Čtyři filmy z FAMU v užším výběru na prestižní filmovou cenu BAFTA

Britská akademie BAFTA (The British Academy of Film and Television Arts) oznámila semifinalisty soutěže BAFTA Student Film Awards. Mezi šesti desítkami studentských filmů, které porota vybrala z více než 750 přihlášek z třiceti zemí, se umístily rovnou čtyři filmy z FAMU: tři animované filmy - Electra od Darii Kashcheevy, Deniska umřela od Philippa Kastnera a Přes střepy od Natálie Durchánkové, a jeden hraný film Osmý den Petra Pylypčuka. Finalisté budou vyhlášeni 7. července. 

Tyto čtyři úspěšné filmy FAMU budou mít diváci možnost vidět v českých kinech pod hlavičkou připravovaného pásma „FAMU Four“ – jednoho z pásem, které letos diváci uvidí v rámci již čtvrtého ročníku projektu FAMU v kině. Distribuční premiéra pásma proběhne 13. července. Poté pásmo poputuje do kin a kulturních prostorů po celé České republice, a to v rámci nové spolupráce s distribuční společností Pilotfilm.  

Filmovou čtveřici spojují silné osobní prožitky hlavních, převážně ženských protagonistek, stejně tak jako úspěchy na mezinárodní scéně. Surrealistické drama na pomezí hrané tvorby a animace Electra Darii Kashcheevy a hrané drama Osmý den Petra Pylypčuka, oba absolventské snímky, měly minulý měsíc světovou premiéru na festivalu v Cannes, kde se představily – jako vůbec jediné české filmy uvedené na této prestižní světové filmové přehlídce – ve studentské soutěži La Cinef. Film Electra, v němž se hlavní protagonistka pokouší vymezit vůči své matce a snaží se porozumět smíšeným pocitům ke svému otci, vznikl v produkční společnosti MAUR film v česko-slovensko-francouzské koprodukci FAMU, Artichoke a Papy3D. „Je pro mě velkou ctí, že je Electra již na začátku své cesty na shortlistu BAFTA. A mám velkou radost, že naši školu v short listu zastupuje právě tato čtveřice snímků,komentuje úspěch Daria Kashcheeva. Producenty filmu Osmý den, jenž vypráví intimní příběh dospívání v prostředí striktní náboženské sekty inspirovaný osobní zkušeností režiséra, jsou Kryštof Burda a Tomáš Pertold z Perfilm a koproducenty FAMU a Česká televize. „K Velké Británii mám hodně blízko, několik let jsem tam žil a do teď tam trávím spoustu času. Je pro mě velkou poctou, že právě Britskou filmovou akademii můj film oslovil natolik, že jej zařadila na shortlist svých studentských cen,” řekl ke zprávě režisér Petr Pylypčuk. Animovaný film Deniska umřela, který natočil Philippe Kastner jako cvičení ve druhém ročníku na katedře animace a jenž vypráví dojemný příběh o umírání domácího mazlíčka, měl zase světovou premiéru v únoru na Berlinale, odkud si navíc odvezl Zvláštní uznání. „Když jsem si tehdy před rokem řekl, že tak trochu obejdu klauzurní zadání a udělám si film o sobě a o mém psu, vůbec mě nenapadlo, že se tím dotknu tématu, které s lidmi tolik zarezonuje. Jsem rád, že se v mém filmu tolik lidí našlo a mohli si tak třeba připomenout i vlastní mazlíčky, kteří už s nimi nejsou,vysvětluje režisér filmu Deniska umřela Philippe Kastner. Emotivní anidok Přes střepy Natálie Durchánkové zachycuje příběh a pocity ženy, která se stala obětí znásilnění a pokusu o vraždu. Tuto sondu do psychiky oběti měli diváci možnost vidět na letošním mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm.„Když jsem poprvé slyšela příběh respondentky, byla jsem ohromena její duševní silou a odolností. Tvorba filmu byla složitým procesem – každé rozhodnutí bylo připomínkou komplexnosti jeho témat, přesto však doufám, že se mi podařilo ho zpracovat důstojně. Vytrvalost respondentky je pro mě inspirativní a velmi si proto cením festivalové selekce, která mi umožňuje její příběh sdílet dál,“ říká o filmu jeho autorka Natálie Durchánková.

BAFTA Student Award vznikla v roce 2004, kdy byla soutěž určena lokálním americkým studujícím ze škol v Los Angeles. O třináct let později se soutěž stala mezinárodní. Od té doby FAMU na shortlistu nechyběla ani jednou - v roce 2017 se do semifinále dostaly filmy Rybáři od Báry Anny Stejskalové a Nehoda od Šimona Štefanidese, v roce 2018 Plody Mraků Kateřiny Karhánkové, v roce 2019 Sto dvacet osm tisíc od Ondřeje Erbana, rovnou do finále se toho roku dostal film Spolu sami od Diany Cam Van Nguyen a rok poté škola tento úspěch opakovala, kdy se do finále probojovala Dcera Darii Kashcheevy. V roce 2021 se do semifinále dostalo nejvíc filmů v historii školy - rovnou tři: Rudé boty Anny Podskalské, Jsme si o smrt blíž Báry Anny Stejskalové a Vevnitř Viktorie Štěpánové. Letos tak škola posunula svůj rekord, kdy má v semifinále čtyři studentské filmy.

 

Fotogalerie