IVAN KRAL - Smile, nečekaný odchod a Osobní vzpomínka fotografky jeho unikátních snímků

Ivan Kral, hudebník světového renomé, dokončil krátce před svou smrtí nové studiové album.  

Album Smile s nezaměnitelným Kralovým rukopisem představuje důstojnou tečku za bohatým tvůrčím životem hudebníka tělem, duší. Písně o lásce, partnerství a dalších mezilidských vztazích nahrál Ivan Kral kompletně sám, album si sám i produkoval. Hudba je zcela autorská, texty napsala jeho žena Cindy Hudson. 

Skladatel, hudebník, zpěvák a producent Ivan Kral se zapsal do historie světového rocku především díky spolupráci s Patti Smith, Iggy Popem a Johnem Calem. Jeho skladby hráli například David Bowie a U2. Od roku 1966 žil v USA. V devadesátých letech se začal vracet do Čech, kde spolupracoval mj. se skupinami Lucie, Mňága a Žďorp, Alice, s Lenkou Dusilovou a Jiřím Suchým. Za svoje album Nostalgia získal  cenu Akademie populární hudby a další si odnesl jako producent v letech 1995 a 1998. Za hudbu k filmu Kabriolet byl v roce 2001 nominován na Českého lva. Je autorem nespočtu hitů včetně např. skladby dvacetiletí Sen (Lucie). Foto: Toko Shiiki

Album Smile na digitálních a v zásilkových službách: https://WMCZ.lnk.to/IvanKralSmile

Fotografie Ivana Krale a Cindy Hudson: Dagmar Hájková

Osobní vzpomínka Dagmar Hájkové, autorky unikátních fotografií:

Ivana Krale jsem měla tu čest poprvé fotografovat v květnu 2011. Tohle naše setkání mám dodnes v živé paměti, protože na takové okamžiky se zkrátka nezapomíná. Nehledě na fakt, že vám je už nikdy nikdo nemůže vzít. Máte je uložené hluboko v srdci a s pokorou si jich vážíte. Tohle se odehrálo v krásných interiérech hotelu Marriott v Praze. Jeho skladby jsem znala a často jsem si pouštěla jeho klipy, patří mezi mé oblíbené … Ovšem vidět Ivana Krale naživo, setkat se s ním tváří v tvář a navíc s ním pracovat … Slyšíte jeho hlas, vidíte pohyby jeho těla ... nezaměnitelnou chůzi … Zážitek! V jeho apartmánu byla přítomna i velmi atraktivní žena, která jen tiše seděla opodál. Usmívala se, sledovala dění kolem Ivana, se zájmem pozorovala, jak fotografuji a redaktorka Dagmar Sedlická s odraznou deskou se lehce pohybuje místností a hledá dobré světlo … Všude panovala absolutní pohoda, chvílemi dotvořená přirozeným smíchem ... Čirá radost byla součástí práce a o to víc se snad ve finále i promítla ve výsledku této práce. V jednotlivých fotografiích. Ona atraktivní žena mlčky sedící jakoby v ústraní byla Ivanova životní partnerka Cindy Hudson. Ivanova velká láska, jak nám prozradil. Pro ni složil svou snad nejslavnější a nejznámější baladu Winner Takes All. Se svou Cindy se poznal v 80. letech a okamžitě se do ní zamiloval … Bylo mu 33 let a jí o 11 let méně. Láska na první pohled a se vším všudy, která trvá stále. 

Že je Cindy jeho alfou a omegou na poli Lásky bylo okamžitě viditelné i nám všem. Za nějakou chvíli jsem se odhodlala, přistoupila k ní a požádala, jestli bych je mohla vyfotografovat spolu. Usmála se, okamžitě vstala, přitulila se k Ivanovi … Žádný záběr nebyl aranžovaný! Byli jak dva  zamilovaní teenegeři, přitom zcela přirození, hraví a s autentickým úsměvem ve tvářích. I ta zelená jablíčka měli v pokoji… Zahrály si svoji roli jako v klipu z roku 1995. V baladě Winner Takes All. Zkrátka: Vítěz Bere Vše. Což v jejich případě platilo v té autentické přirozenosti do posledního detailu! 

Dagmar Hájková 

 

Fotogalerie