Historky z podsvětí. Zákon Helena míří z kin rovnou na obrazovky České televize

Petra Nesvačilová se členy Berdychova gangu i samotným jeho šéfem strávila čtyři roky. Snímek Zákon Helena zahájil letošní Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Portrét jedné z nejslavnějších českých policistek i cesty do hlubin kriminálníkovy duše uvidí diváci ČT2 exkluzivně v úterý 8. listopadu ve 20.55.

„Původně jsem myslela, že natočím portrét o statečné  ženě policistce, ale nakonec se film rozrostl na čtyři roky natáčení a ocitla jsem se v místech, kterých jsem se vždy bála a znala je jen z filmu -   v podsvětí. A teď koukám, že to podsvětí je kolem nás a někdy hodně blízko. Má svá pravidla, své zákony, své dobro a zlo. A tato struktura je napojena až do těch nejvyšších míst a rozhoduje i o našich životech. Přijde mi důležité tento svět zachytit,“ říká o svém celovečerním debutu herečka a režisérka Petra Nesvačilová.

Ve svém prvním celovečerním filmu se rozhodla zachytit portrét policistky Heleny Kahnové, které se spolu se svým kolegou podařilo v 90. letech poslat do vězení několik desítek lidí v kauze tzv. Berdychova gangu - včetně Davida Berdycha samotného. Souhrnný trest byl v řádu stovek let odnětí svobody. Sama policistka získala odměnu 10 tisíc korun a povýšení na majora, které jí bylo následně odebráno. Režisérce se podařilo navázat vztah nejen s hlavní aktérkou, ale i se samotným Berdychem a bývalými členy jeho gangu. Co motivuje jednu policistku postavit se mafii a co mladou dokumentaristku, aby se s touto mafií kontaktovala a natočila o ní film?

Režisérka se setkávala s Helenou Kahnovou, se kterou spolu vedly velmi osobní rozhovory. Aby pochopila, proti jakému zlu Helena bojovala, rozhodla se sama proniknout do „podsvětí“. Do příběhu najednou začínají vstupovat další postavy, které objasňují své brutální činy. Hledají odpuštění, spásu a nový život. „Říká se, že člověk po třicítce se už nezmění, říká se, že kdo tě jednou podvedl, udělá to znovu. Ale najednou se setkáváme s nejextrémnější změnou - z gangstera na ´normálního´ člověka,“ dodává Nesvačilová.

Česká televize film exkluzivně odvysílá 8. listopadu ve 20.55 hodin na ČT2.

 

 Zákon Helena

Námět, scénář, režie: Petra Nesvačilová // kamera: Klára Belicová, Lukáš Milota // střih: Josef Krajbich // zvuk: Ladislav Greiner // hudba: Petr Marek // produkce: Klára Žaloudková // výkonná producentka: Pavla Klimešová // koproducent: Background Films s.r.o. // kreativní producent ČT: Petr Kubica 

 

 Text a fotografie : ČT