ALEŠ LOPRAIS PILOT RALLYE

Stylenew na návštěvě u pilota rallye

Přímo v rodném Frenštátu pod Radhoštěm jsme navštívili skvělého pilota Rallye Dakar Aleše Lopraise. Zjistili jsme, že Aleš má charisma, smysl pro humor a nadhled. Po svém strýci, šestinásobném vítězi Rallye Dakar Karlu Lopraisovi, má navíc v rallye v genech! 

To se někomu rallye jezdí, když se za volant závodní Tatrovky svého strýčka stačil nacpat už v sedmi letech! Bylo to v dobách největší slávy Dakaru. V roce 1999 ale úspěšný tým skončil. Tatra se rozhodla, že jej dále nepodpoří.  Techniku naštěstí koupil Alešův otec. Zadlužil se, aby jeho bratr Karel mohl dál závodit. Od té doby už auta pro závody staví a přestavuje soukromý Loprais tým. Jeho členem je i Aleš Loprais, který v loňském ročníku Rallye Dakar na úplně novém a nevyzkoušeném voze značky MAN skončil na fantastickém 4. místě! Nejprve ale Dakar poznával nevinně. Jako divák.

Okouzlení v dunovém poli

„Zpočátku jsme na Dakar jezdili soukromě s tátou,“ říká dnes s úsměvem. „Přiletěli jsme do Dakaru, půjčili si jeep a jeli klukům naproti. Můžete jim potom pomoci s náhradními díly, organizačními záležitostmi, různými problémy. V té době jsem řešil veškerou logistiku týmu – přihlášky, komunikaci s pořadateli závodů. Díky tomu znám krásný pohled na Dakar z druhé strany.  Znám okamžik, kdy stojíte v dunovém poli a s napětím očekáváte, až vozy kolem vás projedou.“  

Podle Aleše je Dakar nesmírně silné lákadlo. Je jako droga. Jako vábení. Kdo závod pozná, nedokáže mu odolat. Neváhal proto ani na okamžik, když ho strýc Karel požádal, aby s ním v roce 2006 jel závod jako navigátor. V závodě posádka bohužel havarovala a Karel Loprais tehdy utrpěl zranění. Aleš naopak dozrál. Upevnil v sobě rozhodnutí. Pojede příští závod. Ne ale jako navigátor. Bude pilotem posádky.

Dozvíš se hodně o sobě

Jeho rozhodnutí bylo správné. Aleš dnes patří mezi špičkové jezdce rallye. Má respekt mezi závodníky celého světa. V těchto dnech se rozhoduje o tom, na jaké značce vozu Dakar 2015 pojede. Ve hře jsou MAN, Iveco a jako srdeční záležitost i domácí Tatra. Na závod se bude připravovat na testovacích jízdách v Maroku a v Emirátech. „Přípravu na Dakar nemůžete podcenit,“ vysvětluje. „Je to velice těžký závod. Spolykáte při něm kila písku, zhubnete 6-7 kg. V kabině auta je 50 stupňů, venku ještě o 10 stupňů více. Jste narvaní v těžké nehořlavé kombinéze, pod ní stejně nepříjemné nehořlavé prádlo, hlavu a tělo máte krutě potlučené od nárazů v kabině. Zažil jsem s posádkou i těžkou havárii. Bylo to v roce 2012, kdy jsem unavený požádal kopilota, aby řídil. Sedl jsem si na jeho místo a probudil se v okamžiku, kdy se kamion řítil z příkrého srázu. Začal jsem křičet, jenže řidič se probudil a v šoku přidal plyn! Vlítli jsme do obrovské jámy. Přední kola se utrhla, my se třikrát ve vzduchu otočili a dopadli na střechu. Řidič byl připoutaný, visel hlavou dolů, z úst a uší mu tekla krev. Měl jsem úraz zad, bolesti, ale musel jsem se k němu dostat.  Odpoutat ho, pomoci. Navigátor byl naopak úplně paralyzovaný. Vůbec nereagoval. Dakar tak prověří i vaši vnitřní sílu. Vaši schopnost reagovat a pomoci druhému člověku i ve stresu. Na Dakaru se o sobě hodně dozvíte.“

Je důležité říci pravdu

Umění všech členů posádky, ale hlavně férové jednání jejích členů zaručují úspěch na Dakaru. V Alešově týmu proto nebude chybět španělský navigátor Ferran Marco. Tichý, klidný typ, kterého všichni podceňovali. „Dostal mě větou, jakou obvykle od navigátora neslyšíte,“ říká Aleš. „Ztratili jsme se a já se ho ptám, co budeme dělat? V klidu odpověděl: Aleši, já nevím, nemám ti co říct. Taková reakce navigátora je pro vás nesmírně cenná. Spousta z nich chybu nepřizná, nebo hledají příčiny jinde. On se přiznal. Věděli jsme, na čem jsme a spolu hledali řešení. Je to jako v životě. Musíte si věci říkat na rovinu. 

Doma si Aleš věci na rovinu říká se svou půvabnou přítelkyní Gábinou. Je také skvělá řidička a fanynka Dakaru, která při péči o tři děti stíhá navíc i skvěle vypadat! Nejmladšímu Alexovi je přitom teprve půl roku. Ve Frenštátu u Lopraisů jsme našli pohodu a lásku. Samozřejmě i Rallye Dakar, protože fenomenální závod u Lopraisů vnímáte na každém kroku. Stylenew do dalších závodů drží palce!

Alena Štrobová                foto: Dagmar Hájková

 

Fotogalerie