ČISTÁ FORMA, VŮNĚ DŘEVA A RODINA, TO JE FIRMA AMANORIGINAL

Pracovat pro rodinnou firmu z domova zní jako ideální práce, zvlášť pro maminku na mateřské dovolené. Jak to ale probíhá reálně, o tom ví své Kateřina Vávrová. „Jsou dny, kdy malý spí dlouho, já upíjím kávu, píšu emaily a texty a jsem spokojená, kolik se toho stihlo. Pak jsou ale dny, kdy nemám ani uvařeno, malý ječí, já ho houpu na koleni, telefonuju a rychle odpovídám na urgence od zákazníků.“ 

Kateřina pracuje ve firmě Amanoriginal, kterou založil její manžel Jakub Vávra. Jejich doménou je nábytek, a to ne jen tak ledajaký. Soustředí se na nábytek z masivního dřeva, které pochází zejména z českého lesnictví. Při navrhování produktů pak spolupracují s designéry i architekty. Minulý rok už podruhé vystavovali na Designbloku, asi největší přehlídce designu u nás. „Poprvé jsme prezentovali kolekci B15, která je takovou střízlivou a trvanlivou alternativou k nábytku z velkoobchodů. Na té spolupracovala architektka Barbara Zedková. A teď naposled jsme představili autorskou kolekci mého muže Folklor, což je takový zdobnější a luxusnější nábytek.“ S novou kolekcí také představili nové logo a propagační materiály, které pro ně navrhli Jan Kloss a Matěj Činčera. 

Rodinná firma si potrpí zejména na zdravotní a ekologické nezávadnosti svých produktů, všechen nábytek je vyroben z masivního dřeva a ošetřen pouze olejem. „Nepoužíváme dřevotřísku ani lamino, máme rádi přírodní materiály. Nechceme žádná chemická lepidla, která obsahují formaldehyd. Lidé dnes řeší zdravou výživu, ale vůbec jim nedochází, že když si pořídí laminátovou podlahu, nebo nábytek z dřevotřísky, uvolňuje se z něho, zejména nějakou dobu po jeho zakoupení, zdraví nebezpečný formaldehyd.“ zdůrazňuje Kateřina a sama si zakládá na tom, aby se doma obklopovala pouze bezpečnými a přírodními materiály. 

Na chodu rodinné firmy se podílí i bratr Kateřiny, Dalibor Halama, který pracuje s Jakubem v dílně. „ Bráchovi se vždycky líbila práce se dřevem. Teď aktuálně pracuje  i na zbrusu novém produktu - dětské postýlce, protože očekávají s manželkou rodinu.“ směje se Kateřina. 

V poslední době se firma soustředí na vývoj nových a menších produktů, které můžou příjemně doplňovat interiér. Do prodeje brzy půjde nová kolekce prostírání a dekorativních polštářů, na jejichž designu se dokonce podílela i dcera Johanka. „Vždycky mě fascinovaly Johančiny kresby a malby a přemýšlela jsem, jak je využít. Nakonec se staly základem pro design našeho textilu.“ doplňuje Kateřina.

Aktuálně také spolupracují na projektu Haenke, který je unikátním počinem propojujícím rostliny, vědu a umění. Za projektem stojí kreativní producentka Alexandra Střelcová a její přítel francouzský etnobotanik Julien Antih. „Projekt nás jednoduše nadchl, tak jsme prostor edukativní galerie velmi rádi vybavili naším nábytkem. Bude to zároveň místo, kde si budete moci prohlédnout naše produkty, a ty menší i zakoupit.“ Botanická laboratoř na pražském Žižkově bude slavnostně otevírat již v březnu.

Kateřina se usmívá, když mluví o jasných pozitivech práce v rodinné firmě: „Máme vlastně s manželem takového společného koníčka, a tím se náš vztah posiluje.“

Amanoriginal ale není jejich jediným společným projektem. Oba ještě s fotografem Danielem Čáhou stojí za projektem mapujícím české bydlení Obytech a lidech.

www.amanoriginal.cz

www.obytechalidech.cz 

www.haenke.cz

Fotogalerie