Ex Machina - sci-fi thriller

 

Kde začíná člověk?

Dva muži a dívka tvoří součást velmi neobvyklého vztahového trojúhelníku, který se vytvořil v laboratorním komplexu skrytém v srdci aljašské divočiny. Bizarnost jejich soužití podtrhává fakt, že ta dívka je robot. Alex Garland, autor slavného románu Pláž a scenárista sci-fi Sunshine, natočil atmosférický sci-fi thriller z blízké budoucnosti, v němž názorně předvádí, jak to dopadá, když si lidé hrají na Boha.

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vickander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská“, že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno.

„Vždycky jsem měl rád filmy, které jsou zároveň divácké a chytré. Jestli existuje film, který tyhle dvě složky perfektně vyvažuje, je to právě Ex Machina,“ říká producent Andrew Macdonald, podle něhož film funguje ve dvou základních rovinách. „První rovinou je klasický psychologický thriller a tu druhou tvoří zkoumání těch nejzákladnějších lidských témat.“  A režisér Alex Garland lakonicky dodává: „Je to film o třech bytostech s výjimečnými mozky, které používají primárně proti sobě,“

 

 

FILM POHLEDEM      TEREZY HERZ POKORNÉ     

EX – MACHINE

Pokud patříte k těm, kdo nemají rádi sci-fi a říkáte si: „ Tohle přeskočím, to není můj svět“, tak vám

chci jen říci, že ani já nejsem milovníkem tohoto žánru. Ale přesto mně tento film nesmírně oslovil.

EX – Machine je velmi chytrý, napínavý psychothriller, který diváka chytí hned na začátku, a nepustí takřka až do konce. Je radostí hlavně pro ty, kdo rádi fabulují. Jen tak si sednout  a nechat se unášet příběhem v tomto případě rozhodně nejde. A určitě to autor a režisér Alex Garland  ani neplánoval. Jeho příběh se odehrává v dokonalém, minimalistickém prostředí. Architektura domu, do kterého děj zasadil hraje jednu z hlavních rolí a s ní souzní vše, i když by se mohlo zdát, že plebejský, sebejistý, génius, jež je jeho majitelem a tvůrcem, sem zcela nezapadá. Je to však jeho svět, kde je každý detail důležitý a přizpůsobený záměru, ke kterému celé dění směřuje. 

Hra kočky s myší, kde vše je přece jen nakonec jinak, je zákonem, který všeobecně platí i když bychom byli mnohdy rádi, kdyby tomu tak nebylo. 

Pan režisér si vybral dokonalé obsazení, které si ještě jakoby pojistil původem svých herců.

Charismatický Oscar Isaac v roli geniálního vědce se narodil v Guatemale, je synem kubánského otce, ze strany matky má v sobě geny židovské a francouzské. Odtud také pramení živočišnost jeho filmové postavy.

 Domhal Gleeson (sám také režisér a scénárista) je Ir. Silná herecká osobnost, která dokáže být velmi měňavá, jak bylo vidět ve filmech, které už má za sebou. Je dokonalým opozitem svého filmového šéfa.

Alicia Vikander představitelka hlavní postavy filmu je švédská herečka a baletka. Její Ava 

( jméno které je i symbolem její existence  v sobě pojí jména dvě: Adama a Evu ) je něžná,  křehká, půvabná i plna citu, pokud ovšem „stroj“ takový doopravdy může být. Každý pohyb je dokonalý a přesný, každý pohled, každé slovo má své místo.  Otázkou zůstává, co si Ava doopravdy myslí a dokáže-li vůbec něco si myslet.......

Poslední postavou „ čtyřlístku“ je japonská herečka, baletka a modelka Sonoya Mizuno. I v jejím původu má kořeny filmová postava, kterou ztvárňuje.

 

Alex Garland vede své herce s filigránskou přesností k dokonalým výkonům a to sedí, tento úspěšný romanopisec a scénárista, v režijní židli poprvé. Jeho doménou bylo vždy slovo a tak mu  dal stěžejní roli i v tomto filmu. A i když se část dialogů odehrává uvnitř herců samotných, vy v nich můžete číst jako v knize. 

Caleb je chytrý mladý muž, žije naplno světem virtuálním a svojí prací. Je mistrem slova, má dokonalé analytické myšlení. Nathan ho pozve do své rezidence v horách, aby provedl s Avou tzv.Turingův test. Pokud tato umělá inteligence obstojí, bude existovat první inteligentní android naší Planety. Pokud ne.........?

Allana Turinga jsme potkali ve filmu „Cod Enigmy“, jehož byl tento vědec hlavní postavou. Je mužem, který se svým týmem rozluštil cod Hitlerovi Enigmy, bez čehož by druhá světová válka trvala zřejmě daleko déle. Jeho test spočívá v tomto: Caleb má hovořit s Avou, klást ji otázky, a pokud nastane situace, kdy si přestane uvědomovat, že mluví s computerem, Ava  testem prošla.

Caleb je Nathanovým zaměstnancem ve firmě jménem Blue Book, která je největším vyhledávačem na Planetě.

I tady skládá Alex Garland poctu konkrétní osobě, jednomu z nejvlivnějších  filosofů 20 století Ludwigu Wittgensteinovi, který je mimo jiné také autorem knihy jménem Blue Book. Vztah mezi myšlením a jazykem, to jak vzniká řeč, která všechno tvoří, jazykové hry byly hlavními tématy jeho vědecké práce. A pak věčná otázka : Kdo je to JÁ o kterém stále mluvíme?... Je to naše tělo, nebo něco jiného?... A pokud ano, kde sídlí?...

 

Slovo – realita – logika jsou také hlavním tématem tohoto filmu. A kolem pak všechno další, co běžně prožíváme.

První román tohoto talentovaného anglického umělce, vyšel v roce 1996 a se stal světovým bestsellerem. Jeho první film určitě také zanechá stopu u milovníků dobrého kina. Na filmovém festivalu ve francouzském Gerardmer to ostatně už udělal. Vyhrál hlavní cenu.

                                                                     T.H.P.

 

 

Fotogalerie