Festival Dance transit.
 PRAHA. LEIPZIG. DRESDEN

 

Praha – Jak vypadá současná německá taneční tvorba, v čem se odlišuje od té české a co s ní má naopak společného? Čím se liší podmínky pro tvorbu a co české a německé tanečníky spojuje či může inspirovat? Srovnání lokálních scén nabídne přehlídka Dance transit.PRAHA.LEIPZIG.DRESDEN, jejíž česká část proběhne v divadlech PONEC a Archa 8.–12. 2. 2015.

Dance transit je festival zaměřující se na prezentaci aktuální taneční tvorby na scénách v Praze, Drážďanech a Lipsku. Tato tři města spojuje jak geografická blízkost a společná historie, tak prožitky a výzvy evropské současnosti. Praha – Drážďany – Lipsko tvoří trojúhelník, v němž odjakživa fungovala bohatá kulturní výměna a umělecká komunikace.  

Festival  odstartuje 8. února v Praze, kde potrvá do 12. února. Českou část programu zahájí soubor 420People v nové choreografii Phrasing the Pain od Ann Van den Broek a lipský tanečník Hermann Heisig v duetu Pongo Land. V divadle PONEC se následně 10. února mohou diváci seznámit s Wagnerem Moreirou a jeho představením Um(-)räumen!, kterého doplní Davide Sportelli Vessels. 12. února pak celou přehlídku zakončí Anna Till ve FLAT SCREAM NANOHACH pod vedením Veroniky Švábové s inscenací MOVE ON.

 Přehlídka bude pokračovat 28. února v Lipsku a od 27. února do 6. března vyvrcholí v Drážďanech. „V každé části festivalu se představí místní taneční scény – Drážďany budou zastoupeny soubory z nezávislého networku TanzNetzDresden, Prahu budou při hostování v HELLERAU a divadle LOFFT reprezentovat Spitfire Company, VerTeDance nebo Peter Šavel a Tereza Ondrová,“ vysvětluje Markéta Perroud, která je koordinátorkou festivalu za Tanec Praha. „Dance transit přináší umělcům možnost prezentovat a konfrontovat svou práci na jiných scénách a zároveň prohlubuje spolupráci mezi tanečními divadly v Praze, Drážďanech a Lipsku,“ doplňuje ji Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa.

Divadla PONEC a Archa spolu s HELLERAU – evropským centrem umění v Drážďanech a lipským divadlem LOFFT pojí mnohé – inovativní dramaturgie, podpora původní tvorby, společenská angažovanost i strategie práce s publikem a komunitní přístup k jeho rozvoji. I proto bude na závěr celého festivalu odbornou porotou sestávající z Dietera Jaenickeho (HELLERAU), Ulrike Melzwig (Schaubühne Lindenfels) a Markéty Perroud (Tanec Praha) udělena cena v podobě společného koprodukčního projektu. 

V česko-německé spoupráci bude Tanec Praha pokračovat i v rámci festivalu TANEC PRAHA 2015, kdy během června přiveze do Plzně a Prahy slavný německý soubor Sasha Waltz & Guests. Evropským unikátem je také přeshraniční výměna diváků na ose Praha – Drážďany. Divadlo Archa vozí do Hellerau své diváky, aktuálně například na obnovenou premiéru choreografie Willama Forsytha Yes, we can´t 

V rámci doprovodného programu festivalu Dance transit.PRAHA.LEIPZIG.DRESDEN proběhnou i dva workshopy určené pro odbornou taneční veřejnost – organizátory, promotéry, manažery a výkonné performery. První na téma Networking, fundraising a rezidenční programy ve světě se bude konat v Praze v divadle PONEC, druhý pak na téma Řeč a pohyb v drážďanském HELLERAU. 

za Divadlo Archa

Pavlína Svatoňová

pavlina.svatonova@archatheatre.cz

+420 739 077 956


Hana Čekanová

+420 724 581 085

hana.cekanova@tanecpraha.eu

 

Fotogalerie