Ave, Caesar ! KOMEDIE - ETHAN & JOEL COEN

 

 

Někteří lidé mají úžasnou schopnost vyřešit i ten největší problém. Prototypem takového člověka je Eddie Mannix, jehož polem působnosti jsou hollywoodská filmová studia. Jenže i výjimeční lidé mohou mít své limity, což Eddie pozná, když vprostřed natáčení historického velkofilmu unesou jeho hlavní hvězdu. 

Den „žehliče problémů“ Eddieho Mannixe (Josh Brolin) začíná brzy ráno riskantní záchranou pověsti mladičké hvězdičky, která už už padá do morálního bahna a do spárů policie. Hned nato smiřuje rozzuřené církevní představitele, které naštval scénář připravovaného biblického velkofilmu. Režisérovi sofistikovaných dramat (Ralph Fiennes) musí do hlavní role vnutit hvězdného představitele kovbojů, který sice umí házet lasem, zato neumí mluvit. A to není všechno. Problémy mu dělá i hvězdná plavkyně Anna (Scarlett Johansson), jež má choulostivé osobní trable, a slavný tanečník Burt (Channing Tatum), jenž se z ničeho nic začal chovat divně. A to pořád není všechno. Největší vrásky na čele mu vykloubila superstar Baird Whitlock (George Clooney), který byl unesen neznámou organizací, jež si říká Budoucnost, uprostřed natáčení velkofilmu Ave, Caesar! Pro ostříleného Eddieho ale sebevětší krize není problémem, nýbrž výzvou.

 

Že diváky čeká mimořádný zážitek potvrzuje i Eric Fellner z produkční společnosti Working Title, podle něhož je Ave, Caesar! vyvrcholením spolupráce Joela a Ethana Coenových, což je v souvislosti s držiteli čtyř Oscarů a řady nominací na ně velmi slibná zpráva. „V tom filmu se odráží láska ke všemu, čemu se celá ta léta úspěšně věnují,“ říká Fellner. 

 

      FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

Ave, Ceasar!

Ave -  patří také Joelu a Ethanovi Cohenovým. Jejich filmy bývají s netrpělivostí očekávány velikým množstvím fanoušků po celém světě, stejně jako kolegy a ostatně všemi, majícími něco společného se světem filmovým. Určitými ikonami se stali už dávno a to nebývá snadné obhájit. Těmto talentovaným bratrům se to ovšem daří skvěle a toho je důkazem i jejich poslední film, který právě běží v našich kinech.

Ave, Ceasar je satira, jež výborně pobaví a pro všechny milovníky „starých“ Hollywoodských filmů má i speciální kouzlo. Hlavní roli tady totiž hraje její zákulisní svět, samosebou spolu s hvězdami současnými. Která z dam by ovšem čekala Georga Clooneyho v jeho obvyklé podobě charismatického okouzlujícího muže, nedočká se. I on navléká rád „šat“, který je protipólem toho, jak je obvykle vnímán a prezentován. Ale jednoho se už několik let nevzdává a tím je: předat svědectví a současně kritiku dění v naší společnosti. Činí to, ústy své postavy i tady, stejně tak jak je tomu ve filmech, které sám (mimo jiné skvěle) režíruje a produkuje.

Bratři Cohenové nás ve svém novém filmu ovšem pouze nebaví, ale také nám, jak je jejich dobrým zvykem, nastavují zrcadlo. Zrcadlo, které odráží současnou dobu a její dění a to ne pouze v show businessu.     

                                                                      Tereza Pokorná                                                          

 

Fotogalerie