FANTASTICKÁ ZVÍŘATA

                                                                               

Fantastická zvířata jsou fantastická. Tak jsem to cítila, při odchodu z kina a je to i jasně vidět, věnuje-li člověk během tohoto filmu pár pohledů publiku. Ne úplně ze všech dospěláckých tváří září dětské oči, ale tam kde jsou přítomny, je cítit okouzlení obrazy na plátně a schopnost dívat se i za ně, což ke světu spisovatelky Joanne. K. Rowlingové jednoznačně patří. Mnohovrstevnost zdánlivě jednoduchého příběhu je tak potěšením, i když pozdější debaty s našimi ratolestmi nad metaforami, majícími zde své jasné místo, nemusí být úplně snadné. Tedy v případě, že je nechceme vystrašit realitou pro planetu Zemi veskrze běžnou. Na první pohled černobílý boj mezi dobrem a zlem hraje ve skutečnosti všemi barvami, jako život sám. 

   Zloduch všech zloduchů Grindelwald se za pomoci svých přívrženců osvobozuje z ostře sledovaného vězení, aby následně, jako jediný moci pán, ovládnul celý svět. Postavit se mu může pouze kouzelnický „podivín“ Mlok se svými fantastickými zvířaty a umem podmanit si veškeré kreatury obývající viditelný i zdánlivě neviditelný svět. Hlavní souboj mezi dobrem a zlem eskaluje v tomto případě ve městě na Seinou Paříži, jejíž kulisa je už jen třešničkou na dortu velkolepé podívané, plné fantaskních situací, magie, něžného humoru, ale také touhy po moci, manipulace a ovládání druhých pomocí strachu. V situacích, ve kterých se hlavní hrdinové druhého z pěti plánovaných dílů ságy předcházející slavnému Harrymu Potterovi, ocitají, se potkáváme se zrcadlovým obrazem naší neustále se opakující  historie, a poselství je tím pádem jasné. 

 Na plátně proti sobě stojí dva herci patřící v současnosti k těm nejcharismatičtějším, a to: Johny Depp jako Grindelwald a Jude Law jako Dumbledore( Brumbál). Mnohé dívky a ženy mají tedy tímto faktem své okouzlení prakticky zajištěno, děti pak cítí autoritu a respekt už z pouhého pohledu obou pánů – jeden je rafinovaně ničivý, druhý vlídný, zrcadlící dobrotu a moudrost. A pak je tu třetí typ - majitel Oscara a všech možných dalších ocenění Eddie Redmayne v roli dojemného, lehce roztržitého Mloka. Něžné pohlaví je zastoupeno tajemnou, čokoládovou Zoe Kravitz, brunetkou Katherine Waterston a blonďatou zpěvačkou a skladatelkou Alison Sudol. 

J.K. Rowlingová je ženou, která přiměla děti po celém světě opět číst knihy a to v některém případě čítající i více než 700stran, a vypadá to, že se už začíná zabydlovat i v roli scénáristky. Její svět okouzlil a nadále okouzluje miliony dětí i dospělých, takže nezbývá než říci „Chapeau“  tedy „Klobouk dolů“ , před fantazií a spisovatelským umem této tvůrčí dámy.                                    T.P.

 

Fotogalerie