DIANA

První vydání knihy „Diana, její skutečný příběh“ způsobilo celosvětovou senzaci. Kniha vyšla ještě za života Královny lidských srdcí a změnila úhel pohledu lidí na britskou monarchii. Autor biografií Andrew Morton znovu prošel veškeré tajné nahrávky, které s Dianou pořídil a knihu rozšířil o exkluzivní nový materiál, který rozhodně stojí za pozornost každého, kdo má Dianu, Princeznu z Walesu rád …

Nikdy předtím žádný význačný člen britské královské rodiny tak otevřeně nehovořil o svých nadějích, obavách, snech, o svém nešťastném manželství, o životě uprostřed rodu Windsorů, jako Princezna Diana! Sice nikdy nebyla formálně takto oslovována, protože pouze ženy, které se jako princezny narodily, mohou mít tento titul před svým rodným jménem, ovšem Diana Frances Spencer si to jako poctu či památku bez sebemenších pochybností zaslouží. Po rozvodu ji náleželo oslovení: Diana, Princezna z Walesu. Pro úplnost dodejme, že v době manželství byla v úplnosti titulována jako Její královská výsost Princezna z Walesu a Hraběnka z Chesteru, Vévodkyně z Cornwallu, Vévodkyně z Rothesay, Hraběnka z Carrisku, Baronka z Renfrew, Paní Ostrovů, Princezna Skotská.

„Být princeznou není ve skutečnosti takové, jak to známe

 z reklamy nebo z pohádek. Realita je mnohem smutnější a krutější.“

                                                                                        Princezna Diana

Pět let po vydání výše uvedené knihy, která vzápětí stanula na přední příčce žebříčku bestsellerů The New York Times zasáhla celý svět „neuvěřitelná“ zpráva: Princezna Diana tragicky zahynula. Na poslední rozloučení s ní dorazily 3 000 000 lidí nejen z Londýna a díky televizím je v 187 státech sledovalo dvě a půl miliardy diváků! Diana Frances Spencer byla svébytný a nenahraditelný originál, člověk, kterého miloval (a miluje) téměř celý svět. Před brány Kensingtonského paláce (její dům) a Buckinghamského paláce bylo položeno více než milion kytic …  

Andrew Morton, jeden z nejznámějších životopisců na světě prozradil tajnou spolupráci s princeznou až po její tragické smrti v roce 1997. Byl to neobyčejný počin, který porušoval veškerá pravidla a Dianě umožnil popsat její reálný život v roli princezny. Po pětadvaceti letech od jejího odchodu odhalil dříve neslyšitelné úseky tajně nahraných rozhovorů s princeznou a umožnil překvapivě nahlédnout do nejtajnějších zákoutí její mysli. Nabídl tak skutečně pozoruhodnou kroniku jejího života. „Je jasné, že jsou dvě Diany, jedna je známá jejím přátelům a rodině, a druhá je ta nyní uctívaná ikona, projekce milionů fantazií, nadějí a snů. Mnohým z těch, kteří ji znali jako mladou dívku, ustaranou princeznu a rozvedenou ženu hledající štěstí, stále nejde na rozum ten celosvětový výron žalu. Neboť její smrt nevyvolala ten typ masové hysterie, který je často vidět na hudebních koncertech, nýbrž něco hlubšího. Hodně lékařů začalo hovořit o „syndromu Diana“, když se zabývali problémovými členy veřejnosti, kteří je přišli žádat o pomoc, protože princeznina smrt v nich probudila bolestné vzpomínky pohřbené hluboko uvnitř,“ nechal se slyšet Andrew Morton.

Text: Lubomír Nečas, dipl. um., MBA / Foto: Euromedia Group a STYLEnew.cz, Photos-desing: www.STYLEnew.cz