Český kubismus U Černé Matky Boží

Jedinečná výstava v jedinečném prostředí na jedinečném místě s jednoduchým názvem Český kubismus. To je nejnovější počin Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, který rozhodně stojí za návštěvu. 

 

Expozice, která se veřejnosti otevřela ve čtvrtek 3. prosince a která představuje český kubismus jako styl propojující volné a užité umění i architekturu, obsahuje soubory i jednotlivé kusy nábytku, interiérové doplňky, tapety, plakáty i knižní grafiku. Pod nimi jsou podepsáni přední architekti a designéři – Pavel Janák, Josef Gočár, Josef Chochol, Vlastislav Hofman, Otakar Novotný či František Kysela. Jejich díla doplňuje výběr kubistické malby Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka a Václava Špály, a plastiky Otto Gutfreunda. 

Autorovi architektonického řešení instalace Jiřímu Javůrkovi se podařilo dokonale využít výjimečného interiéru domu U Černé Matky Boží a připravit návštěvníkům podívanou, při které se bez nadsázky tají dech. Dlouhodobé expozici je věnováno druhé a třetí patro domu, čtvrté bude patřit krátkodobým výstavám, z nichž první se otevře na jaře příštího roku a představí kubistické interiéry a exteriéry zachycené na fotografiích Josefa Sudka. 

Exponáty reprezentující český kubismus jsou převážně ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea, některé kusy jsou zapůjčené z dalších muzeí a galerií či ze soukromých sbírek. 

Klíčovým exponátem je soubor nábytku Josefa Gočára původně určeného pro jeho vlastní jídelnu. Ten byl vystaven na mezinárodní výstavě německého sdružení Werkbund v Kolíně nad Rýnem v roce 1914. Obdivuhodné je také vybavení interiéru, které Gočár navrhl v roce 1913 pro herce Národního divadla Otto Bolešku. Stejně strhující je monumentální plastika Úzkost od Otto Gutfreunda, ikonické dílo českého kubismu, které bylo ústředním exponátem I. výstavy Skupiny výtvarných umělců v roce 1912. 

Mimořádnou nadstavbu expozice, která je sama o sobě unikátní, tvoří samotný dům U Černé Matky Boží na pražském Ovocném trhu, který je první kubistickou stavbou v Praze. Poté, co budovu v roce 2012 opustila Národní galerie, získalo prostory do pronájmu Uměleckoprůmyslové muzeum – zatím na osm let s možností prodloužení nájemní smlouvy. Po dobu rekonstrukce a uzavření hlavní budovy má tak muzeum další možnost, jak vedle expozice Secese v Obecním domě zpřístupnit alespoň část svých bohatých sbírek veřejnosti.   

 

Dům U Černé Matky Boží

Stavba, která je vrcholným dílem české kubistické architektury, vznikla v letech 1911 – 1912 podle návrhu tehdy jednatřicetiletého architekta Josefa Gočára na místě původního barokního domu rytířů Granovských. Rohová budova na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu byla původně vystavěna jako obchodní dům na objednávku velkoobchodníka Františka Herbsta. Kubisticky byl zařízen i interiér včetně nábytku a ostatních detailů. 

 

V suterénu objektu byla původně vinárna, v prvním patře slavná kavárna Grand Café Orient, ve druhém obchody s textilem, konfekcí a módním zbožím, třetí patro patřilo kancelářím, čtvrté bylo určeno pro byt a kancelář správce a v pátém patře byla komora, půda a prádelna. Původní kavárna zanikla ve dvacátých letech 20. století a na jejím místě byly zřízeny kanceláře. V 50. letech už byly kanceláře v celém domě. Až na začátku 90. let došlo k rekonstrukci této výjimečné památky, dům byl uveden do původního stavu a dokonce se dočkal i dostavby části prosklené střechy podle původního Gočárova návrhu, který nebyl realizován. V roce 1994 byl dům slavnostně otevřen a v 2005 se v prvním patře znovu otevřela kavárna pod svým původním názvem. Soška Černé Matky Boží, jejíž kopie zdobí nároží domu, pochází z původní barokní zástavby. V roce 2010 byl Dům U Černé Matky Boží zařazen na seznam národních kulturních památek.  

Text : Zuzana Ptáčková

Fotogalerie