapadne, vedou k jednomu – a tím je úspěch. Cesta k němu je nelehká, ale funguje. Pokud máte víru a dostatek sebedůvěry, zvládnete vše. Tedy ne pouze sebedůvěry, kterou nám dodávají druzí, ale své vlastní, o které jsme sami přesvědčeni, té která vychází z naší pravé podstaty......

Joy Mangano, žena jejíž život se stal předlohou filmu, říká :  „ Když má člověk sen, svoji vizi, je dostatečně chytrý a tvrdě pro to pracuje, může ho uskutečnit....“.  

Tím neprozrazuji nic, co by bránilo prožitku z filmu, neb to, že vlastně opravdovou hlavní roli hraje, dnes snad po světě nejpoužívanější, mop, je známo. Ostatně všechny hospodyňky, jeho kvality již dávno ocenily. 

Film je příběhem, který dodává odvahu a energii těm, kdo něco tvoří, nebo se k tomu chystají, těm kdo mají vize, za kterými jdou, nebo alespoň sny, že se to jednou stane. Dobrá nálada a touha něco udělat je tím, co si z filmu odnesete, pokud přijmete, stylizaci a někdy i karikaturu některých lidských charakterů. Karikaturu, která neuráží, pobaví, ale také zamrazí svoji opravdovostí , neb autor a režisér snímku, svou profesi vskutku ovládá.

 

 REVENANT, je ryze mužským filmem v této dvojici, tedy pokud nejste fanynka Leonarda DiCapria. Pak je to určitě Váš film, neb nikde si svého herce tolik neužijete, jako v tomto snímku, kde tři hodiny tvrdě bojuje o přežití v přírodě a situacích, kde to vlastně ani není možné. Jenže síla lidské vůle je nezlomná a přidá-li se k ní touha odplaty za smrt svých nejbližších, zvládne člověk evidentně nemožné.

 Předlohou tohoto filmu je příběh reálné postavy, člověka, který zasál režiséra a scénáristu Alejandra Gonzálese Iňárritu natolik, aby se vydal po jeho stopách. Nám pak nezbývá, než obdivovat herce a celý štáb, že se odhodlali jít do tak těžkých podmínek, jaké na plátně sledujeme. O tom, jak drsný je to film není třeba mluvit, co umí hlavní tvůrce filmu Amores Peros víme, a to jak to umí, také. O tom ostatně hovoří řada ocenění jeho práce po celém světě, korunovaných několika Oscary za film Birdman (pro něj: nejlepší film, režie, scénář).

Čtveřice hráčů DiCaprio, Hardy, Gleeson, Poulter, jsou těmi, kdo vévodí příběhu, první z nich pak plátnu, jako málo kdo. Nad nimi pak panuje neuvěřitelná, epická, zimní krajina. Před námi se odehrává příběh v tradici Jacka Londona. Syrový boj o přežití je přítomen doslova v každém záběru a k tomu i spiritualita vnitřní a vnější cesty hlavní postavy, v situacích, kdy je vše, doslova vše, proti němu. Každopádně výkony, před kterými je nutno smeknout stejně jako před panem kameramanem. Škoda, že máme v naší zemi v sobě tak zakódovanou karikaturu postavy A.P.Meresjeva, to totiž vše značně sráží, některé, doslova šílené situace poměrně dost zesměšňuje.

Nic méně pro milovníky dobrodružných filmů, bojů mezi indiány a bílými osadníky, dobrem a zlem, kde jen málo je zcela jednoznačné je to film, který může oslovit.                                                                                                                 

Fotogalerie