BEZKONKURENČNÍ ZELENINA!

Stále se najde řada lidí, kteří žijí v mylné domněnce, že meloun je ovoce, přičemž se jedná o zeleninu spadající do stejné kategorie jako dýně či okurky. Tohle ovšem nic nemění na faktu, že se jedná o další ze zázraků přírody, který má pro naše fyzické tělo nadmíru blahodárné účinky! Víte vůbec, že ...

X
X
X
X
X
X

... se jedná o jednu z nejzdravějšícfh zelenin? Neobsahuje žádný cholesterol, téměř žádný tuk. Meloun je úžasný svými detoxikačními, antioxidačními a protizánětlivými účinky, je bohatý na vitamin C a A.

... obsahuje mangan, betakaroten, čímž posiluje zdravý vzhled pleti a má skvělý vliv na zdraví našich vlasů? Vedle toho další řadu potřebných minerálů jako vápník, hořčík, fosfor, sodík a draslík. V menším množství pak měď, zinek a železo, tedy prvky nezbytné pro správnou krvetvorbu, správnou funkci mozku, posilující nervovou soustavu, pevnost kostí, zubů a příznivě působí na plodnost.

... lykopen, silný antioxidant, který ve velké míře obsahuje, snižuje zánětlivost organismu a ničí škodlivé volné radikály?

... tato potravina je velmi prospěšná lidem trpícím aytmatem a rakovinou? A navíc! Přestože se jedná o poměrně sladkou potravinu, je vhodný i pro diabetiky a ty, kteří trpí artritidou!

... všechny jeho části jsou jedlé? Kůra se ovšem nejí pouze kvůli kyselé chuti. Ovšem například v Číně si ji můžete koupit smaženou nebo nakládanou.

... v některých částech světa se před hlavním jídlem, nebo ke kávě jedí pražená melounová semínka?

... dříve lidé podávali meloun mírně posolený? V Egyptě a některých afrických státech je velmi oblíbená komkbinace melounu se slaným sýrem. V arabských zemích se jedná o běžnou delikatesu. Sůl povzbuzuje samotnou lahodnou chuť melounu. Už jste někdy vyzkoušeli melounový hamburger se sýrem? Úžasná kombinace!

... na světě existuje na 1200 druhů melounů? Mezi ty nejznámější, vyjma vodního, patří například: medový, cukrový, vauclusijský, kantalupský, nebo charentaiský...

... první dochovaná zmínka o melounu pochází z obcobí před 2. tisíciloetím před n. l. V té době se tato zelenina začala hojně pěstovat v Egyptě, odkud se pozvolna rozšířila do Číny a Indie. Čína je největší producent vodních melounů na světě.

... původně vypadal zcela jinak a dnešní podoba je výsledkem šlechtění? Vodní meloun může dosahovat váhy až 15 kg, nicméně je zaznamenáno, že nejlepší plody této zeleniny ke konzumaci mají hmotnost kolem 2 kilogramů.

... celosvětovým unikátem je meloun o váze 108 kg, který na počátku 90. let vypěstoval v Tennessee Bill Carson a tímto si vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Otázkou zůstává, zda byl orpavdu dostatečně chtuný a pro organismus strávníků dostatečně užitečný...

... v Japonsku a Číně se meloun kupuje jako dárek na důkaz opravdového přátelství? Zvláště, jdete-li na návštěvu, vůbec nepřichází v úvahu, abyste přišli bez jednoho zralého melounu!

 

Text: LN, Foto: archiv, layout-auf-photosgrafika: STYLEnew.cz     

X

Fotogalerie