Cats

                                                                     

Ještě nikdy nebyly kočky s lidskou tváří kočkovatější než v tomto filmu. Dokonalé propojení pohybů lidského těla a techniky vše dokreslující je okouzlující. Nedá se nevzpomenout na Avatara, jeho pohyby a s tím i poselství, které přinášel. I Cats mají to své. Ostatně také vycházejí z pera T. S. Eliota, nositele Nobelovy ceny za literaturu.  Jsou zrcadlem nás lidí. Dětem ukazují lidské charaktery, dospělé mohou přimět k zamyšlení, koho vlastně ve svém životě potkávají, někdo může třeba pochopit, proč se mu děje, co se děje a ti ještě o kousek starší pak možná i osuší slzu ze své tváře při písni všech muzikálových písní „Memory“.

Cats má své fanoušky doslova po celém světě a je tedy jistě radostí pro milovníky zpívajících dvounohých koček, moci ho vidět v kině.  Přesto, že na  filmu pracovali tvůrci z nejpovolanějších a hvězdy z největších - ať již ty taneční, pěvecké, či herecké - zůstává otázkou zdali velké plátno tento kočičí příběh, skládající se z jednotlivých pěveckých čísel, unese v celé jeho šíři. Pro mne tomu tak není. Tedy alespoň do chvíle, než přijde na scénu Judi Dench. Té tvůrci v čele s režisérem Tomem Hooperem( Králova řeč, Bídníci, Dánská dívka) přichystali entrée, jaké je snem každého herce. Člověk se dívá a má pocit, že se musí poklonit. Od toho okamžiku dostává stavba příběhu spád a rozjede se hlavní část, kvůli které jistě stojí za to, usadit se v křesle kinosálu. 

Celému filmu vévodí půvab hlavní představitelky - mladičké kočky Viktorie, která teprve poznává svět svých soukmenovců. Učí se, aby se pak všichni něco naučili od ní. Duši ji vdechla sólistka Anglického královského baletu Francesca Hayward - „ Již od dětství jsem toužila po tom, moci vyprávět příběhy pohybem a výrazem tváře...“ Zde k tomu přidala ještě zpěv a je ve své roli opravdu dokonalá. Něžná, dojemná, naivní, opatrná i odvážná, vnímavá, zvědavá...prostě kočka. Nezapomenutelný je pak i její australský kolega – tanečník a choreograf StevenMcRea jako kocour Skimbleshanks. Skvělí a výmluvní jsou ale úplně všichni - paní Dench, Ian McKellen, Jason Derulo, James Gorden, Rebel Wilson, Taylor Swift, nebo třeba jeden ze současných sex symbolů stříbrného plátna Idris Elba. Vrchol filmu je však jen jeden a tím je Memory zpěvačky Jennifer Hudson. Ještě nikdy nebyl tento song zazpíván takovým způsobem a s ním tudíž ani Grizabella takto zahrána. Jennifer Hudson je velikou vypravěčkou příběhů a zde to svým výkonem jen potvrdila. Její Memory otevírá srdce a nechává diváky nořit se do hloubky svých vlastních životních příběhů – vlastních vzpomínek.

 

Fotogalerie