Co je teď na Slovensku in?

Když jedete vlakem do lázní v Nimnici, už cestou vám učarují místní kopce. Když se půjdete do lázní ubytovat, ohromí vás vrch Hradisko, na který hledíte od recepce. Když se projdete areálem, okouzlí vás moderní interiéry a překrásná zahrada. Když okusíte pár lázeňských procedur, cítíte se jako znovuzrození.

Když ovšem chcete vše ještě umocnit, pak do Lázní Nimnice přijeďte na tradiční "Nimnický folklórny festival ZAZPÍVEJ  SI LIDOVKU"!

Letos proběhl už potřetí a potřetí jej se záštitou vedení lázní vymyslela, zorganizovala a uspořádala Mgr. Elenn Waltersteinová ze Zlatých Moraviec. Je duší festivalu, tak se pojďte dozvědět, jak se bývalá učitelka matematiky a fyziky propočítala k lidovkám. 

Jak jsi v sobě objevila vášeň pro lidovky?

Vzpomínám si, že vážná a lidová hudba jakoby odjakživa patřily ke mně, ačkoli na prvním místě byly písně, které zpívá Vašek Neckář. Hraju na klavír, doma máme i cimbál, akordeon, kytaru, klávesy, flétny, ústní harmoniky, píšťalky a různé další hudební nástroje, na kterých hraje starší syn. Oba moji synové, Vašík i Jožko, byli členy dětských folklorních souborů, ráda jsem chodila s nimi na nácviky. Doma máme mnoho gramofonových desek, CD a DVD s lidovou hudbou.

Kdy vznikl nápad na Nimnický folklórny festival?

Před čtyřmi lety jsem začala připravovat pořad Zazpívej si  lidovku pro Banskobystrické internetové Rádio Svobodný Vysílač, dosud bylo odvysíláno 90 částí. Nahrávala jsem s folkloristy, které jsem znala a postupně přibývaly nové skupiny. Zjistila jsem, že "moji ľudovkári" jsou skvělí lidé, skamarádili jsme se a zůstali jsme v kontaktu i po nahrávání. Začali mě zvát na své akce - různá vystoupení a festivaly, které se mi líbily, protože tam byla výborná atmosféra díky krásným lidovým písním, tancům a hudbě a samozřejmě folklorním souborům a jejich krojům. Jednoho dne jsem si řekla, že chci mít i já svůj festival a oslovila jsem několik skupin. Přestože jsem neměla finanční zabezpečení, několik z nich mi přislíbilo účast. Protože se mi líbí v Lázních Nimnice, požádala jsem majitele PhDr. Františka Halmeše  o možnost udělat festival u nich. Souhlasil a tak se 25. 07. 2015 uskutečnil v Lázních Nimnice 1. ročník Nimnického folklorního festivalu s názvem Zazpívej si lidovku.

Proč jsou podle Tvého názoru lidovky na Slovensku tolik populární?

Myslím, že proto, ž e lidová hudba je krásná, povznášející a naše srdce naplňuje něčím úžasným. Na Slovensku máme mnoho folklorních souborů, skupin a jednotlivců věnujících se folklóru. Mám radost, že jsem některé z nich mohla představit nejen ve svých audio-relacích, ale i v Televizi OSEM, kde jsem moderovala 2.sérii Hitparády lidových písní, do které jsem nahrávala soutěžní ukázky a bonusy a připravovala jsem i speciály (Vánoce, Silvestr , Masopust, Velikonoce apod.). Ráda pořádám programy Zazpívej si lidovku živě v Lázních Nimnice a v Slovenské domě v Praze, které i moderuji.

Kroje, zvyky a krásu lidových písní, tanců a hudby budu nabízet milovníkům folklóru také v nové hodinové relaci Zazpívej si lidovku, kterou od září 2017 bude vysílat slovenská Televize OSEM.

Jak to promění ženu a její ženskou energii, když se oblékne do vyšívaného kroje?

Mám vlastní kroj a díky "mým ľudovkárom", kteří mi při nahrávání nebo do tv8 půjčují své kroje, jsem si vyzkoušela množství různých nádherných krojů. Cítila jsem se v nich neuvěřitelně, přímo pohádkově. Je to něco, co bych přála zažít každému. Mám pocit, že se mé tělo přímo rozzáří a každičký jeho kousek vysílá do okolí okouzlující paprsky. Když zavřu oči, ocitnu se v jiném světě ...

V jiném světě se s Elenn ocitnete i s očima otevřenýma a pokaždé, když se s ní potkáte. S lidmi kolem se dokáže nejen snadno seznámit, ale dokáže je také nadchnout, aby jí pomohli s jejími plány. A plánů a nápadů má vždy plnou náruč. Její výjimečností je, že je dovede, s matematickou přesností sobě vlastní, zrealizovat. Relace a vše, čemu se věnuje najdete na www.elenn-okienko.sk

"Nimnický folklórny festival ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU" je čerstvou minulostí, přijměte srdečné pozvání na ročník příští. Objevíte sílu a upřímnost lidových písní, jiskřivou energii tanečníků a tanečnic a barevný půvab národních krojů.

Možná, že ani nepotřebujeme jezdit za mexickými indiány nebo zkoušet šamanské bubnování. Můžeme zůstat doma a prožít silné chvíle s lidovými tradicemi a u národních kořenů.

Text a fotografie : Zuzana Rožková, Nimnice

Fotogalerie