ARNOŠT LUSTIG - NEMILOVANÁ

Nemnoho českých spisovatelů zanechalo ve světové literatuře takovou stopu jako Arnošt Lustig. Jeho knihy zaujímají přední místo v knihovnách doslova ve všech koncích světa, jsou součástí přednášek na vysokých školách tamtéž. Celý svůj život podával svědectví o prožitém, pro výstrahu, aby se nikdy nezapomnělo, čeho je člověk schopen, ocitne-li se ve válce. Podával své svědectví  v touze, aby se již nikdy neopakovaly situace, které prožil a přežil a které navždy zůstaly součástí všech zúčastněných a jejich rodin, ať již byli na straně jakékoliv. A ne nebyl naivní, znal dobře dějiny lidstva, ale dělal to, k čemu byl povolán. Stále znova otevíral své rány, protože věděl, že je to tím jediným, co může pro další generace udělat. Znal své poslání a tak mu zasvětil život. Zažil člověka v těch nejšílenějších situacích, ale nikdy na něj nezanevřel, stále hledal, ptal se proč a na každé z těch proč nacházel novou, další odpověď. Odstup a nadhled mu dovolovaly potkávat se s hloubkou. Věděl - patřil moudrým, kteří doopravdy vidí. Měl výjimečný dar slova a ta teď zaznívají v nové podobě z jeviště pražského Divadla Kolovrat, novela „NEMILOVANÁ“ se stala divadelní hrou. Její tvůrci se dotýkali s velikou úctou autorova odkazu a my tak máme možnost prožívat část života mladičké prostitutky Perly Sch. v tichu divadelního sálu. Jsme v Terezínském gettu, před sebou máme obraz strachu, statečnosti, schopnosti přežít – žít. Situace, které mrazí, kdy tečou slzy, kdy je všechno a nic - kdy potkáte člověka.

„ Novelu „Z deníku sedmnáctileté Perly Sch.“ pojmenovanou nakonec „Nemilovaná“ jsem psal v době, kdy naše Eva dospívala a mně napadlo, co by se svou nevinností asi dělala v lágru. To mě napadalo často, když jsem viděl ne jenom naše děti, ale všechny děti kolem. Poprosil jsem ji, aby pokud může, se mi svěřovala s tím, nač myslí, co ji napadá o světě, a vysvětlil jsem jí, proč to potřebuju, že píšu povídku o duši a těle, o soubojích dobrého s horším a horšího s nejhorším a vracím se do časů války k lidem, kterým by se podobala. Myslel jsem taky na sílu, kterou mají ženy a která je současně jejich nejzranitelnější okamžik, co mohou ženy proměnit na zbraň, a na to, co udělala civilizace s člověkem za to, co člověk udělal s civilizací v naší době, kdy stačí odhrabat pár centimetrů povrchu, aby se ukázala holá, drsná podstata světa, v němž žijeme. Co má člověk dělat, když obětuje tělo, aby zachránil duši... Jestliže je v tom nějaké poselství, tak možná, že se musíme bránit, že je to naše právo i povinnost, že bránit se musí i bezbranní a je-li v něčem velikost člověka, je to nakonec v tom, že se brání...“ řekl -mimo jiné - o své knize Arnošt Lustig.

Novela NEMILOVANÁ získala roku 1987 Americkou národní cenu za nejlepší román.

Dramatizace a realizace hry se ujal Jakub Korčák, uznávaný divadelní režisér a také pedagog a proděkan na divadelní fakultě AMU v Praze a vedoucí kabinetu režie DAMU. Jeho režie je citlivá, silná ve své minimalizaci a s pokorou slouží dílu muže, kterého si nesmírně váží. Stejně tak činí scénografie prof. MgA. Jana Duška, jednoho z našich nejlepších scénografů, jehož práci znají  milovníci divadla ne jen v Evropě, ale také Austrálii i USA.  Herci  Martina Balážová, Dagmar Jegerová, Milan Mikulčík a Lukáš Král neměli jednoduchou úlohu, síla jejich postav je enormní, obsah textu nese v sobě pro nitro velikou zátěž. Musím říci, že jsem leta neviděla takový herecký výkon, jaký podal Milan Mikulčík a je vůbec prvním, kdo mě přivedl v hledišti divadla k slzám. Nejslabším článkem této čtveřice byla pro mne Martina Balážová, která se v den premiéry nedokázala převtělit do své Perly tak, abych ji uvěřila všechny situace, které postava prožívá, ale síle autorova textu to naštěstí neubralo. 

Slova Arnošta Lustiga ve vás zůstávají dlouhý čas a vy jste vděčni za náš současný "svět", za to že zde máme svobodu a mír. Nemilovaná je hrou, kterou by měl vidět každý, stejně jako číst alespoň některou z knih jejího autora.

                                                                               Tereza Pokorná 

Fotografie : archiv ArtWay Theatre a  Alan Pajer

 

Nejbližší představení v Divadle Kolovrat se v produkci společnosti ArtWay Theatre konají   23.11. a 13.12.2017

Fotogalerie