JEJÍ TEXTY NEZEMŘOU ...

ŘEKNI, KDE TY KYTKY JSOU; TO MÁM TAK RÁDA; MARKÉTKA; DOMINIKU; MÁMA; MASSACHUSETTS … a další dvě stovky textů má na svém kontě dramaturgyně a textařka, která už je v tuto chvíli mnohem výš než z jejího pera vzešlý MALÝ VŮZ. 

Paní Jiřina Fikejzová, absolventka oboru psychologie a sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, která se v dětství věnovala hře na klavír a housle, milovala sport, ale nakonec u ní na plné čáře zvítězila láska k hudbě, je coby textařka podepsána pod pěknou řádkou hitů naší zábavné populární hudby. Že Vám její jméno nic neříká? Nevadí, protože mnohem podstatnější zůstává, že stoprocentně znáte minimálně jeden z jejich hitů, které textovala pro špičku naší pop music a řada z nich doslova zlidověla. Žádný další skvost, bohužel, už nenapíše – tedy alespoň zde na naší pozemské úrovni rozhodně, protože v úžasném věku 93 let dnes vydechla naposledy.

PRO VŠECHNY MÁMY …

https://www.youtube.com/watch?v=qDUxzmJces0

Karel GOTT, Judita ČEŘOVSKÁ, Hana HEGEROVÁ, Yvetta SIMONOVÁ, Milan CHLADIL, Waldemar MATUŠKA, Marie ROTTROVÁ, Eva PILAROVÁ, Helena VONDRÁČKOVÁ, Václav NECKÁŘ, Hana ZAGOROVÁ a další patří mezi interprety, díky jejichž hlasu začaly žít svůj vlastní život slova, která v mnoha případech zůstávají (a já pevně věřím, že zůstanou) nesmrtelná. Paní Fikejzová pracovala pro Divadlo hudby, jako dramaturgyně patřila dlouhá léta mezi stěžejní tým hudebního vydavatelství Supraphon, spolupracovala jak s rozhlasem, tak s televizí.

VŽDYCKY JE VŠECHNO JINAK!

Paní Jiřina byla uznávanou osobností, která byla skromná, pokorná a velmi vstřícná. Nikdy netoužila stát na piedestalu vynášené hvězdy či „celebrity“ jak se v posledních desetiletích, tak vehementně užívá. Když jsem měl možnost s ní dělat interview, měl jsem trému, protože jsem se na něj připravoval více než jindy, jelikož jsem o této dámě věděl pouze to, že je textařka. Znal jsem pochopitelně řadu jejich textů, ale o čem si povídat s někým, o kom do okamžiku prvního setkání nevíte vůbec nic a víte, že dokáže mistrovsky pracovat s naším kouzelným jazykem? Pak jsem si vzpomněl na slova své kolegyně, skvělé fotografky Dagmar Hájkové, která mi při práci, když jsem byl nervózní, nesvůj, všechno jsem chtěl takříkajíc dokonale napsat, dokončit, vždy říkávala kouzelnou větu: „Pamatuj si, že VŽDYCKY JE VŠECHNO JINAK!“ A opět měla pravdu. Rozhovor s paní Jiřinou, kterou posléze právě Dáša Hájková fotografovala dopadl skvěle. Bylo to povídání s milou dámou o životě, o jejich touhách, přáních, splněných i nesplněných snech … A dodnes nezapomenu na větu, kterou s úsměvem na rtech pronesla jako úplně poslední, když jsme se loučili. Opět jsem se jí omluvil za své mírné zpoždění, s nímž jsem na naši schůzku tenkrát dorazil a její oči jako by říkali „Vždyť se vůbec nic neděje …“, přičemž pronesla „Co stalo se, stalo …“ Pro mě další utvrzení, že nic není náhoda. Stejně jako není náhoda, že právě tato poslední věta je názvem jednoho z jejich skvostných textů, který v roce 1984 napsala pro Hanu Zagorovou -   

CO STALO SE, STALO

https://www.youtube.com/watch?v=55ZfrKUR1Jg&list=OLAK5uy_n4RMTp1DxWLQ2JFfSKytzAh997ZLwq0o8

 

Text: Lubomír Nečas, 02/09/20, Foto: archiv Supraphonu, archiv STYLEnew.cz, AUF-layout: www.STYLEnew.cz