Fotograf - očima ALENY KLENOT

ALENA KLENOT-autorka reportáže"Vůbec se nevzrušujte ", říká Jan Saudek, po shlédnutí premiéry filmu novinářům." Chtěl jsem, aby se tento film jmenoval Starý prasák a mladá svině, ale nedovolili mi to....   "a vůbec, tenhle film jsem udělal proto, abych sbalil Irenu Pavláskovou..."

Tak to je myslím dost odvážné přiznání na začátek tiskovky, nemyslíte? Jan Saudek byl velice šaramantní , jako vždy jeho tmavě obarvené vlasy zářily na dálku a jeho elegantni oblek byl velice švihácký, tmavými brýlemi pronikne nic. Jen to co on sám chce a hlavně se může koukat kam chce a kdy chce a nikdo nic neví  ani to na co myslí, je světu utajeno!

Paní režisérka, příjemná mladá žena, její hlas zní melodicky a to asi potřebovala, aby zvládla takové muže jako je pan Rodena a Saudek. Mimochodem pan Roden se nedostavil, ale jak jsem se dozvěděla později, je to u něj docela normálni, je velice tichý, "je  introvert " říká Irena Pavlásková. 

V příběhu volně inspirovaném světoznámým českým fotografem Janem Saudkem se vracíme k zásadním križovatkám života umělce, obdařeným vyjímečným talentem, živelnosti a vášni až živočisnou, která nás vtáhne do života plného lásky, zrady, sexu a šílenosti umělce, který hledá, ani neví co, ale nachází uspokojení ve svém umění a v klínu mnoha žen. Okořeněn humorem, nebotˇ náš hrdina je smyslem pro humor vrchovatě obdařen.  Jeho bizardní svět, do kterého nás jen lehce nechá nahlédnout, aniž by obnažil podstatu své komplikované duše a svého nespoutaného umění, které nás provokuje a svádí chtít vědět víc a víc.

Musíte sami vidět tento film a věřím, že na něj bude tolik názorů, jako na množství umělcových děl, které Jan sám stvořil.

Co se týče z hlediska krásy a umění - film je velice svobodomyslný a tím myslím, žádná pravidla... bohaté barvy, make up 70-90 let a to samé platí i o módě. Miluji tyto roky pro svoji nespoutanost a kreativitu projevu.

Puntiková sukně s proužkatou blůzkou a velká šála kolem krku musi být, jinak by to nebyly léta komunistické módy, kterou jsme všichni tak dobře nosili a propagovali.

Viva a náš bohém- Jan Saudek- to tak krásně zachytil ve svých dilech....      

 text-Alena Klenot         foto-V. Sadílek -CINEART

Fotogalerie