Jaipur Rugs: Ručně tkané koberce s osobním příběhem, které dobyly srdce světových designérů, poprvé v Praze

Le Patio opět dovezlo do ČR novou značku: Z dalekého Radžasthánu do Prahy doputovaly ručně tkané koberce ověnčené mnoha designérskými oceněními, které dodají punc výjimečnosti každému interiéru. Klienty jistě potěší i skutečnost, že nákupem pomáhají ženám z indického venkova získat sociální a finanční stabilitu.

Jaipur Rugs – pečlivě budovaná indická značka

Indie se svojí stoletími prověřenou tradicí různorodých řemesel je mnoha návrháři a designéry považována za zemi rafinovaného designu. Kvalitu řemeslného zpracování na světové úrovni povětšinou využívají zahraniční firmy pro růst svých globálních značek. Filosofie Jaipur Rugs je jiná: Jde o ryze indickou rodinnou firmu, která už od roku 1978 systematicky buduje unikátní  a kosmopolitní značku ručně tkaných koberců. Obdobně jako pro český Lasvit, pro Jaipur Rugs navrhují zahraniční uznávaní návrháři, výsledkem je pak zajímavé souznění tradičního řemesla a moderního západního designu.

Světové ocenění kolekce Error indické designérky Kavi

Mezi nejúspěšnější designéry značky patří Kavi, dcera majitele, která vystudovala jednu z nejprestižnějších designérských škol na světě: School of the Art Institute of Chicago (SAIC). Svůj talent mimo jiné uplatnila v poslední kolekci Error: Specifický současný design vzniká díky tiskovým chybám při výrobě, které se podílejí na nedbalé eleganci výsledného vzoru. Koberce z této kolekce získaly German Design Award v letech 2016 i 2017, a dostaly se do finále jedné ze světově nejprestižnějších cen, Carpet Design Award 2017. Právě tyto nádherné koberce přiváží Le Patio do Prahy.

Sociální rozměr tradiční ruční výroby a světový design

 Značka, která kombinuje tradiční řemeslnou výrobu s dekory navrhovanými uznávanými světovými designéry, dává práci 40 000 řemeslníků, z nichž většina jsou ženy z 600 vesnic v části Indie, kde je těžké sehnat práci mimo zemědělství. Pro většinu žen je dojíždění za prací prakticky nemožné a mnohdy i kulturně nepřijatelné, proto je pro ně ideální podílet se na výrobě koberců z domova. Jaipur Rugs také nabízí svým zaměstnancům alternativní vzdělávací programy, pravidelné zdravotní prohlídky a možnost profesního růstu se zaměřením na manažerské dovednosti.

Koberce jsou nejen ručně tkané, ale i samotná příze je ručně spřádána na kolovrátcích, které jsou stále od dob Gándhího symbolem rukodělné indické tradice. Každý koberec doslova projde 180 rukama, než je dokončen. Unikátnost koberců tvoří kombinace speciální tradiční techniky tkaní a použitých materiálů, jako jsou vlna, hedvábí, bavlna, juta nebo recyklovaná sárí.

Zákazníci si prostřednictvím koberce nekupují jen umělecké dílo, které bude zdobit jejich interiéry, ale i emoce a životní příběhy tkalců, kterými jsou prosycené.

Koberce Jaipur Rugs poprvé v ČR v Le Patiu

Le Patio jako první nyní představuje značku Jaipur Rugs v ČR. Designérka a majitelka obchodů, Monika White, osobně vybrala pro český trh koberce z kolekce Error a dalších, které se svým designem hodí do moderních interiérů. Vybrané koberce je možné si prohlédnout a rovnou zakoupit v showroomech. Le Patio také přijímá objednávky na základě katalogu, případně zprostředkuje i speciální zakázky pro své klienty.

Ceny koberců:

HULA Mango 100%konopí  160x240               9800,- KČ

Kolekce Erorr šedobéžový,  200x300,               70000,- KČ

Kolekce Erorr šedostarorůžový 170x240          45000,- KČ

LINDOR bíločerný 160x240                             9800,- KČ

KONSTRUKT šedý 150x240                            7900,- KČ

NOSTALGIE se vzorem, 150x240                    9800,- KČ

Fotogalerie