EVA TURNOVÁ A JEJÍ OBRAZY U VELRYBY

Vernisáž výstavy obrazů a kreseb Vráti Brabence, Richarda Pechy a Evy Turnové: Garden is open končí 30. dubna

/ Kavárna Velryba / Kresba

Do 30.4.2018 bude v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná výstava obrazů a kreseb Vráti Brabence, Richarda Pechy a Evy Turnové: Garden is open.

Eva Turnová vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze, obor čeština a angličtina. Přeložila knihu Marka Vonneguta Expres do ráje, zfilmovanou verzi Červeného trpaslíka a několik filmů a scénářů. Hrála ve filmech Jana Hřebejka, Petra Zelenky a Viktora Tauše; složila hudbu k filmům Igora Chauna a Tobiáše Jirouse. Působila jako baskytaristka v kapelách DG 307, Šílenství Mejly Hlavsy a The Plastic People of the Universe; v současnosti koncertuje s vlastní kapelou Eturnity. Přispívá do týdeníků Instinkt, Reflex, Reportér a Respekt. Nahrála audioknihu Čtení z Turnových hájů a vydala pět dílů Turnového háje, jejichž výběr vyšel v nakladatelství Argo pod názvem BE100F. V roce 2018 se uskuteční dramatizace jejích sloupků v rámci divadla Husa na provázku.

Vratislav Brabenec vystudoval zahradnictví na Střední zemědělské technické škole v Mělníku. Na začátku 60. let pracoval jako technik a projektant v zahradnických podnicích. V 2. polovině 60. let studoval teologii na Komenského bohoslovecké evangelické fakultě v Praze, studium nedokončil. Jako klarinetista a saxofonista začínal v jazzových kapelách. Od r. 1972 byl členem skupiny The Plastic People of the Universe. V r. 1976 byl spolu s dalšími osobnostmi českého undergroundu zatčen a poté na základě vykonstruovaných obvinění odsouzen k osmi měsícům vězení. V r. 1982 byl donucen emigrovat do Rakouska, do r. 1997 žil v Kanadě, kde se věnoval zahradnictví a hudbě.Od r. 1997 je opět členem skupiny PPU. Kromě hudby se věnuje také literatuře, je osobitým básníkem a textařem. Jeho texty vycházely v samizdatových a exilových sbornících a časopisech, od 90. let potom oficiálně, např. Sebedudy, Karlín-Přístav, Vůl Hvězda Ranní, Vážený pane K., Všude je střed světa, Denver, Pajasan, Podoby. Spolu s novinářkou Renatou Kalenskou napsal knihu-rozhovor Evangelium podle Brabence.

Galerie a kavárna Velryba     Fotografie : Dagmar Hájková

Fotogalerie