Film MYŠI PATŘÍ DO NEBE byl nominován na evropského Oscara

Evropská filmová akademie (EFA) vyhlásila další nominace na 34. ročník Evropských filmových cen. V kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film je jedním z vybraných filmů i český snímek Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka. O vítězích v jednotlivých kategoriích Evropských filmových cen, které bývají označovány za evropské Oscary, pak rozhodne více než 4 100 členů Evropské filmové akademie a slavnostní předávání proběhne 11. prosince v Berlíně. Úspěch filmu Myši patří do nebe okomentovali oba jeho režiséři Denisa Grimmová a Jan Bubeníček: „Máme obrovskou radost, že se náš film už od premiéry v Annecy setkává se spoustou vstřícných reakcí. Je to velká odměna nejen pro nás, ale i pro všechny ty, kteří na filmu pracovali a dlouhodobě mu věřili. Moc nás těší, že se patrně podařilo tuto společnou energii předat divákům, že jim přináší radost. Nás to naplňuje nadějným pocitem, že všechna ta společná práce měla hlubší smysl.“

Film Myši patří do nebe měl českou premiéru 7. října 2021 a divákům se s velkým úspěchem představil i na řadě tuzemských i zahraničních filmových festivalů. Světová premiéra proběhla na nejvýznamnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy, cenu za nejlepší animovaný film získal na mezinárodním festivalu v Šanghaji. Ovace sklízel i doma na letošním Mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm, kde obdržel Cenu diváků a zvláštní uznání poroty. Zvláštní uznání poroty film získal i na Zlín Film Festivalu v kategorii celovečerního filmu pro děti a hlavní cenu ve své kategorii si odvezl z Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mladé diváky Schlingel, který se konal v německém Chemnitzu, v Německu bodoval i na festivalu Lukas ve Frankfurtu, kde vyhrál hlavní cenu v kategorii filmů pro děti od 8 let. Polský festival Kino Dzieci film ocenil zvláštním uznáním Asociace artových kin, ve Francii film získal ceny za zvuk a nejlepší herecký výkon na festivalu Voix d’Étoiles a cenu mladé poroty na festivalu v La Roche-sur-Yon. Užít si jej mohli i diváci řady dalších velkých filmových festivalů, mezi nimiž nechyběly festivaly animovaných filmů Fantoche (Švýcarsko) a Animest (Rumunsko) nebo festivaly zaměřené na mladé filmové fanoušky Cinekid (Nizozemsko) a domácí Juniorfest. Stal se také součástí programů festivalů, jako jsou MFF Karlovy Vary či Tallinn Black Nights Film Festival.

Myši patří do nebe

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek - vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně.  Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení.

Fotogalerie