Divadelní léto pod plzeňským nebem

Oblíbený festival Divadelní léto pod plzeňským nebem, který svým divákům dopřával zážitky open air premiér, po šestnácti letech končí, aby se jeho tým mohl znovu nadechnout v nové podobě i vizi, zaměřené na nevšední městské interiéry. Nový projekt v Plzni startuje už příští sezonu. 

Letošní hojně navštívená novinka- hororová komedie 39 stupňů, svižná hra plná vtipných gagů a klauniád, pobavila obecenstvo v Proluce Křižíkových sadů. V překladu Pavla Dominika a režii Zdeňka Bartoše jsme tak mohli společně zavnímat originální detektivní grotesku, úspěšně hranou po celém světě.

Předlohou inscenace se stal stejnojmenný román skotského spisovatele Johna Buchana, a také film Alfréda Hitchcocka s Robertem Donatem a Madeleine Carrollovou. Scénář snímku z poloviny třicátých let dodal příběhu výrazné ženské postavy špionky Annabell a společnice Pamely. 

Hravý scénický koncept počítá pouze se čtyřmi herci v asi čtyřiceti rolích, autorem divadelní adaptace je komik a dramatik Patrick Barlow. Kus byl dlouhodobě uváděn v londýnském West Endu a v divadlech na Manhattanu v New Yorku. Mimochodem o českou premiéru této hry se před patnácti lety zasloužilo Dejvické divadlo s režisérem Davidem Ondříčkem. 

Na červeně sjednocené scéně Pavla Kodedy se odehrává množství rozmanitých partů. Přestavbě jeviště pomáhají prkna, štafle a nábytek na pojezdech. Všechno se děje rychle, jakoby za úprku. Snadno s tím tempem splyneme. Energie herců je obdivuhodná, za bravurní choreografií stojí jeden z aktérů- mim a performer Tomsa Legierski.

I ostatní ze souboru jsou senzační. Hlavní hrdina Richard Hannay (sošný a elegantní formu Jamese Bonda stále držící Jan Meduna) má v Pamele/Annabell/Margaret rovnocenného parťáka, s Evou Leimbergerovou jsou kolegové z pražského Švandova divadla. Čtveřici řádících persón doplňuje Jan Holík, ten je zas správně chlapáckým protějškem vizuálně křehčího Tomsy Legierského. Nadhled komedii sluší a zde opravdu nejde o žádnou „řachandu“.

Aktuálně můžete v Proluce od 10. do 15. července vidět obnovenou premiéru loni uváděného legendárního představení Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, v režii Šimona Dominika, s Dianou Tonikovou a Milanem Šteindlerem v titulních rolích.

Text: Mgr. Dana Benešová-Trčková, ředitelka Studenské Thálie

Fotografie: archiv Divadelního léta pod plzeňským nebem

Fotogalerie