Jakarta město mopedů

Dopravní zácpa, zácpa a zase zácpa. Doprava v Jakartě je katastrofa. Nejenže se  řídí na levé straně, ale všude jsou motorky, na jedno auto asi 20 motorek.Země je z 80 % muslinská a  20 % hinduistická. Většina obyvatel mluví málo anglicky, jsou příjemní, až vyumělkovaně vlídní. Stále jen odpovídají ano paní, ano, ano, ani někdy nevědí na co se ptáte, ale stále jen ano....když  se trochu hlouběji zapojíte do konverzace a přestanou se  přetvařovat, jsou velice milý a příjemní . Životní styl -  práce a návštěva obchodních středisek. Jelikož je velké horko,  většina se jde ochladit do obchodů,  doma nemají klimatizaci. Měsíční příjem je asi 300 dolarů, což není moc. Módní styl - většinou kalhoty a trička . Ženy mívají zahalenou hlavu a někdy  taky ne, záleží na jejich náboženstvi - muslimové ano, hindové ne.  Důležitá otázka, proč tolik obchodních středisek? To je způsob , jak trávit volný čas, v obchodním centru  je příjemněji , venku  -  velký smok a horko. Hodně lidí nosí na ulicích roušku přes obličej.

 

Obchodní střediska, vše je stejné, americké,  australské a evropské velké firmy... Hilfiger, Nike, Zara, Mango....najít autentickou módu  je skoro nemožné. Proč vlastně cestujeme a chceme nakupovat v jiné zemi? Abychom našli něco unikátního, jiného a zajímavého.Chci vidět místní návrháře a místní módu , ne co vidím všude  od velkých firem. Hledám a hledám, ale jsem unavená a tak jsem zabrousila na masáž. Atˇ už si vyberete jakoukoliv masáž,  budete spokojeni. Masérky jsou fantastické, i špatná masáž zde,  je dobrá masáž a hlavně jejich reflexologie nohou je vynikající a nabizejí ji všude, v obchodech, na letišti,  no prostě všude, kde budete chvilku čekat , aby vám zpříjemnili chvíle čekání.Konečně jsem našla pár místních návrhářů a tak jsem je vyfotila , modely jsou  ve velice pestrých  barvách ,  doplňky - předevšim zlato a drahé kameny. Je jich zde mnoho, jen záleží  na vašem rozpočtu. Bižuterie je  velice barevná a hlavně velká.  Ti bohatí se nemohou nasytit značkového  oblečení jako Dior, Gucci a YSL, i když místní  návrháři jsou velice nápadití.Jídlo fantastické, výborná káva a čaj.

Nezapomeňte. Při cestě do Jakarty si  s sebou vezměte  vlastního průvodce, tím myslím knihu,  protože nedostanete moc doporučeni a hlavně Jakartané mají definitivně jiný styl než Evropani a to co oni mají rádi, se nemusi  líbit vám.

Celkové hodnocení Jakarty z 10 bodu by bylo asi 5, ještě je zde hodně věcí, které se musí změnit, aby turisté přijížděli......  

text a foto - Alena Klenot

Fotogalerie