Dokumentární parádičky na Prima ZOOM

Budeme hodně sportovat a odhalovat. Vypravíme se cestovat do dávných dob. Nebudou chybět parádní zvířata. Prozkoumáme ptačí inteligenci. A čekají vás další zázraky světa na Prima ZOOM.

6. 6. 20.00 – Velké vlakové putování III (1. díl)

V roce 1913 protínala Evropu síť železničních tratí. Všechny jsou popsané v Bradshawově příručce a přehledu kontinentální železnice. Ta umožnila britským turistům cestovat do exotických končin a jednoduše se dostat na místa, kam to dříve prakticky nebylo možné. Michael Portillo se vyzbrojil tou samou Bradshawovou příručkou a ve třetí řadě populárního seriálu vyrazil vlakem přes Rusko, Itálii, Polsko, Portugalsko, Izrael a Francii. Navštívil přitom Petrohrad, Řím, Varšavu a Krakov, Lisabon, Haifu a Negev nebo Lyon a Marseille.

7. 6. 20.00 – Sedm divů starověkého světa (Řecko)

Řecko je považováno za kolébku evropské civilizace. Staří Řekové už před 3500 lety začali stavět stavby, které natrvalo vešly do historie lidstva. Jednou takovou byl i minojský palác Knossos na ostrově Kréta. Dle legend byl palác domovem bájného netvora Minotaura, tvora s lidským tělem a býčí hlavou. Palác se rozkládal na prostoru 20 000 m². Dalším řeckým divem světa byl komplex věštíren ve starověkých Delfách. Ve své době bylo toto místo považováno za střed celého antického Řecka. Právě zde, v Apollónově chrámu, se Řekové dozvídali své předpovědi budoucnosti. Dnes víme, že chrám byl postaven na místě, kudy ze země unikaly omamné plyny. Dalším divem antického Řecka bylo divadlo v Epidauru, které je dodnes považováno za akusticky dokonalou stavbu. Divadlo vzniklo vedle místního lékařského centra a bylo provozováno jako součást léčby. Rhódský kolos zase vešel do dějin jako největší antická socha. Socha představovala boha Hélia a byla dle dnešních výzkumů vysoká 33 metrů. Jednalo se o bronzovou sochu s dřevěnou vnitřní konstrukcí, kterou postavil architekt Chárés z Lindu. Socha vydržela šedesát let, než byla zničena zemětřesením. Dále to byla samotná Olympie, město postavené pro pořádání starověkých sportovních her. Ty se zde konaly každé čtyři roky a v jejich době se v Řecku nesmělo válčit. Tradice se udržela celých 1200 let, než byla v roce 394 našeho letopočtu zrušena křesťanským císařem. Pokud existovala legendární Atlantida, musela se nacházet na dnešním ostrově Santorini. Objev města zasypaného sopečným popelem v roce 1966 naznačuje, že právě zde došlo k velké katastrofě, která zničila velmi vyvinutou kulturu. Největším antickým řeckým divem je však bezesporu athénský Parthenón. Jeho staviteli byli architekt Feidiás a politik Periklés. Uvnitř chrámu stála socha bohyně Athény ze zlata a slonoviny.

8. 6. 20.00 a 20.30 – Přírodní kuriozity Davida Attenborougha III (1. a 2. díl)

David Attenborough se ohlíží za nejkurióznějšími zvířaty, která potkal během své neuvěřitelné přírodovědecké a dokumentaristické kariéry. V každé epizodě třetí řady oblíbeného seriálu Přírodní kuriozity uvidíte dvě hříčky přírody spřízněné stejným výstřelkem evoluce. Naši planetu obývají zvláštní zvířata s bohatou historií vývoje. Některá jsou dlouhodobě opředena mýty nebo prokleta naším vlastním nepochopením. Jiná teprve nedávno odhalila svá tajemství. Attenboroughův tým se opírá o nejnovější vědecké poznatky a ve fascinujícím seriálu vysvětluje, co vedlo ke vzniku těchto přírodních kuriozit.

8. 6. 21.00 – Divoký sever Španělska (1. díl)

Navštivte nedotčenou divočinu severního Španělska, kde se v překrásně drsné krajině dobře daří medvědu hnědému i vlkovi. Perfektní kamera vás unese do úžasného magického světa, ve kterém se zastavil čas. Severní oblasti Španělska jsou chladné a deštivé, zelené a divoké. Atlantický oceán je už několik milionů let bičuje bouřemi. Místní zubaté pobřeží je skalnaté a táhne se několik stovek kilometrů. Vnitrozemí pokrývá moře kamenů a skal. Severní Španělsko je divočina, kterou byste jinde v Evropě hledali marně.

9. 6. 22.00 – Rychlost zabíjí II (Poušť)

V temných hlubinách deštného pralesa číhá mezi stíny smrt, připravená v mžiku oka udeřit. V podsvětí, které je jako z nějaké černé můry, vládnou děsiví zabijáci, co jsou stejně rychlí jako smrtící. A ve sluncem spálené poušti Namib nejde jenom o to, jak rychle dokážete utíkat. Rozhodující je, jak rychle dokážete tasit zbraně. V druhé řadě dokumentárního seriálu Rychlost zabíjí uvidíte další z nejrychlejších zvířat světa. Předeženou Ferrari i stíhačku. A svou schopnost dokážou perfektně využít proti slabším, a hlavně pomalejším.

9. 6. 23.00 – Ptačí inteligence bez hranic

Tato zázračná dítka zvířecí říše mají zobáky a pera – a velmi zvláštní schopnosti! Nestor kea z Nového Zélandu je jediným druhem papouška žijícím v zasněžených horských oblastech. Rád zkouší, co dovede jeho vlastní mozek, řeší hádanky a zlobí turisty. Dokáže si odšroubovat láhev nebo otevřít batoh. Vypadá přitom tak odhodlaně, jako by rozuměl technice a fyzice. Tisíce mil na sever v Nové Kaledonii žijí další talentovaní ptáci. Místní vrány dokážou používat široký okruh nářadí určeného pro různé příležitosti. Jaké je tajemství jejich inteligence? Vychutnejte si velký test ptačího IQ a jeho výsledky, které jsou stejně zábavné jako překvapivé.

12. 6. 22.00 – Sport očima vědy I (Rizika zranění)

V další části testování různých momentů z oblasti sportu, za účasti několika slavných sportovců, se budeme zabývat příčinou a důsledky některých vážných sportovních zranění. Nejprve proběhne rekonstrukce jednoho slavného zranění ze zápasu americké fotbalové ligy, kdy byl jeden z hráčů zraněn natolik vážně, že byla zničena jeho slezina. Po rekonstrukci s použitím vepřové sleziny se vědci shodnou, že přežil jen díky včasnému odvozu do péče lékařů a je opravdu s podivem, že byl schopný dohrát zápas. Dále vás čeká úraz žokejky, která se po pádu z koně dostala pod koňská kopyta, která jí dupla na srdce. Život ji však zachránilo obléknutí speciální ochranné vesty, která zabránila, aby ji koňské kopyto způsobilo vážné poškození srdečního svalu. Patrně nejslavnějším úrazem je zranění, které bylo způsobeno hokejovému brankáři při zápase NHL. Při nárazu dvou hráčů na branku zavadil jeden z hráčů hranou brusle o jeho krk a podřízl mu krční tepnu. Tato rána vyvolala silné krvácení, které naštěstí pomohl zastavit trenér týmu Buffalo Sabres, který měl zkušenosti jako válečný zdravotní asistent, a podařilo se mu krvácení zastavit, čímž brankáři zachránil život. Sport může být i drama s bojem o život. 

12. 6. 23.00 – Sport očima vědy I (Mýty versus realita)

Dnes si dáme dvojnásobek sportu a v další epizodě podrobíme testu pravdivosti několik známých sportovních mýtů. Podle Guinnessovy knihy rekordů je nejrychlejším míčem ve sportu míček používaný při hře Jai Alai. Míč v této hře totiž dosahuje rychlosti 300 km/h. Jediným sportem, který by mu mohl konkurovat, je golf, ve kterém míčky létají rychlostí blížící se 290 km/h. Proto přizveme ke spolupráci golfového šampiona, aby se pokusil rekord z Jai Alai překonat. Skutečně se rekord podaří překonat úderem, který vyvolá rychlost míčku 320 km/h, a mýtus je vyvrácen. Dalším vyvraceným mýtem je tvrzení, že ve sportu není nic těžšího než odpálit baseballový nadhoz. Zkušený baseballový odpalovač však není schopný zareagovat na techniku softballového nadhozu a sám uznává, že odpal softballového nadhozu je ještě těžší. Častým mýtem v oblasti sportu je také domněnka, že sportovci by se před samotným výkonem měli vyhýbat sexu. Vědci proto přizvou ke spolupráci šampiona v těžké váze a testují a porovnávají jeho výkonnost a hladinu testosteronu v krvi po týdnu sexuální abstinence s výsledky po noci, kterou strávil se svou manželkou. Ukáže se, že sex nemá na výsledky naprosto žádný vliv. A jaké budou další sportovní mýty?

Fotogalerie