BURGUNDSKEM LODÍ ZA SKVĚLOU GASTRONOMIÍ

Burgundskem lodí za skvělou gastronomií

 

Každý má své představy jak prožít dovolenou. Někdo chce sportovat, jiný odpočívat u vody nebo naopak cestovat a poznávat cizí kraje. My jsme se tentokrát rozhodli pro cestu za dobrým jídlem a vínem.

 

Jako dopravní prostředek jsme zvolili loď America 50 Prestige, která byla pro naši osmičlennou posádku jako stvořená, díky čtyřem kabinám se sprchou a toaletou a společným prostorem s kuchyňkou a místem pro posezení. Všichni jsme na místě absolvovali školení jak s lodí manipulovat a jak se na ní chovat. A jestli si někdo myslí, že řídit loď „jen“ na řece a na kanále je úplná legrace, tak se mýlí. Přesnost s jakou musíte vjet do zdymadel nebo zakotvit, je pro začátečníky někdy pěkným oříškem.

A když dovolená za dobrým jídlem, tak kam jinam se vypravit, než do srdce Francie- Burgundska, do kraje se světoznámými víny, vydatnou, ale znamenitou kuchyní a velkolepou architekturou. Francouzi považují dobré jídlo za základní součást národního dědictví. Jen málokde se lidé tak zaníceně zajímají o svou kuchyni a víno. Burgundsko a jeho skvělá vína vzbuzují obdiv již po staletí. Ve 14. století za vlády burgundských vévodů se pověst o vínech tohoto kraje rozšířila po celé Evropě. Po Francouzské revoluci byly podle Napoleonova zákona rovnoměrného dědictví vinohrady rozděleny do malých pozemků, a tak vznikl neskutečný počet appelations – označení.

Jídlo vás nezklame nikde. Ať navštívíte vyhlášenou restauraci či zvolíte prostý výběr pikantní klobásy, paštiky,  sušenou šunku v bylinkách nebo  kozí sýry. Jediné co vás limituje je obvod pasu, proto je potřeba předem pečlivě zvážit a vybrat ty největší skvosty restaurací, které nemohou zůstat bez povšimnutí a v nich si dopřát všechny chody. Jak řekl spisovatel Jean Anouilh: „všechno končí ve Francii tímto způsobem,všechno. Svatby,křty, souboje,pohřby,podvody, diplomatické aféry – všechno je pouhou záminkou pro dobrý oběd.“ Chutˇ k jídlu vás tu neopouští, nemůžete nechat bez povšimnutí takové lahůdky, jakými je např. nejlepší dušené hovězí na světě, boeuf bourguignom – hovězí mírně vařené v červeném víně aspoň čtyři hodiny spolu s houbami, bílými cibulkami a plátky slaniny. Skvělá, chutná drůbež z Bresse, vykrmovaná obilím, je šlechtou mezi francouzskými kuřaty a slepicemi, většinou upravená tím nejjednodušším způsobem, pečená, dušená nebo na smetaně a se smrži, jak jsme je ochutnali my. Z hovězího masa z bílého plemene skotu, o které se s láskou starají v Charolais, se připravují ty nejjemnější bifteky. Escargots - hlemýždi - jsou stále svojí úpravou nepřekonatelné. Sosu z másla, česneku a petrželky se nic nevyrovná. Rillettes, jemná vepřová nebo husí paštika nikoho nenechá na pokoji a Jambo šunka z Auverginu taky ne.

Naše trasa lodí byla poměrně krátká, nejprve po menší, velmi půvabné říčce Seille z městečka Tournus, které se pyšní jednou z nejstarších a nejvýznamnějších románských staveb Burgundska, Opatstvím Abbaye de St.Philibert, které založila skupina mnichů z Noirmoutieru v 9.století. Z Tournus jsme se plavili do městečka Louhans, kde jsme navštívili vyhlášené trhy, jejichž velkou část tvoří prodej drůbeže z Bresse. Kuřata mají svoji ochrannou známku a jsou typická svými modrošedými pařáty. Odtud jsme navázali na Canal Central a přes Chalon  sur Saone jsme se plavili do cílové destinace Chagny, kde vyvrcholili naše gurmánské hody. Speciálním potěšením jsou burgundské vesničky, kterými proplouváte, farmářské usedlosti, mlýny a venkovní prádelny(lavoirs), které představují venkovskou duši Francie. Na lodˇjsme si naložili kola, na kterých podél celého kanálu, ˇpo speciálně upravených stezkách, mohl jet ten, kdo měl chuť. Kdekoliv z lodi vystoupíte, v dosahu pěti minut najdete vše, co potřebujete. 

 Plánovanou gastronomickou třešničkou na dortu byla návštěva třímichelinové restaurace Lameloise na malém náměstíčku v Chagny, která je vyhlášeným rodinným podnikem ve Francii. Byla založena v roce 1920 a již tři generace Lameloisových se pyšní nejvyšší kvalitou tradiční kuchyně.Od sedmdesátých let úspěšně vede restauraci sympatický  Jacques Lamelois. Na jídelním lístku zůstávají jídla podle receptů, které vařil již děda před padesáti lety. Např. holoubátka v župánku s čerstvými domácími těstovinami a husími játry, orestovanými na pánvi .Domácí ravioly s burgundskými šneky, vařené na páře  nebo jedinečný „kompot“ z hovězí oháňky a bramborovou kaší s lanýži( na tom jsem si mimořádně pochutnala). Myslím, že jsme s výběrem restaurace  byli všichni nadmíru spokojeni.

Dovolená, strávená na lodi  byla pro mě a mé přátele zážitkem, na který se nezapomíná. Kulinářské objevy nás potěšily, pro některé z nás byly inspirativní a život na lodi nám otevřel nový, pro nás do té doby neznámý pohled na svět.

 

                                                                                Eva Filipová 

 

 

 

 

 

Fotogalerie