EVA PILAROVÁ SLAVÍ 80!

SUPRAPHON PŘIPOMÍNÁ NAHRÁVKY, KTERÉ VZNIKALY V PRŮBĚHU BEZMÁLA ŠEDESÁTI LET JEJÍ HVĚZDNÉ HUDEBNÍ DRÁHY 

 

V den významného životního jubilea legendy české populární hudby Evy Pilarové vydá Supraphon v digitální podobě dvě singlové kolekce mapující její nahrávky z let 1960 až 1989 a také raritní záznam představení Evy Pilarové s Karlem Gottem ze Semaforu z roku 1965. Alba budou dostupná od 9. srpna 2019 na streamingových nebo downloadingových servisech. Většinu nahrávek Evy Pilarové - včetně bilančního 3CD Zlatá kolekce – naleznou příznivci zpěvačky na speciální podstránce Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/special/eva-pilarova

V pátek 9. srpna 2019 oslavila osmdesátiny Eva Pilarová, která patří mezi nejvýraznější zpěvačky české populární hudby. Studovala na JAMU v rodném Brně a v roce 1960 začala vystupovat v pražském divadle Semafor, kam se nejdříve hlásila jako herečka. Velmi záhy ale herecké ambice opustila a v legendárním divadle malých forem vedeném Jiřím Suchým se prosadila především jako zpěvačka s výjimečným pěveckým talentem. 

Eva Pilarová od svých hudebních začátků interpretovala vedle pop-music i jazz. V roce 1962 získala za něj dokonce i zlatou medaili na Světovém hudebním festivalu v Helsinkách. „Povýšila interpretaci moderní písničky do oblasti uměleckého projevu a položila tak prvou překážku do cesty pěveckému primitivismu a diletantství v tomto žánru. Pokládám ji za naši první jazzovou zpěvačku,“ tak Evu Pilarovou v roce 1968 hodnotil Josef Škvorecký, který jí – podle Elly Fitzgeraldové – vymyslel přezdívku FitzPilarová.

 

Pro Supraphon Eva Pilarová poprvé nahrávala v roce 1960. Šlo o duet s Jiřím Suchým Sup a žluva z divadelní hry Taková ztráta krve, který vyšel na singlu společně s velkým hitem Klokočí. Nezapomenutelné se staly její duety s Waldemarem Matuškou Ach, ta láska nebeská či Tam za vodou v rákosí, s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Hey Paula s Pavlem Sedláčkem a Rozhoupej zvony s Jaromírem Mayerem.  Její fanoušci milují v jejím podání Montiho čardáš, Já do hry dávám víc, Už dávno nejsem dítě, Sekáči jdou, Rodeo a celou řadu dalších populárních písní. Soprán s rozsahem tří oktáv jí od mládí umožňoval zpívat i klasiku. Během své pěvecké kariéry Eva Pilarová rovněž získala řadu významných ocenění, mimo jiné je trojnásobnou držitelkou Zlatého slavíka a nositelkou Medaile Za zásluhy. 

 

Fotogalerie