DO POSLEDNÍHO DECHU 3D - akční thriller -  FALCON

Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže.
Snímek přenese diváky přímo do samého centra dění a poskytne jim velkolepý filmový zážitek, který je zcela pohltí. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků.
Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu, aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly. Zatímco se bouře blíží k základně americké pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts, nařizuje velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) odvážnou operaci ve snaze ztroskotanou posádku zachránit. Navzdory obrovským potížím se čtyři muži pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine) vydávají na moře ve dřevěném člunu se špatným motorem a mizivými, pokud vůbec nějakými možnostmi navigace, aby společně čelili mrazivému počasí, dvacetimetrovým vlnám a vichru o síle hurikánu.

          FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

DO POSLEDNÍHO DECHU - 3D titulky

 

... příběh jako z dob velkých vypravěčů „pohádek“, které pouze na hraně mohou být realitou. Jenže tento příběh jí skutečně je. Pravdivý příběh o tom, že když se spojí nebe se zemí a silou a odhodláním člověka – dějí se zázraky. 

Na začátku filmu silně vnímáte, a užíváte si, jazyk, kterým je děj vyprávěn. Přeneseme se do dob minulých, ztvárněných s dokonalostí starých Hollywoodských blockbusterů , a pak na něj zapomeneme. A to nejen pouze proto, že film může v některých částech přimět i vyhlášené cyniky k tomu, aby vytáhli své kapesníčky ......

Žádná rafinesa ani  schválnost jen pro efekt se nevidí, pouze to základní je přítomné. 

Skvělé obsazení je radostí ne pouze pro oči. I když na záběr tváře Holliday Grainger za sklem zasněženého auta určitě dlouho nezapomenete. Každá postava ukáže, kým doopravdy je. Já vím, že víš, že víme – není třeba mnoho slov -  a i vy v teple kinosálu víte.  Tak tady dochází k propojení a splynutí publika s hrdiny na plátně. A hrdiny vskutku jsou, neb jejich předlohou jsou reální lidé z masa a kostí. „Správní mužští, kteří dělají správné věci“ to jsou slova, kterými popsal dění v jednom ze svých interwiev hlavní představitel Chris Pine. I tak prosté to může být. 

Balíme opravdovost do slov a slov a slovíček, až se zcela ztrácí. Zde nic takového není. Tady je přítomen pouze příběh a ti kdo jej s plným nasazením žijí, aby ho převyprávěli dál. 

Pohádka pro dospělé, která je tvrdou realitou a kde vše ladí, vše do sebe zapadá a ve vás zůstává naděje v člověka. To není málo v dnešní době, neb jak známo, všichni jsme na stejné lodi.

Potlesk , který zazněl na projekci pro novináře, si tvůrci bezesporu zaslouží. Hrdinský triller, který mezi těmi ostatními, nabitými akcí a trillerem, ukazuje, že méně je více a klasika je klasika a klišé funguje a někdy je prostě skvělé.  

Tento film je pro mně vzpomínkou na velké filmy dob minulých a přitom je velkým kinem současnosti.....

 

Fotogalerie