Iracionální muž - WOODY ALLEN

 

 Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol.   

Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou.  

Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá.    

Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy…

 

 

Nový mysteriózní film Iracionální muž napsal i režíroval mistr vztahových konverzačních příběhů, Woody Allen. Hlavní roli rozervaného profesora ztvárnil Joaquin Phoenix (Zlatý Globus za film Walk the Line). Svůdnou studentku Jill si zahrála stále oblíbenější Emma Stone (nominace na Oscara za film Birdman) a role strádající Rity připadla americké herečce Parker Posey (Grace, kněžna monacká). 

WWW.BIOSCOP.CZ

 

    FILM POHLEDEM TEREZY HERZ POKORNÉ

 

WOODY ALLEN

IRACIONÁLNÍ MUŽ 

 

Film je svátkem  pro všechny příznivce a milovníky tohoto drobného, poněkud neurotického génia jménem Woody Allen.

I já si s radostí rozbalila „vánoční „ dárek, který jsme dostali v prostředku léta a královsky si ho užila. A druzí ? Mohou klidně diskutovat, dohadovat se o tom, co a jak tento tvůrce chtěl svým dílem říci.  Mohou srovnávat, žonglovat se slovíčky všemi směry, jak je libo. Atˇ si s radosti užívají svůj vlastní svět, který sami tvoří, já a spousta dalších se radujeme z toho, jaký nám, ve svém v pořadí  již padesátém filmu, předložil tenhle skvělý autor a režisér. 

Úvahy o tom o jaký žánr vlastně jde - zdali intelektuální satiru či jakýsi druh trilleru - mi přijdou zcela nemístné, každý přece ví – je to prostě Woody Allenův film. Bavím se jeho myšlenkovými pochody, změnami směru dění, a nevadí mi zdali je předem uhodnu. Dokonce  ani to zda vztah univerzitního profesora a jeho žačky je běžně popisován jako klišé. Vždyť je to krásné klišé. Klišé , které většina z nás prožila, ať už platonicky, nebo s celou bouří, která k tomu patří.  A ostatně o tohle ve filmu přeci vůbec nejde. 

Hlavní představitel  je vyhořelým alkoholikem, který přežívá, protože prostě je. Nedokáže se zabavit ani vlastním intelektem přesto, že jeho filosofické knihy jsou obdivovány stejně jako charismatické vzezření, ještě okořeněné pověstí, jakou by si přála většina mužů této planety. Jeho však doopravdy nezajímá doslova nic. Tedy přesně do momentu, kdy objeví své nové životní poslání a pak......? Pak se začnou dít věci.......

Je potěšením sledovat  brilantní herectví Joaquina Phoenixe. Říká se, že herec má z plátna „smrdět“, má být cítit všemi smysly.  A takový dar a talent tento skvělý herec  má, ať už hraje zákeřného Commoda v Ridleyho Scotta Gladiatorovi, Johnyho Casche a nebo třeba hlavní postavu filmu The Master .I zde je dokonale proměněn ve svoji filmovou  postavu a pro mě, jako první z Woodyho hlavních hrdinů, ani na vteřinu nekopíruje pana režiséra, který zřejmě, jak jsem usoudila z občasných pohybů jeho předchůdců , svým hercům předehrává. Pohyby Woodyho Allena jsou nezaměnitelné a já je až do teď viděla v každém z jeho filmů, ve kterých sám nehrál, což pro mně bylo někdy milé, někdy rušivé.

 Po Phoenixově boku tady v Iracionálním muži stojí Emma Stone. Když jsem viděla oscarový film  Birdman, dlouho jsem nemohla zapomenout  na tvář a herecký výkon, pro mně ještě neznámé mladé herečky, která ztvárnila jednu z předních rolí. Byla vynikající a já si řekla, že o ní jistě ještě hodně uslyšíme. Vůbec mě tak nepřekvapilo, že ji  vidím v hlavní roli nového Woodyho Allena, on přeci nikdy takové talenty nepřehlédne.  Je skvělá stále a není to pouze její měňavá, zvláštní  tvář, která diváka zaujme. Ostatně byla i hvězdou jeho minulého filmu Magic in the Moonlight.

 

Vážený pane režisére

I když vlastním všechny vaše knihy, v předsíni mého bytu  se na mě dívá z plakátu váš portrét - American’s Most Unlikley Hero, DVD s Půlnocí v Paříži je už značně ohrané, stejně jako Manhattan, Boulets over Brodway, Annie Hall, Manželé a Manželky,  Manhatan Murder Mystery, Radio Days, Match Point a mnohé další , nemiluji bezmezně všechna vaše díla, některé z nich si nepouštím vůbec.  Ale tenhle váš nový film je pro mně zase jedním z velkých dárků, za který vám děkuji     .................................................................................................................T.H.P.

 

 

 

 

Fotogalerie