ENNIO MORRICONE (1928 - 2020)

Geniální hudební skladatel, rodák z Říma, jedenadevadesátiletý mistr notových osnov, do nichž dokázal vepsat melodie, které mu Nejvyšší prostřednictvím andělů vkládal do jeho muzikantského pera, nás právě dnes, ve sváteční pondělí 6. července 2020 opustil. Odešel do místa, které nás všechny převyšuje, protože nadešel jeho čas ... 

O jeho práci se ucházeli ti nejslavnější světoví filmoví režiséři, věhlasní světoví producenti stáli o to, aby z rodného Říma přesídlil do Hollywoodu. Ovšem ani ta nejlukrativnější nabídka, která se k němu dostala, Ennia nezlomila. Miloval místo, kde se narodil, kde vyrůstal a kde chtěl celý svůj život žít. Zůstal po celý svůj život věrný Římu. Svému velkému domu s výhledem na Fórum, kde komponoval, odkud vycházel na své dlouhé procházky, výlety, odkud odjížděl do různých koutů světa. Není žádnou pravdou, že nerad cestoval, naopak! "To je výmysl! Ano, je pravda, že nerad cestuji kvůli zbytečnostem. Ale pracoval jsem na mnoha místech světa. Pochopitelně i v Americe, dále v Rusku, v Chile, v Rumunsku, v Bulharsku, v Německu, v České republice ..." Stále se udržoval v dobré kondici, pochopitelně s ohledem na svůj požehnaný věk, ale ten si nikdy nepřipouštěl. Velice brzy ráno vstával, protože stále pracoval. "Trochu sportuji a cvičím úměrně svému věku," prozradil i ve svém posledním publikovaném rozhovoru. Jaký byl jeho recept na dlouhověkost a vitalitu? Pravidelný denní režim a práce. Z toho ovšem před pár týdny sešlo, když spadl a  zlomil si stehenní kost a musel být hospitalizován na jedné z římských klinik. Podle agenturních zpráv právě na nemocničním lůžku v noci na dnešek vydechl naposledy - na následky zmíněného pádu. 

ROK PO MOZARTOVI A CELÝ ŽIVOT BEZ PIANA! 

S komponováním začal v šesti letech, tedy jen o rok později než W. A. Mozart! Ennio posléze nastoupil na konzervatoř do třídy věhlasného kantora a komponisty Goffreda Petrassiho, kde studoval trubku, kompozici a chorální hudbu. Morricone často zmiňoval, že právě v průběhu svých chlapeckých let se setkal se svým osudovým spolupracovníkem, režisérem Sergiem Leonem, díky němuž vznikly slavné filmy: Tenkrát na Západě, Pro hrst dolarů nebo Dobrý, zlý a ošklivý. Leon si pro snímky vyžádal hudbu právě od Ennia a kupříkladu legendární melodie z Tenkrát na Západě měl Morricone zkomponované ještě před natočením této filmové legendy. Leon byl jimi tak nadšen, že natáčení uzpůsoboval hudbě, aby se následně nemusel vystřihnout ani jeden takt z toho "andělského proudu nádherných tónů". A ještě jedna zajímavost. Kdo by v jeho římském domě hledal piano, byla by to pro něj ztráta času. Ennio Morricone nikdy nekomponoval u klavíru, nebo jiného hudebního nástroje. Všechny melodie si zásadně "přehrával" v hlavě a posléze je přenášel na papír do notových osnov.

  

MELODIE, KTERÁ V TUTO CHVÍLI ZNÍ V HLAVÁCH KAŽDÉMU, KDO SE DOZVĚDĚL ONU SMUTNOU ZPRÁVU! 

https://www.youtube.com/watch?v=NDOYawXjW8U

 

Maestro, DĚKUJEME VÁM a v tuto chvíli netušíme, jestli by nebylo namísto onoho: SBOHEM 

příznačnější a ve své podstatě pravdivější spíše říci: NA SHLEDANOU! 

 

Text: Lubomír Nečas, 6.červenec 2020 / Foto-koláž: STYLEnew.cz, foto archiv EM