CHERYL PORTER AMERICKÁ VOKÁLNÍ KOUČKA č. 1

Spolupracovala s Madonnou, Lucianem Pavarottim, stála na jednom pódiu s Andrea Bocellim, odjezdila koncertní turné s Mariah Carey… I když je Američanka, dostalo se ji privilegia nazpívat Lvího krále pro italský trh. Stala se vokální koučkou, kterou miluje čím dál více lidí. Její originální a poutavá videa a příspěvky sledují miliony lidí napříč světem, nejen ve Spojených státech amerických. Cheryl Porter je zkrátka neuvěřitelná!

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - LICENČNÍ POZNÁMKA: Celý tento materiál je vázán Licenční smlouvou a bez osobního svolení a následného potvrzeného písemného souhlasu držitelů autorských práv nesmí být tento rozhovor, jakož ani žádná z jeho částí včetně obrazové - přetiskován/a, upravován/a, přepisován/a, pozměněn/a ani jakýmkoli dalším způsobem šířen/a, vyjma šíření jako celku na FB profilu STYLEnew.cz, oficiálním webu: CHERYLPORTERMETHOD.com a sociálních sítích Mrs. Cheryl Porter. 

Milá Cheryl, pamatujete si, čím jste chtěla být jako malá holčička?

No… když jsem byla malá, nevěděla jsem, co chci dělat. Ale vždycky jsem cítila, že to bude něco skvělého. Takže zatímco spousta mých spolužáků chtěla být například učiteli, popřípadě sekretářkami a další obdobné práce, já prostě nějak vnitřně věděla, že jsem předurčena pro něco velkého. Nevěděla jsem pochopitelně, co to bude. První věc, která mě potom začala zajímat, bylo herectví – velmi se mi líbilo hraní v divadle. Chtěla jsem vyhrávat všechna ocenění, sledovala jsem předávání cen v televizi a snila jsem – „Jednoho dne to budu já!" V té době jsem netušila, v čem spočívá můj talent, takže jsem musela vyčkat a časem zjistit, co to bude.

Vím, že jste vystudovala operu. Ale když jste studovala tento obor, myslela jste si, že se někdy budete věnovat moderní hudbě, kterou coby hlasový kouč vyučujete především?

Nikdy jsem si nemyslela, že se stanu vokálním koučem. To je tak šílená věc. (smích) Byl to snad poslední nápad na seznamu věcí, o kterých jsem si kdy myslela, že můžu nebo budu dělat. I když jsem začala dělat hudbu, nikdy jsem ani náznakem nepřemýšlela o koučování. Vlastně jsem ani necítila, že by hudba byla mým konečným cílem! Ale vždy jsem věděla, že následování této cesty, následování mé největší vášně mě nakonec dovede k nejvyššímu možnému cíli.

Měla jste pocit, že vás hudba zavede někam jinam…

Přesně.  Netušila jsem, jak skvělou příležitostí a zábavou bude vokální koučink! Neměla jsem ponětí, kam to všechno bude vést – dělat všechny ty neuvěřitelné věci, které právě teď dělám, a dotýkat se životů takové masy lidí. Ale věděla jsem, že hudba je způsob, který mě „tam“ dostane.

Narodila jste se a vyrostla v Chicagu. Když jste žila v Itálii, nechybělo vám něco, co je spjaté výlučně s Chicagem? A jaká je vůbec vaše první vzpomínka na dětství?

V Itálii jsem žila 27 let, a to už je opravdu dlouhá doba mimo domov. Ale nemyslím si, že v Chicagu bylo něco, co by mi v té mé „italské“ životní etapě chybělo. Počkejte, nechte mě o tom chvíli přemýšlet... Je to šílené, protože kdybyste mi tuto otázku položil, když jsem byla v Itálii, možná bych byla schopna odpovědět. Ale teď, když jsem zpátky v USA, můžu o tom už jen přemýšlet. Tohle je opravdu těžká otázka! Dobře. Nemohu teď skutečně odpovědět, protože celá moje perspektiva spočívá v tady a teď, v tom, co je nyní. Jsem člověk, který hodně cestuje a jsem ten typ, který když se octne na nějakém místě, plně se do něj ponořím a jsem součástí toho místa.

Co vás jako první napadne, když se řekne: dětství?

Když přemýšlím o svém dětství, myslím na malou holčičku, která měla spoustu snů. Myslím na svou maminku, na všechny oběti, které učinila pro naši rodinu, na to, že jsem vyrostla v značně chudých poměrech, ale necítila jsem se chudá. I když jsem vyrůstala v místě, na které posléze spoustu lidí ve spojitosti se mnou reagovalo: „Ach, jak jsi tam mohla vyrůstat, jak se ti žilo?“ Ale v době, kdy jsem vyrůstala, jsem cítila, že ačkoliv jsou nějaké nevýhody, i tak jsem měla velké štěstí. Moje matka mi dala opravdu skvělý příklad. Já věděla, že nejsem bohatá. A souběžně jsem věděla, že některé věci v mém životě chyběly. Ale nikdy jsem nepocítila takovou úroveň chudoby jako lidé, kteří se s chudobou spojují jaksi automaticky. Možná jsme byli chudí, ale necítila jsem se chudobou zasažena. Takže, když myslím na své dětství, myslím na odolnost. Myslím na obětování se mé matky… A teď se dívám na tu malou holčičku, kterou jsem byla, a žasnu nad tím, kam až se dostala. Ty sny, které snila, si skutečně splnila! A přemýšlím o všech těch, kteří mi říkali, že nikdy ničeho nedosáhnu, o lidech, kteří mě odrazovali… Takže, když přemýšlím o svém dětství, myslím na tu malou holčičku a jsem velmi hrdá, že jsem to byla já!

Před téměř 27 lety jste odcestovala do Itálie, abyste se zdokonalila ve svém operním zpěvu. A, jak jste prozradila, nevěděla jste, že se nakonec stanete hlasovým koučem. Nicméně právě čas prožitý v Itálii z vás nakonec udělal respektovaného hlasového kouče, kterým jste dnes.

Abych byla upřímná, neřekla bych, že to byl čas prožitý v Itálii, ale zcela konkrétně vztek. Rozhodně to byl vztek! (smích) Odjela jsem do Itálie za svým hudebním snem. A první věc, kterou jsem udělala, když jsem do Itálie přijela, bylo hledání vokálního kouče. Ano, chtěla jsem dělat operu. Chtěla jsem zpívat ve velkých operách. Můj sen byl zpívat v La Scale a dalších významných operních domech. Ale když jsem se dostala do Itálie, zjistila jsem, že je tam takový nedostatek kvalitních učitelů zpěvu, že mě to namíchlo. A stala se jednou z mnoha, kteří velmi hlasitě mluvili o tom, jak hrozní tito hlasoví učitelé byli. Bylo to tak frustrující a nepřijatelné.

Co jste udělala? Co následovalo? 

První videa, která jsem kdy natočila, byla o tom, jak jsem mluvila o tom, jak špatní učitelé zpěvu v té době v Itálii byli. No, a jednoho dne mi můj manžel řekl: „Co kdybys namísto toho stěžování se tedy sama stala hlasovým koučem?“ Odpověděla jsem, že nejsem žádný hlasový kouč. Ale po chvíli jsem si uvědomila, že měl pravdu v tom, že je zbytečné si na situaci jen tak stěžovat. Člověk by měl zjistit, co by mohl sám pro zlepšení dané situace udělat. A to mě nakonec opravdu dovedlo k tomu, že jsem začala vyučovat zpívání.

 "Liami Segura, které se coby hlasová koučka mj. také velmi ráda věnuji, se mnou v průběhu lekce natočila tuto poctu k nedožitým narozeninám  Whitney Houston! Cvičení v tomto videu se stalo supervirálním a jen na TikToku dosáhlo více než 150 miliony zhlédnutí! To je šílené! Hudba žije dál a hlasová výchova je tak důležitá!"

Myslíte, že to byla náhoda, že jste se tak rychle proslavila jako hlasový kouč? Věříte na náhody? 

Věřím, že to bylo právě to, kým jsem měla být! Za pouhé 4 měsíce jsem měla milion sledujících! To je neuvěřitelné! Za dva a půl roku jsem získala 6 milionů sledujících. Ačkoli se může zdát, že se to stalo rychle, moje kariéra se připravovala dlouho. A já myslím, že to je ten důvod, že to stále pokračuje, že mi to vydrželo. Na sociálních sítích je takových lidí spousta, ale stejně rychle jako se tam objeví, odcházejí. A abych byla upřímná, na úplném začátku jsem si vážně myslela, že budu jednou z nich. Že udělám jen pár videí… Upřímně jsem si myslela, že je to jen krátké štěstí. Ale, jak šel čas, vkládali jsme další a další videa a zájem se stupňoval. Ohlasy lidí byly mnohem větší, než jsem mohla domyslet. No, a pak jsem si uvědomila, že tohle je větší než cokoli jiného. Větší než já. Cítím, že jsem právě touto cestou „využívána“ pro větší dobro. Jsem jen malou částí většího poslání, které pro mě Pán má. A, když mám čas, tak samozřejmě všechno sleduji. Někdy se stávám jen divákem všeho, co se na těch sítích s ohledem na moje příspěvky a videa děje a je to úžasné!

Nahodila jste mi další otázku. Téma: divák, diváci, sledující. Než jste se stala hlasovým koučem, byla jste zpěvačka, performer… Stále žijete svůj život v hudbě, ale řekněme jinou optikou. Změnila se nějakým způsobem vaše láska k ní?

Víte, to je opravdu dobrá otázka, protože mám pocit, že se můj úhel pohledu opravdu změnil. Dělat koncerty, jezdit na turné, stále v jednom kole, pořád hrát, permanentně v letadle, vždycky tak vyděšená, že ztratím hlas… Bála jsem se sebemenšího nachlazení, z bolesti v krku. Čili, rozhodně jsem cítila velkou úlevu, že už jsem nemusela být na pódiích. Díky koučování jsem zjistila, že vlastně velmi ráda pomáhám ostatním umělcům. Aby měli pocit, že v tom nejsou sami, a s tímto jsem si uvědomila, že nemusím stále dělat show!

A najednou jste byla úplně v pohodě. Je to tak?

Ano. Chci říct, že miluji svůj život právě teď a užívám si tuto přestávku od stresu vystupování na plný úvazek. Ale teď, když jsem jakoby v ústraní, tak jak spousta kamarádů zpěváků, jako je například Devin (Devin Velez, jeden z finalistů soutěže Amerika hledá idol – pozn. aut.) - jeden z mých nejlepších přátel a jeden z nejlepších zpěváků, které znám. To mě vnitřně nutí chtít se znovu vrátit ke zpívání a vystupování na pódiu. Takže je to všechno nedokončená práce. Já se stále cítím jako ta mladá dívka, o které jsme mluvili předtím – pořád jsem tatáž! Takže se o to stále snažím. Uvidíme, co bude dál.

25. dubna před rokem Cheryl zemřela její milovaná maminka. Podívejte se na další video z její produkce, tentokrát s hochem jménem CAMERON GOODEA, který zpívá přímo božsky! Cheryl dodává: Velmi miluji Camerona Goodea a byl tak laskavý, že zpíval na matčině pohřbu. Tři dny po pohřbu jsme natočili toto video a je to tak krásná lekce! Cameron je tak SKROMNÝ krásný a mimořádně talentovaný mladý muž. Je úžasné sledovat, jak tuto píseň přetvořil ve skutečné mistrovské dílo. Billie Eilish by byla hrdá a toto video je na MEMORY mé matky CHRISTINE PORTEROVÉ. Děkuji za sledování
CAMERON GOODE Instagram a TikTok: @cameron.goode

Cheryl, dokázala jste neuvěřitelné věci! Zpívala jste ve Vatikánu pro papeže. Byla jste na pódiu s Andrea Bocellim. Odjezdila jste turné v Itálii s Mariah Carey. Spolupracovala jste s hvězdami jako Madonna, Luciano Pavarotti... Wou! Zajímá mě, jaký to byl pocit pracovat s takovými osobnostmi?

Je to neuvěřitelné privilegium, za které jsem Bohu každý den tak vděčná! Když se dívám zpětně na ty věci, které jsem udělala, vždycky mám chuť křičet: „Sakra! Tohle se opravdu stalo? Byla jsem to já?" Ale považovala jsem to za svou práci, kterou miluji. Myslím, že jsem velmi pracovitá a jdu za svými cíli. Takže i když například Mariah Carey absolutně miluji, neměla jsem čas na to být tzv. zasažená její hvězdností – jestli mi rozumíte. Nikdy jsem nebyla ohromena nikým, s kým jsem kdy vystupovala … Jednou se to vlastně stalo! Když jsem zpívala pro Luciana Pavarottiho, dalo by se říct, že tenkrát jsem byla zasažena jeho hvězdou, výjimečností. Všechno ostatní byla skvělá zkušenost a práce, za kterou jsem vděčná. Stále se učím! Myslím, že jeden z důvodů, proč jsem zašla tak daleko ve své kariéře je, že pozoruji. Pořád vše pozoruji a ptám se, co se stane příště. Celý život jsem byla vždy vržena do situací, na které jsem nebyla připravena. Ale díky těmto situacím jsem rostla rychleji. Taky jsem se nikdy neotočila proti příležitostem, které se mi nabízely. A když jsem se ptala, proč tyto příležitosti přicházejí, mé vnitřní já mi odpovědělo, proto, že jsem byla vždy připravena tu výzvu přijmout. Říkám si: „Nevím, čím jsem si zasloužila tuto příležitost. Ale teď, když ji mám, chci, aby mi narostla křídla, protože v této situaci musím létat!" Takže bylo skvělé vystupovat s umělci, na kterých jsem vyrůstala, s těmi, o kterých jsem jako malá snila, že s nimi budu vystupovat. Je to opravdová čest. Považuji se v tomto ohledu za velmi privilegovanou. Wau!

Velká část, ne-li všechny vaše sny se splnily. Máte vůbec ještě sny, které jste si nesplnila?

Možná bláznivá věc na snech je, alespoň v mém případě, že jsem si celý život myslela, že sním ve velkém. Ale teď jsem zjistila, že jsem vlastně snila málo. (smích) Protože hodně věcí, o kterých jsem si nikdy nemyslela, že je dokážu, jsem dosáhla už před lety. Nikdy jsem si nemyslela, že se budu schopna živit jako umělec. Nenapadlo by mě, že se dokážu uživit a udělat kariéru v Itálii… Ale pokaždé, když si splníte sen nebo dosáhnete cíle, uvědomíte si: „Co teď? Jaké jsou tvé nové sny? Co budeš dělat dál?" A teď zjišťuji, že si dávám cíle, u nichž by mě ani za milion let nenapadlo, že se to může stát. Nikdy jsem si nemyslela, že budu zpívat pro Disneyho film a tak. Musím dál snít a neusnout na růžích. Jak jsem řekla už dříve, jdu po své cestě a doufám, že mě zavede tam, kde bych měla nakonec být. Těším se, páni!

Během svého působení v Itálii jste se stala hlasem Lvího krále, což je velký úspěch. A jsem si jistý, že je to pro vás obrovská čest. Jak se to mohlo stát? Není trochu ironií, že americká zpěvačka se stane „hlasem“ Lvího krále v Itálii?

Myslím, že to byl osud. Realita je taková, že Disney Italy skutečně chtěli italského zpěváka, o tom není pochyb. Italové jsou velmi hrdí a vím, že jejich původní plán byl mít italského zpěváka – a právem. Ale když byla poslána verze italského zpěváka, kterému se rozhodli úvodní píseň pro Lvího krále dát nazpívat, tak Disney USA nebyli tou nahrávkou ohromeni. Takže namísto hledání někoho z Italů otevřeli tuto možnost všem zpěvákům. Vzápětí mě Disney Italy oslovili a já myslela, že si dělají srandu. Říkala jsem si, proč mi voláte? Měla jsem tolik pochybností, protože jsem to brala opravdu jako vtip. Ale nakonec jsem to vzala velmi vážně a také se patřičně na konkurz připravila. Požádala jsem o pomoc svého hlasového trenéra, aby mne ujistil, že moje dikce i přízvuk jsou perfektní. Když mi zavolali, že jsem byla vybraná pro nazpívání Lvího krále, málem jsem omdlela. Nechtěla jsem tomu uvěřit! Je to šílené! (smích) Obrovská čest, že jsem oficiální „princezna“ Disney! Jsem Disneyho zpěvačka! Byl to osud, věřím, že vše se děje z nějakého důvodu a ta píseň byla v té době určena pro mě. Co je pro tebe, je jen pro tebe! Jsem tak vzrušená a nadšená z této příležitosti a nyní čekám, která další ke mně vstoupí.   

Když se dívám na počty sledujících na YouTube, Tik Toku, Instagramu … Páni! Navíc jste byla i hostem finální sezóny v talk show Ellen Degeneres. Nemůžu uvěřit, že vás ještě nikdo neoslovil např. jako porotce do talentové pěvecké soutěže!

Bože, ano. To je pro mě obrovský sen. Mnoho lidí v komentářích na sítích mě oslovilo, abych to udělala nějakou televizní či talentovou show. V tuto chvíli ještě nemohu nic potvrdit, ale řekněme, že něco nového je právě na cestě.

Skvělé! Vím, že zprvu, protože vaše hlasové koučování bylo a je zábavné a netradiční, zkrátka originál, lidé je nebrali příliš vážně. Situace se ale rapidně otočila a vím, že nyní vás sleduje i spousta známých osobností a komunikuje s vámi na sociálních sítí. Už vás nějaká z nich oslovila s přáním na soukromé lekce zpěvu?

No, teď pracuji s jednou z nejlepších zpěvaček naší doby, kterým věřím – s Loren Allred. Před pár měsíci mě oslovila, abych se stala její vokální koučkou. Byla jsem v šoku! Poslouchala jsem, jak zpívala „Never Enough“. Miluji to! Je to jedna z nejtěžších písní na světě. Loren je jedna z největších zpěvaček naší doby. A já jsem nyní její vokální kouč! Je šílené, že mě oslovila a požádala mě o koučování. Další úžasná dívenka a zpěvačka – Angelica Hale, spousta dívčích skupin a dalších zpěvaček mě oslovuje na sociálních sítích. Vždycky mě potěší, když cítím, že mi věří. Nalezení správného hlasového kouče je mnohem víc, než se může člověku zdát. Je to o důvěře k danému kouči, jeho schopnostem profesním, je to o důvěře lidské, ale i o důvěře ve sny klienta, důvěře v jeho aspirace. Pro mě je to velká čest, radost i naplnění. No, není to šílené?! (smích)

Rodačka z New Yorku LOREN ALLRED před pár měsíci odcestovala do Velké Británie, kde se rozhodla zkusit své štěstí v soutěži Británie hledá Talent! Bravúrně odzpívala skladbu NEVER ENOUGH a vzápětí byla porotou katapultována přímo do finálových večerů celé soutěže... Podívejte se sami: 

Jaký je další Váš sen?

Myslím, že mým největším snem je nyní i nadále cestovat po světě a dělat mistrovské kurzy, workshopy a konference pro zpěváky. Rozhodně chci, aby můj život něco znamenal. A celý účel „Cheryl Porter“ je znovu probudit sen o zpěvu v ostatních. Zpěváci jsou velmi citliví lidé, kteří chodí se spoustou prožitých citových traumat, mají spoustu zraněných citů. Pokud jste zpěvák, nezáleží na tom, jak vypadáte! Znám zpěváky, kteří se mohou zdát být arogantní nebo mohou vypadat, že mají všechno, co jsem předeslala dohromady. Ale jako zpěvačka vím, že všichni ti z nás, kteří dostali tento dar, jsme velmi citliví. Je snadné zranit naše city. V noci zůstáváme vzhůru a přemýšlíme o tom, co kdo řekl nebo udělal, zda jsme píseň zazpívali správně?

Vyjadřujete hlasem své emoce, proto jste velmi citlivá.

Přesně. Je velmi těžké, když se zpěváci vypořádali s nějakým traumatem, špatnými zkušenostmi nebo špatnými výkony. Stresujeme se, když dostáváme negativní komentáře. Takže je pro nás snadné nechat se odradit a prostě přestat zpívat. Je snadné odvrátit se od našeho daru. Takže si myslím, že TO je celý účel Cheryl Porter – povzbudit zpěváky. Když jsem poprvé začala natáčet videa, nechápala jsem, v čem je "kouzlo" mého kanálu. Ale teď si uvědomuji, že v tom je to kouzlo. Tolik lidí přestalo zpívat. Tolik lidí to vzdává. Tolik lidí věří, že nejsou nadaní. Tolik lidí nevěří, že mohou něčeho ve zpěvu dosáhnout. Ale toto probuzení, probuzení tohoto daru, vzácného daru, který dostalo tolik lidí, je to, co je mým snem! Chci i nadále dostávat e-maily od lidí, kteří si nemysleli, že by mohli znovu zpívat. Chci jim pomoci najít sílu to udělat. Budu zase kráčet po ulici například v Los Angeles a lidé za mnou přijdou, obejmou mě a začnou brečet a říkat: „Ó můj bože, ty jsi můj trenér!" A tohle se mi opravdu děje, byť jsem tyhle lidi nikdy v životě nepotkala.

Neuvěřitelné, co jste dokázala!

Chci i nadále, aby můj život něco znamenal. Chci i nadále pomáhat lidem, protože když pomáhám jednomu člověku, pomáhám logicky někomu dalšímu. Protože pak ten člověk pomůže někomu jinému a ten pomůže někomu jinému… Stává se z toho řetězová reakce. Takže, pokud každý z nás začne s tou jednou jiskrou, která pak probudí sny v jiných lidech, mladých i starých, pak se lidé přestanou svých snů vzdávat. Jen chci, aby to lidé pochopili, Chci, aby dál snili. Nechci, aby se lidé vzdávali! Všichni jsme tak zvláštní. Nevyrostla jsem jako nejlepší zpěvák ze třídy, jako nejlepší zpěvák ve svém sboru. Nikdy jsem nebyla nejlepší zpěvačka, ale nikdy nebyl nikdo, kdo by chtěl zpívat víc než já! Vždycky jsem to chtěla víc než kdokoli jiný. A chci, aby lidé věděli, že když tomu věříš, když tomu věříš dostatečně a pracuješ pro to, nemusíš být nejlepší zpěvák, ale přesto můžeš být úžasný! Můžete být neuvěřitelní. Dokážete neuvěřitelné věci. Chci, aby se lidé přestali srovnávat s jinými zpěváky a soustředili se na svůj vlastní talent. Protože, co je Bohem určeno pro vás, je pouze a jen pro vás. Myslím, že jsem viděla hodně splněných snů a doufám, že se budou lidem plnit i nadále. Chci, aby lidé našli své dary a uvědomili si, že jsou vzácné. Jakkoli velký, jakkoli malý dar. Chci, aby věděli, že jim byl dán hlas z nějakého důvodu a že s tímto hlasem mohou změnit svět. Postupně: Jednu písničku za druhou…

Cheryl, brilantní závěr rozhovoru, lépe bych to neřekl a s vděčností velmi děkuji za povídání právě s Vámi!

Není opravdu zač, bylo mi ctí ...

 

Text: Lubomír Nečas, dipl. um., MBA, Photosdesing: www.STYLEnew.cz, Fotografie použité s laskavým svolením pí. Cheryl Porter, videa: CherylPorterMethod.com, YouTube.com, Photodesing: www.STYLEnew.cz 

STYLEnew.cz tímto velmi děkuje pí. Cheryl Porter za laskavost, vstřícnost a samotné poskytnutí tohoto interview. Stejně velké díky patří i sl. Wendy D. Lewis, osobní mediální koordinátorce Cheryl Porter.  

Fotogalerie