ILONA CSÁKOVÁ

Přes 30 let se profesionálně věnuje hudbě, její písničky zná každý. Za pár dnů u ní dojde k absolutní premiéře, poprvé ve svém životě učiní něco, co dosud neudělala! Už více než rok je permanentně v hledáčku médií. Proč? Proč právě Ilona Csáková?

ŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - LICENČNÍ POZNÁMKA: Celý tento materiál je vázán Licenční smlouvou a bez písemného souhlasu držitelů autorských práv nesmí být tento rozhovor, jakož ani žádná z jeho částí přetiskován/a, upravován/a, přepisován/a, pozměněn/a, citován/a ani jakýmkoli dalším způsobem (i následně v návaznosti na dosud neaplikované technologické možnosti) šířen/a, vyjma šíření jako celku na FB profilu časopisu STYLEnew.cz - New-STYLEnew a stejně tak oficiálním FB profilových stránkách osobnosti – pí. Ilony Csákové 

Na úvod vám chci velmi poděkovat, že jste našemu e-časopisu STYLEnew.cz vyšla vstříc a uvolila se k rozhovoru, protože je o vás známo, že si pečlivě vybíráte, komu rozhovor poskytnete a kdo má takříkajíc smůlu.

(smích) Ráda bych toto vaše konstatování uvedla na pravou míru, protože se vůbec nemusíte bát říct „kdo má smůlu…“. V tomto ohledu nejde o žádné „takříkajíc“, ale o holý fakt.

A já se ptám: Proč? Proč má někdo u vás smůlu a druhý štěstí, když vás požádá o rozhovor?

Protože to tak zkrátka je. Myslím, že to funguje všude a u všech, že v tomto nejsem nějakou výjimkou. Vše je otázka volby a rozhodnutí vás samotného, vy se rozhodujete, jestli řeknete ano nebo ne. A tak je to v pořádku. 

Tomu rozumím, ale proč, z jakého důvodu má tedy u vás někdo v tomto směru smůlu?

Je pravda, že na začátku mé kariéry a v jejím rozjezdu jsem byla šťastná, když jsem se objevila v nějakém časopise, v novinách. Tak to má každý začínající člověk v showbyznysu nebo ve sféře, kde se rozhodl pohybovat, a tudíž je zapotřebí, ale byl pro širokou veřejnost na očích. A v začátcích platí, že čím více, tím lépe. Posléze, když se dostanete do užšího hledáčku, protože jste, jak se říká populární a žádaný, přecházíte do fáze, kdy už řadu věcí neovlivníte. Bohužel. A to je i případ některých v uvozovkách novinářů či redaktorek. V dobré víře a zcela svobodně jim odpovíte na nějakou otázku, dáte vyjádření nebo poskytnete rozhovor a posléze zíráte jako puk. Doslova. Zíráte, co je to u vaší fotky za titulek, začtete se do povídání, které je napsáno tak, že nevíte, jestli se máte smát nebo brečet. Chápu, že bulvár prodávají senzace, ale na druhou stranu by snad měla mezi lidmi fungovat nějaká elementární slušnost a já nevidím nejmenší důvod, proč by ta nebo ona rádoby senzace měla být vytvořená na váš úkor. Na úkor kohokoli! Proč lidem ubližovat tím, že si vymyslíte lež nebo překroutíte věty tak, jak se vám to hodí a známá osobnost nebo jakkoli známý člověk z toho vyjde jako totální idiot? Čili mám jistou selekci, myslím, že za těch více než 30 let vím, a podle toho se sama za sebe a čistě svobodně rozhoduji.  

Proč je Ilona Csáková déle jak rok, v porovnání s ostatními známými tvářemi na očích veřejnosti díky médiím víc?

Chcete mi říct, že vy, coby člověk pohybující se tolik let v médiích, neznáte odpověď? (smích)

Znám, ale zajímá mě, jak by zněla odpověď přímo od vás.

Dovolila jsem si zřejmě příliš, protože jsem pronesla svůj vlastní názor s ohledem na celkové dění ve společnosti. No, a to se přece „nenosí“, tohle si nemůže „nikdo“ dovolit … Zkrátka jsem takříkajíc vybočila, a protože ten můj čistě osobní názor byl jiný, než jaký v danou chvíli měla většina – netvrdím, že úplně všichni! - tak se okamžitě spustila lavina a na Csákovou se začalo ukazovat prstem v domnění, že jsem se snad pomátla nebo zbláznila.

 

Ale na druhou stranu i negativní reklama je reklama, ne?

Jak pro koho. Protože to, co se spustilo a začalo ve spojení s mým jménem objevovat, pro mě rozhodně příjemné nebylo a ujišťuji vás, že pokud bych se opravdu zbláznila, tak bych právě s ohledem na takový psychický stav žádné rozhovory ani vyjádření neposkytovala. Víte, tady jde o to, že spousta lidí nechce slyšet cokoli jiného, než co je jim předkládáno. Lidé si stále myslí, že to, co je psáno nebo je jim opakováno v televizi, v rádiu, je holá pravda a cokoli jiného zkrátka nepřijmou. Ve skutečnosti tomu tak ale není. A nebylo. Vždy zde hraje roli ještě spousta dalších faktorů a ty nikdo z nás neovlivní. A aby náhodou nedošlo opět k nějakému mediálnímu nepochopení, tak musím podotknout, že se to pochopitelně netýká všech zpráv, informací a ani všech masmédií. Zaplať pámbů, že existují výjimky.

Proč byste mediální výstup nemohla ovlivnit, když se jedná o vás?

(smích) Chcete mi říct, že nevíte, jak se už poměrně dlouho pracuje v řadě médií? Budu hovořit o časopisech, novinových přílohách nebo on-line platformách těchto médií. V mnoha případech vás ani nikdo nezkontaktuje, z fotobanky si koupí vaši fotku, vymyslí si šťavnatě – třeskutý titulek, bez ohledu na to, jak se pak dotyčný jedinec, kterého se to přímo týká, může cítit, a sesmolí si materiál o vás bez vás.

Ale tady bude stran těch médií zaznívat argument, že „jeho“ čtenáři to právě „takto“ chtějí. Proto daný plátek kupují a čtou …

Ale ono to ve valné většině případů vůbec není o čtenářích, ale v prvé řadě o penězích. Je to byznys. A i když to pro čtenáře daného média vypadá poměrně věrohodně, protože nabydou dojmu, že jste s tím novinářem či novinářkou opravdu mluvila, ve skutečnosti tomu tak není. Já můžu ovlivnit samu sebe, například to, jak budu zpívat, co budu mít na sobě, ale už neovlivním, v jakém okamžiku mě na nějaké akci fotograf vyfotí. A dnes, v době inteligentních mobilních telefonů už ani fotoaparát není zapotřebí. Nebo další varianta, kdy něco opravdu řeknete, ale vzhledem k tomu, že s dotyčným médiem nechcete komunikovat, jednoduše si z databanky vytáhnou, co se ve spojením s vaším jménem kdy objevilo v novinách, časopisech, rozhlase, televizi a článeček si spíchne sám od stolu. Není to jednodušší a pohodlnější než se zdržovat tím, aby dotyčný zvedl telefon, zavolal vám anebo vám napsal email?

Lze vůbec od lidí očekávat elementární slušnost, když vidí všude kolem sebe tolik negativity a zla?  

A jsme u toho. Rozumím tomu, ano, zvlášť tedy v posledním půlroce už to začíná být pro většinu lidí i psychicky neúnosné, ale vždy záleží na daném člověku. Tohle tady bylo vždycky, ale momentálně díky stávající situaci to mnohem více vyplouvá na povrch. Ale pokud má člověk v sobě základní slušnost a chová se sám k sobě, nejbližším a svému okolí lidsky, elementární slušnost z něj ze dne na den nevyprchá. Ani když se dostane do hodně vypjaté a psychicky náročné situace. A pokud se ten či onen člověk svobodně rozhodne sledovat cokoli, co je silně negativní, automaticky se v něm spustí strach a podle toho začne jednat. Tohle nikdo neovlivní, vždy jen dotyčný jedinec.

Jak se cítíte v okamžiku, kdy si o sobě přečtete nějakou smyšlenost, hloupost, lež, urážku své osoby?

To je vždy případ od případu. Je fakt, že jsem se to za ta léta naučila vytěsnit a jakýmkoli nepravdivým smyšlenkám nevěnuji pozornost. Ale záměrně útočná lež to už je jiná káva! Zvlášť tedy za ten poslední rok. Věci vytržené z kontextu, položím otázku, vzápětí z toho v médiích udělají holé konstatování …atd. Není mi to vůbec příjemné, ale jakmile pomine taková ta prvotní naštvanost a zloba, uvědomím si, že dotyčný pisálek musí být sakra nešťastný člověk. Má nějaký problém a tímto způsobem si právě na Csákové vylévá zlost. Ale jsou záležitosti, které jsou tzv. přes čáru, a když vás zkontaktuje nějaký kamarád či kamarádka a nabídne v tom či onom případu okamžitou pomoc právníka, se kterým ten nebo támhle ten materiál, co o mně vyšel, konzultoval, vážně uvažujete o tom, že se bránit začnete.

A začnete?

Přemýšlím nad tím. Uvidíme, jak se rozhodnu…

Když vám někdo ublíží tak, že je to právně postižitelné, tak nad čím přemýšlíte? 

Třeba i nad tím, jestli se mám snižovat na úroveň toho, podle mého názoru, velmi nevyrovnaného nebo vnitřně rozpolceného jedince, který si třeba vůbec neví rady sám se sebou a z nějaké své vnitřní zákeřnosti je schopen udělat tohle. Ale, jak jsem řekla, uvidíme, jak se rozhodnu.

 

Pojďme k něčemu pozitivnějšímu. Nedávno jste se rozhodla, že si opět, po delší době stoupnete před mikrofon a pomyslně před své fanoušky, pro které připravujete svůj první on-line koncert …

Z toho mám velkou radost. Je to skutečně moje premiéra, protože on-line koncert jsem ještě nedělala. Sice mne mrzí, že nebudu mít ten přímý kontakt s lidmi, což je snad pro každého umělce podstatné, protože okamžitě získává zpětnou vazbu a na základě toho může předávat o to větší dávku radosti a své energie. Takže se uvidíme tuto sobotu (10. dubna 2021) od půl deváté večer. Vše podstatné najdou ti, kteří mají zájem na mém facebookovém profilu nebo přímo na stránkách organizátora koncertu X-stream studia v Brně.

https://www.facebook.com/events/181538703572737/

Čili stačí, aby si zájemci udělali v sobotu o půl deváté čas, zasedli k mobilům, počítačům, nebo se připojili přes televizi, kterou mají propojenou se svými mobilními telefony a po delší době si poslechnout na živo Ilonu Csákovou?!

Tento koncert je placenou záležitostí, protože jsem se společně s kluky ze své kapely a s organizátory tohoto koncertu dohodla, že jej zpoplatníme, abychom, zvláště v dnešní těžké době, nejen potěšili, ale udělali i dobrou věc. Zkontaktovali jsme se proto s neziskovou organizací, nadací Korunka Pomáhá, která se stará o postižené děti, jejich rodiny a stejně tak i znevýhodněné seniory a výtěžek z tohoto koncertu poputuje přesně na daný případ potřebného, o čemž vzápětí budu určitě informovat na svém FB. Myslím, že je to opravdu potřeba, protože žijeme v prapodivné době, kdy se k sobě lidé velmi prapodivně chovají a měli bychom si navzájem pomáhat. A pokud můžu takto pomoci, tak to udělám, ať si o tom kdokoli myslí cokoli. Proto bych chtěla, pokud můžu i prostřednictvím STYLEnew.cz požádat, aby všichni, kteří chtějí tento můj první on-line koncert s mými hosty sledovat, včetně bonusů a překvapení, které jsou připravené, navštívili můj Facebook a tam proklikem se dostanou ke všem informacím. Moc se na vás těším!

A my, redakce STYLEnew.cz se těšíme na další povídání s vámi. Velmi nás těšila vaše přítomnost a čas, který jste nám věnovala pro pořízení tohoto rozhovoru. Děkujeme!

Není zač, já děkuji vám.

 

Text: Roman Grepl, Foto: archiv Ilony Csákové/Lenka Hatašová a FB IC