Český úspěch na prestižním filmovém festivalu v Rotterdamu. S koprodukčním filmem Rok před válkou bude o ocenění bojovat herec Petr Buchta

Praha, 20. ledna 2021 – Na letošním ročníku prestižního mezinárodního filmového festivalu v nizozemském Rotterdamu - IFFR

„Muž bez vlastností“, Petr Lotyš, je tajemnou osobností, o němž slavný belgický spisovatel Georges Simenon, autor komisaře Maigreta, napsal detektivní román Pietr Le Letton. Lotyšský revolucionář byl mimo jiné obviněn z prostřelení cylindru tehdejšího ministra vnitra Winstona Churchilla v roce 1911 v Londýně. „Na Petra Lotyše se chceme podívat ne jako na hrdinu, ale jako na absurdní oběť společnosti směřující k válce. Příběh tvoří zvláštní spirála absurdního snu,” vysvětluje režisér filmu Rok před válkou Dāvis Sīmanis.

Natáčelo se například v dolomitovém lomu u lotyšského městečka Plavinas nebo v historickém centru Rigy, na pět dní se štáb přesunul také na lokace do České republiky. „Natáčení jsem si velmi užil, v dalších rolích se objevují vynikající lotyšští herci, kteří mi pomáhali pilovat jejich rodný jazyk, abych v něm lépe hrál. Překvapilo mne také, že roli jejich důležité historické postavy svěřili cizinci a neměli s tím naprosto žádný problém, ” líčí Petr Buchta. Po filmech jako byla například komedie 10 pravidel jak sbalit holku nebo dramatu Dukla 61, si tak talentovaný herec na své konto připsal další velkou filmovou příležitost.

V příběhu odehrávajícím se v roce 1913, ve světě politických a filozofických extrémů, jenž se řítí k nezadržitelné katastrofě, se hlavní postavě ve snu zjevují slavné historické postavy a události tohoto roku - je hotelovým portýrem, připravuje světovou revoluci, potkává Franze Kafku i Marcela Prousta a ve Freudově vídeňské ordinaci podstupuje psychoanalýzu, v Paříži pak navštěvuje salón Maty Hari. Nenaplněnou zůstává jeho láska ke krásné Almě, která se dala ke komunistům, zato dělostřelecké kanonády neochvějně ohlašují blížící se válečnou katastrofu. „Svět před první světovou válkou během krátké doby „zešílel“ a stal se absurdním divadlem svého druhu, v němž už postavy nepoznávaly samy sebe. Vyprávíme o postupném ztrácení rozumu a vnitřní sebedestrukci postav,” dodává režisér Dāvis Sīmanis.

Vznik filmu podpořil český Fond kinematografie a jeho českým producentem je lotyšského režiséra Dāvise Sīmanise International Film Festival Rotterdam) má v boji o ocenění v sekci Big Screen šanci také film ROK PŘE VÁLKOU,který byl velkou příležitostí pro českého herce Petra Buchtu (36), jenž se zhostil hlavní role.

Film o jednom z nejtajemnějších Lotyšů v dějinách, umělci a domnělém teroristovi Petru Lotyšovi vznikl ve spolupráci lotyšských, litevských a českých tvůrců, a na festivalu bude mít zároveň svou světovou premiéru.Radim Procházka. „Obsazení Petra Buchty je úspěchem české kinematografie. Od Miroslava Krobota v Muži z Londýna Bély Tarra tady tak velká příležitost pro českého herce nebyla,“ říká producent, který stojí i za dokumentárním diváckým hitem Planeta Česko. Kromě představitele hlavní role se na filmu podílela také přední česká střihačka Anna Ryndová (mimo jiné film Zlatý podraz).

Rok od války je již druhým filmem Dāvise Sīmanise natáčeným v české koprodukci. Na podzim 2018 uvedl společně s producentem Radimem Procházkou do českých kin dokument o napětí na rusko-lotyšském pomezí Neklidná hranice (D is for Division).

Mezinárodní filmový festival Rotterdam (IFFR) se koná od 1. do 7. února 2021.

 

Fotogalerie