IVAN KRAL a jeho Later Years, komplet posledních autorských alb právě vychází.

Ivan Kral zemřel po vážné nemoci na začátku letošního února, těsně před vydáním svého posledního studiového alba Smile. Nyní vychází CD box Later Years zahrnující tři jeho autorská alba z uplynulých let.

Komplet posledních alb Ivana Krale – Always (2014), Colors (2018) a Smile (2020) – připomíná   hudební legendu s nezaměnitelným rukopisem. V jeho tvorbě převažovaly písně o lásce, partnerství a dalších mezilidských vztazích. Většinu jich napsal společně se svou textařkou a manželkou Cindy Hudson, která s ním na písních spolupracovala dvacet let. Sama vznik písní popisuje: „Ivanův postup byl následující – nejdřív nahrál melodii s kytarou nebo klavírem a následně ji vylepšoval. Potom mi řekl, o čem by chtěl, aby písnička byla – o lásce, zlomeném srdci, energii atd. Chodívala jsem do své kanceláře s tužkou a papírem a opakovaně tu melodii poslouchala. Obvykle jsem napsala nejdřív refrén, potom vystavěla příběh textu se slokami. Samozřejmě jsem přitom dbala i na rytmus, fonetiku a rýmy. Snažila jsem se vyhýbat určitým zvukům, které neměl rád, jako třeba ,th’. Někdy jsem ukončila verš samohláskou, a to se mu líbilo. Ivan potom zkoušel text zpívat, dokud nebyl spokojený se svým frázováním. Někdy jsme se ale zasmáli a řekli si: ,Kašleme na všechny ty technické věci a napíšeme to, jak to cítíme’.”  

Skladatel, hudebník, zpěvák a producent Ivan Kral se zapsal do historie světového rocku především díky spolupráci s Patti Smith, Iggy Popem a Johnem Calem. Jeho skladby hráli například David Bowie a U2. Od roku 1966 žil v USA. V devadesátých letech se začal vracet do Čech, kde spolupracoval mj. se skupinami Lucie, Mňága a Žďorp, Alice, s Lenkou Dusilovou a Jiřím Suchým. Za svoje album Nostalgia získal cenu Akademie populární hudby a další si odnesl jako producent v letech 1995 a 1998. Za hudbu k filmu Kabriolet byl v roce 2001 nominován na Českého lva. Je autorem nespočtu hitů včetně např. skladby dvacetiletí Sen (Lucie). Vydání svého posledního alba Smile se už bohužel nedočkal. 

 

 

Fotogalerie