Iva Janžurová v roli Janžurky, nový film se představuje v traileru

Celovečerní dokumentární film Janžurka režisérky Theodory Remundové bude ve světové premiéře uveden v sekci Návraty k pramenům na 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Tvůrci filmu nyní představují trailer a plakát. Do českých kin vstoupí snímek od 26. září 2024.

V dokumentárním portrétu Janžurka je Iva Janžurová nazírána citlivým pohledem své dcery, dokumentaristky Theodory Remundové. Díky autorskému záměru i blízkému vztahu režisérky a hlavní protagonistky můžeme nahlédnout osobnost oblíbené herečky prostřednictvím vzpomínek na rodiče a dětství, životní lásky, mateřství a zásadní okamžiky, které její charakter a život utvářely. Observační styl se přirozeně prolíná s inscenovanými scénami, ve kterých ožívají fotografie z Ivina dětství i podstatné momenty jejího života. Ve filmu se stáváme svědky mnoha vážných i veselých okamžiků, vzpomínek, úvah i setkání Ivy Janžurové: s dcerami nad dávnou milostnou korespondencí, na rodinných oslavách, na třídním srazu, s nejlepší kamarádkou z dětství, s hereckými kolegy v divadle, s Martou Kubišovou, s níž v roce 1968 vítala Alexandra Dubčeka po návratu z Moskvy.

Podstatným prvkem je “obyčejnost”, kterou si Iva Janžurová vzdor výsostnému postavení zachovala, její přirozená lidovost a blízkost divákovi, ambice vydat ze sebe maximum v nejzapadlejším regionu České republiky i Slovenska, stejně jako na prknech Národního divadla. Sledujeme ženu, ke které se vztahuje velká část české i slovenské veřejnosti, a to skrze filmové, televizní a divadelní příběhy a postavy, které v nich ztělesňovala a ztělesňuje.

Fotogalerie