Iveta Jiříková - PRIMA DONNA - NOVÁ LIBUŠE

 

Česká operní pěvkyně  Iveta Jiříkova zahájí sezónu 2018/2019 v Brně na Špilberku s Národním divadlem Brno,  v titulní roli Tosca - 5. 9.
Národní divadlo Praha zahájí novou sezónu v  nastudování opery Libuše,  kde bude zpívat prestižní part Libuše.

Iveta Jiříková absolvovala pardubickou konzervatoř (Svatava Šubrtová) a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě (Magdalena Blahušiaková). V roce 1999 debutovala na scéně Slovenského národního divadla v Bratislavě v roli Marky v Suchoňově opeře Krútňava. O rok později se s úspěchem zúčastnila dvou mezinárodních pěveckých soutěží: v Trnavě (1. místo) a v Karlových Varech (2. místo).

K jejím prvním zahraničním zkušenostem patří hostování v Stadttheater Giessen v roli Didony v Purcellově opeře Dido a Aeneas (2001). V letech 2001–2009 byla sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde nastudovala Mozartovu Hraběnku (Figarova svatba), Donnu Elvíru (Don Giovanni) a Paminu (Kouzelná flétna), dále Micaelu (Bizet: Carmen), Verdiho Alici Ford (Falstaff), Adelaidu v Glassově opeře Kráska a zvíře, Smetanovu Blaženku (Tajemství) a Mařenku (Prodaná nevěsta), Janáčkovu Mílu (Osud) a Karolku (Její pastorkyňa), Lenia (Martinů: Řecké pašije) ad.

S Národním divadlem se zúčastnila zájezdu do Salcburku (Prodaná nevěsta), Japonska (Figarova svatba), do Teatro Real v Madridu (Osud) a do Las Palmas de Gran Canaria (Rusalka).

Od roku 2002 hostuje ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (Micaela, Liu v Turandot, Mařenka, Vendulka ve Smetanově Hubičce), vystoupila ve Státní opeře Praha (Cizí kněžna v Rusalce), v Liberci (Čajkovského Jolanta a Pucciniho Mimi v Bohémě), a ve Státním divadle v Košicích (Bohéma).

V Theater Bielefeld se představila jako Agnes (Čajkovskij: Panna orleánská) a na festivalu ve Wexfordu jako Foersterova Eva (2004) a Cizí kněžna v Rusalce (2007). V brněnské Janáčkově opeře nastudovala role Rusalky, Cizí kněžny, Matky (Osud), Toscy a Turandot. 

Sezónu 2017/2018 zakončila ve Slovinsku v operním domě Ljublana v titulní roli Lady Macbeth v opeře Macbeth.

 

Fotogalerie