EVA MAHROVÁ - CESTOVATELKA - NILA ČAČI /modrá průvodkyně/

Jmenuji se Eva Mahrová, čas od času se pokouším udělat radost lidem, kteří mají méně šťastný osud než mám já. Začalo to v roce 2001 na Sri Lance, kde jsem učila chudé mnichy angličtinu, rok nato jsem pracovala měsíc v dívčím sirotčinci zase tam, a pak se střídaly země  a přibývaly zážitky...trvá to už skoro 15 let, kdy pravidelně dělím své zážitky poznávací s dobrovolnickou činností v tom místě, kam se vydám. Snad se mi tak daří prosvětlit život dětem, jejichž osud není vůbec záviděníhodný.

 

Letos to byl Kašmír. Místo, kde minulý rok byly povodně prohlášeny za národní tragédii.Těsně po zakoupení letenky to letos začalo znovu. S mým příletem však vysvitlo slunce. Snad i dětem, které jsem navštívila v opuštěném domě. Bylo tam 30 kluků od 3 do 16ti let. Staral se o ně nepočetný tým takřka dobrovolníků - vzhledem k výši honoráře...Hoši přišli o matku nebo otce či oba rodiče při teroristických útocích, které jsou v tomto státě, kde je 85% muslimů, na denním programu. Jen při mé 10ti denní návštěvě byl 2 krát zákaz vycházení /demonstrace, kameny, slzný plyn, na každých 10ti krocích armáda a policie/.

Před devíti lety našel děti starší muž a začal se o ně starat se svým synem Sayedem . Jeden hinduistický  brahmán jim dal k dispozici polorozpadlý dům a nežádal žádný nájem..

Letěla jsem z Delhi do Srinagaru s omezeným počtem kilogramů, tak jsem mohla udělat radost jen 15ti kg dárků a zbytek jsem dokoupila, co má "kapsa" unesla. Nikdy nedávám peníze do rukou dětí ani dospělých. Sayed mě ale potěšil, neboť šel se mnou a co potřeboval pro svěřence - hlavně učební pomůcky, psací potřeby a knihy nutné do školy - jsme nakoupili. Díky mým přátelům - Haničce či Honzovi a mým úsporám jsem mohla vyhovět.Taky mi pomohla Adéla ze Sue-Ryderu /dobročinný obchod/, kam chodím jednou týdně pomáhat.Tak se podařilo potěšit i hračkami z Čech a aspoň na chvilku rozjasnit smutné oči nedůvěřivých chlapců. Už dlouho jsem neviděla tak bezúsměvné tváře malých dětí..Kéž jim sluníčko vydrží.

Nebyla jsem vyslána  žádnou organizací, pro které občas pracuji /International Humanity, Bez mámy, Hodina H/, ale myslím , že se i jednomu samotnému člověku může podařit ROZTOČENÍM KOLA DÁVÁNÍ - ROZTOČIT I KOLO PŘIJÍMÁNÍ  ...hlavně těm, kteří to nejvíc potřebují.

 

Text a fotografie : EVA MAHROVÁ  2015

Fotogalerie