ČTENÍ NA LÉTO ...

Ať už se chystáte k odjezdu či odletu nebo zůstáváte doma a v práci jste si vyhradili pár volných dnů, v jejichž průběhu chcete odpočívat, relaxovat, věnovat se jen sami sobě, možná vám přijde vhod naše malé doporučení v podobě dvou knižních novinek, které dle našeho názoru opravdu stojí za Vaši pozornost:

SLAVNÁ DCERA O SLAVNÉ MÁMĚ

Herečka Tereza Brodská uvedla na světlo světa velmi poutavou knižní publikaci s originálními a mnohdy dosud nikdy nezveřejněnými fotografiemi své mámy Jany Brejchové. Herečky, o níž svého času slovutný pan Jan Werich obdivně prohlásil, že je naší jedinou filmovou hvězdou … „… před mnoha lety, ještě, než máma onemocněla, přinesla krabici plnou fotografií a výstřižků a řekla, že by si přála vydat knihu, v níž by nad snímky a archivními dokumenty vzpomínala na dobu, kterou ilustrují. Začaly jsme se scházet, listovat albem a máma vyprávěla o své mimořádně úspěšné kariéře, během níž natočila na stovku filmů. Vzpomínala na dětství, na filmové začátky, na tvůrce, se kterými měla možnost pracovat, ale i na soukromý život a partnery, kteří byli s její prací vždy úzce spojeni,“ přiznává Tereza Brodská a pokračuje: „Někdy se do vyprávění tak ponořila, že začala jednotlivé historky přehrávat a gestikulovat, aby zdůraznila pointu příběhu. Jindy naopak při vzpomínce ztichla a zamyšleně fotografii či novinový článek beze slova odložila.“ Jaké to bylo zpovídat svou vlastní mámu? „Pro mne bylo povídání s mámou příležitostí otevřít témata, o kterých jsme spolu nikdy nemluvily. Pomohla mi tak pochopit některá svá rozhodnutí, včetně těch, která zásadně ovlivnila můj život. Odpovídala na všechny moje otázky, nebyla mezi námi žádná tabu. Téma, kterému jsme se ale obě vyhýbaly, byl rozvod s mým tátou Vlastimilem Brodským. Dodnes ho vnímám jako velké bezpráví a smutek. Stejně jako tehdy táta. Vyčetla jsem to ze stránek kronik, které si psal. Naše vyprávění je tokem máminých vzpomínek, autenticky přepsaných, vedle nějž tečou souběžně ty moje. Někdy jen dlouze poslouchám, jindy ji přerušuji. Občas to i trochu zaskřípe, protože jsem zkrátka vnímala řadu věcí jinak.“

ROMANTICKÁ POHÁDKA, PŘI NÍŽ ZAPOMENETE NA SVÉ TRABLE …

 

Říká se, že láska je krásná věc, ale blbost větší. Stejně tak, že láska je jednoduchá. Že má tisíce podob … Ať už je to tak či onak, láska buď je, nebo není a nic mezitím! Podle názvu této knihy – PREZIDENTKA, se mohou někteří domnívat, že se v ní bude s velkou pravděpodobností řešit politika, ale ta je na stránkách jen jako nezbytná kulisa, nic víc… V podstatě jde o romantickou pohádku, která vás opravdu může na pár hodin odvést pryč z reality všedních dnů, pryč ze světa, ve kterém se mnozí potýkají s řadou nelichotivých situací a problémů … Čili, pokud kdokoli z vás hledá romantický příběh, neváhejte a pro ideální letní den s knížkou, Prezidentku vřele doporučujeme! No, ostatně správně navnadit vás může i anotace k této knížce:

Kateřina Čechová, historicky první česká prezidentka, má za sebou rok v úřadu. Je zahlcená prací, její svět se točí pouze kolem prezidentských povinností a její dcery. Na nic jiného nemá čas. Kéž by mohla někdy utéct na procházku a na skleničku do Starého Města! Tak, jako dřív, kdy ji nikdo neznal. Jednoho dne se proto rozhodne, že si takový bláznivý výlet inkognito udělá, a v dokonalém převleku se v noci potají vytratí z Hradu. Plán jí vyjde dokonale. Náhoda ji zavede do jedné překrásné tajemné zahrady, ve které bydlí sochař Petr, kvůli kterému se začne do města následně vydávat každou nos. Petr netuší, kdo je ve skutečnosti ta okouzlující žena, do které se zamiloval. No, a Kateřina se pro změnu bojí, že když to Petr zjistí, tak kouzlo letních nocí bude pryč … Dokáže si Kateřina vybojovat právo na lásku, které jí náleží stejně, jako kterémukoli jinému člověku na světě?

www.STYLEnew.cz FB: New-STYLEnew