HRA PENĚZ - PREMIÉRA : 30.6. 2016

                  FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

                                                                                                             

          

Co říci k tomuto novému filmu režisérky Jodie Foster? Stačí jediné: „ Jděte do kina. TEĎ. “

Proč? Uvidíte thriller, který vám nedá vydechnout a když skončí a budete už moci, třeba se vám ještě chvilku ani nebude chtít. Hned tak vás totiž nepustí. Nutí k zamyšlení, což ostatně ani jinak nejde, má-li jako producent „prst na spoušti“ George Cloony. Na to, že jeho projekty přinesou pokaždé nějaké poselství, jsme si již zvykli, a to ať už je zabaleno do čehokoliv. Tady mr. Cloony exceluje také na plátně a  i když chvilky strachu a zoufalství nejsou zrovna silnou stránkou výrazových schopností jeho tváře,  na síle projevu obaleného charismatem, tomuto umělci tak vlastnímu, to nic neubírá. Julia Roberts je mu vynikající partnerkou a spolu tvoří vskutku neporazitelnou dvojici. Moderátor a jeho režisérka v jedné reality show, která se zásluhou náhlého vetřelce stane tvrdou realitou.

„ George Cloony a Julia Roberts se znají, mají k sobě neuvěřitelně blízký a jasně identifikovatelný vztah, který jsme v rámci filmu mohli dobře využít aniž bychom pro to museli cokoliv dělat.“ říká paní režisérka. „ Z jejich způsobu komunikace je jasné, že se jedná o opravdové přátele se vším všudy.“

A co říká Jodie Foster o skutečné hvězdě svého filmu Jacku O’Connelovi? „ Jack je ohromně talentovaný herec. Přála bych si, abych v mládí k herectví také přistupovala s tak neuvěřitelným nasazením a vášní. To se mi na něm ohromně líbí - je schopen toho ze sebe vydat tolik. Rozdává a nepolevuje v tom.“ Ano tento pětadvacetiletý mladý muž vás vskutku chytne a nepustí, což ostatně už dokázal například v hlavní roli filmu Nezlomný pod režijní taktovkou další ze silných žen stříbrného plátna Angeliny Jolie. 

Hra peněz je film, který má strhující tempo, Jodie Foster promlouvá filmovým jazykem, který z ní byl už dávno cítit. Jasný, nekompromisní, tvrdý a přitom v hloubce pod povrchem tak rozbitný. 

Před vámi se odehrává strhující příběh v přímém přenosu, realita života naši doby. A pro mně jeden záběr, na který dlouho nezapomenu. Záběr kdy promluví němá věc. Ruční kamera, kterou do prázdného prostoru položí  kameramanova ruka. Najednou jste v záběru vy a tenhle přístroj jen stojí v tichu a přitom klade jasnou otázku: “Co uděláš ty? “                                   

                                                                   Tereza Pokorná

                                                           

V napínavém thrilleru Hra peněz, jehož děj se odvíjí v reálném čase, se herecké hvězdy George Clooney a Julia Roberts objevují v rolích moderátora finančního televizního pořadu Leeho Gatese a jeho producentky Patty, kteří se ocitají ve velice výbušné situaci poté, co kontrolu nad studiem násilím převezme rozzlobený finančník, jenž přišel o veškerý svůj majetek (Jack O'Connell). V průběhu napínavého střetu, vysílaného televizí v přímém přenosu milionům diváků, jsou Lee a Patty nuceni pustit se do boje nejen s útočníkem samotným, ale také s časem, aby rozpletli záhadu konspirace, ukrývající se na pozadí současných frenetických a vysoce technizovaných globálních obchodních trhů.

 

Fotogalerie