90 LET ARNOŠTA LUSTIGA

Arnošt Lustig, jeden z našich největších spisovatelů by 21.12.2016 oslavil devadesátiny a nebyl by to Arnošt Lustig, kdyby to neuděl i přes to, že již mezi námi několik let není. Veliké oslavy si totiž pojistil a to hned na několika frontách. Za prvé má skvělé děti, které dále nesou jeho odkaz světem, a díky nim tak stále znova a znova ožívají myšlenky tohoto velikého autora. Myšlenky, které jsou výpovědí doby, jež přinesla lidstvu druhou světovou válku, myšlenky které vycházely ze srdce muže, který prožil a přežil její nejšílenější tvář. Muže, který i přesto neztratil víru v člověka v dobro, které v sobě nosí a  neztratil ani naději v další generace, které se snad z minulosti poučí.  Arnošt Lustig miloval lidi, miloval život i když jeho rodině přinesl tolik bolesti, a ti kteří  ho znali, milovali zase jeho, protože jinak to ani nešlo. Jeho smích a rozzářenou tvář vidí každý z nich před sebou hned, jakmile se někde objeví jeho jméno. Slyší jeho hlas, který vypráví anekdoty na potkání, slyší jeho smích a cítí jeho radost, která byla tolik nakažlivá. Za druhé jsou po celém světě roztroušeni jeho žáci, kteří na něj vzpomínají ze stejného důvodu, a jsou tu jeho čtenáři, taktéž roztroušeni po celém světě, kteří se k jeho knihám stále znovu vracejí, protože jsou to knihy hluboké a moudré. Na universitách se o něm učí a při samotném čtení, se pak všichni učí znovu spolu s ním - uvědomují si život, člověka jako takového i sami sebe.  Arnošt Lustig slaví 90 let :

AL90 – CYKLUS AKCÍ I NOVINEK ZE ŠUPLÍKU SPISOVATELE ARNOŠTA LUSTIGA POŘÁDANÝCH K DEVADESÁTÉMU VÝROČÍ JEHO NAROZENÍ.

Jde o  výjimečný kulturní program, který přibližuje spisovatele, který„psal, aby mohl žít, a žil, aby mohl psát". Tento projekt, pořádaný dcerou Arnošta Lustiga Evou Lustigovou ve spolupráci s partnery, vrcholí v prosinci v jeho rodném městě Praze. Můžete se těšit na sedm premiér z oblasti literární, divadelní, filmové, rozhlasové i fotograficko-výtvarné tvorby – dále na přehlídku filmů podle předloh či scénářů Arnošta Lustiga, na besedy moderované známými osobnostmi, na vzpomínkové večery i autogramiády jeho sebraných spisů.

„Festivalem AL90 se vracím k podstatě tohoto muže, k tomu co měl rád, k tomu čím žil a co uměl. A také mu tak trochu splácím dávný dluh za „snědenou povídku“. Ve dvou letech jsem totiž vešla do jeho „pracovny" a snědla tři stránky povídky, snad z „Démantů noci”. Nechal je vedle psacího stroje na svém „stole” - prkně položeném přes vanu v koupelně. Po večerech se tam uchyloval před svými ratolestmi a krásnou manželkou a psal," vysvětluje Eva Lustigová svou motivaci ke vzniku programu AL90. Na programu se podílí mnoho dalších partnerů– v první řadě její bratr Pepi Lustig, Mladá fronta, Památník národního písemnictví, Židovské muzeem v Praze, provozovna kina Lucerna, Úřad městské části Praha 8., Český rozhlas, i další. Vzniká tak program lyrický i osobitý, jako byl Arnošt Lustig sám. Připomíná jeho slova, "že smyslem života je radost z toho, že žijeme".

Pro kompletní informace o programu AL90 navštivte jeho facebookový profil www.facebook.com/ArnostLustig90/. Vstup na veškeré akce je volný kromě filmové přehlídky.

Lustig si nejvíc vážil člověka. „Lidí spojených s pravdou a upřímností. Dobrých lidí. Člověka, který je schopen ze sebe vydat to lepší, protože v každém z nás, je to lepší i to horší.” Eva Lustigová říká: „že AL90 nabídne těm, kteří se programu zúčastní, inspiraci i okamžiky reflexe jak být svým lepším já.”

Spisovatel celosvětového významu by letos slavil devadesátiny. Jeho dílo bylo přeloženo do 25 jazyků. Filmy natočené podle jeho scénářů mu získaly mezinárodní proslulost. Třikrát byl v užším výběru na Nobelovu cenu za literaturu. V roce 2003 byl nominován na Pulitzerovu cenu (za Krásné zelené oči), v roce 2009 na Mezinárodní Man Bookerovu cenu za dlouhodobý přínos světové literatuře. Držitel ceny Franze Kafky (2008), Emmy (1986) a mnoha dalších prestižních ocenění.

AL90 - Sedm premiér, Devětkrát mazal tov v Divadle Karla Hackera v režii O. Struskové (s K.Hvížďalou, J. Somrem, T. Fischerovou, D. Kaplanovou, F.Cingrem, H. Hoškovou a sestrou H. Hnátovou, roz. Lustigovou) i další akce. Novinky nabízí:

ï Překvapující edici korespondence Arnošta Lustiga z exilových let 1968 – 1973 se svým „bratrem“ Otou Pavlem, maminkou a sestrou, s názvem Krásně jsem si početl. Vydává Mladá fronta ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Křest knihy i autogramiáda s Evou Lustigovou - 5. prosince v knihkupectví Academia.

ï Světovou premiéru divadelního představení Láska a tělo podle stejnojmenné novely Arnošta Lustiga jenž proběhne 8. prosince v Divadle Minor a kterou v rámci projektu Listování připravil Lukáš Hejlík. Posléze turné s až 40 zastávkami po ČR.

ï Pražskou premiéru inscenace Jak daleko je daleko: Léto Ludvíčka Adlera, na motivy novely Arnošta Lustiga Zloděj kufrů jejíž ukázku budete moci shlédnout 20. prosince v synagoze na Palmovce v kaleidoskopu vystoupení plejády gratulantů" zorganizované sdružením Serpens.

ï Filmovým nadšencům 15. prosince v kině Lucerna první české uvedení dokumentárního filmu Terezín v režii Carlo di Carla, žáka slavného Michelangela Antonioniho. Na scénáři se podílel a ve filmu účinkuje Arnošt Lustig i Jiří Pavel. Projekce následovaná besedou je součástí filmové přehlídky (14. – 17. prosince).

ï Vernisáž Krajina Lustig, fotografie a karikatury Arnošta Lustiga pohledem vyjímečných umělců v kontrapunktu s obrazy Františka Lukáše (Lustiga), dne 14.prosince v Kavárně Lucerna. Výstava potrvá do 12. ledna 2017.

ï V neposlední řadě světovou premiéru epické básně Arnošta Lustiga Kantáta pod taktovkou Českého rozhlasu a

ï Nové CD Osudy s rozhlasovými vzpomínkami Arnošta Lustiga vydané v edici nakladatelství Radioservis. 

4. prosinec 2016 Maiselova synagoga, Praha - Josefov 18.00

Dům vrácené ozvěny

Hudebně-vzpomínkový večer na Arnošta Lustiga.

Večerem s přáteli a rodinou Arnošta Lustiga, mezi nimi i Karlem Vágnerem a Evou Lustigovou, provází Pavel Theiner. Vybrané pasáže z novely Dům vrácené ozvěny, prodchnuté autobiografickými prvky.

Čte: Tereza Pokorná

Hudební doprovod: Kapela Petry Ernyei

Autogramiáda prózy Arnošta Lustiga s Evou Lustigovou.

************************************************************************

5.prosinec 2016 Knihkupectví Academia, Václavské náměstí, Praha 17.00

Křest knihy dopisů mamince, sestře Hance a „bratru“ Otu Pavlovi

Krásně jsem si početl

Vydavatelství: Mladá fronta ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví Slavnostní autogramiáda s Evou Lustigovou této knihy i vybraných spisů Arnošta Lustiga

Vydavatelství: Mladá fronta

5. prosinec 2016

Divadlo Karla Hackera, Praha 8 - Kobylisy, 19.30

Devětkrát mazal tov!

Vzpomínkový literárně-hudební večer k jubileu Arnošta Lustiga

Režie večera: Olga Strusková

Dramaturgie a produkce: Iva Hejná

Účinkují: Josef Somr, Táňa Fischerová, Dita Kaplanová,

Kateryna Kolcová - Tlustá, Alexander Shonert.

Vzpomínat budou příbuzní, přátelé a literáti Eva Lustigová, Hana Hnátová, Helga Hošková, Tomáš Kraus, Karel Hvížďala, František Cinger.

V rámci večera bude uvedena ukázka z filmu Evy Lustigové

Tvoje slza, můj déšť

Námět, scénář, režie: Eva Lustigová | CZ 2012

Po programu se uskuteční autogramiáda prózy Arnošta Lustiga.

************************************************************************

8. prosinec 2016 Divadlo Minor, Vodičkova 6, Praha 20.30

Cyklus scénického čtení na náměty z díla Arnošta Lustiga Láska a tělo (v rámci projektu Listování.cz)

Roadshow po ČR | Režie: Lukáš Hejlík

************************************************************************

14. prosinec 2016

Palác Lucerna, Václavské náměstí, Praha 18.00

Kavárna Lucerna 18.00

Vernisáž výjimečných fotografií, karikatur a kreseb

Krajina Lustig

Obrazy: František Lukáš (Lustig)

Fotografie: Petra Růžičková, Jaroslav Brabec, Alan Pajer, Martin Salajka Karikatury a kresby: Jaroslav Kándl, Josef Blecha, Věra Kohutová Výstava potrvá do 12. ledna 2017.

Velký kinosál Lucerna 18.30

Krátký snímek Sousto

na motivy povídky Arnošta Lustiga Druhé kolo.

Režie a scénář: Jan Němec | CZ 1960, 12 minut

Projekce filmu

Démanty noci

podle stejnojmenné knihy Arnošta Lustiga.

Režie: Jan Němec | Scénář: Jan Němec, Arnošt Lustig | CZ 1964, 64 minut

Moderuje Jan Fingerland

Součástí projekce bude zvuková koláž Tomáše Černého z ČRo Dvojka. Po projekci filmu se uskuteční v kavárně Paláce Lucerna autogramiáda prózy Arnošta Lustiga s Evou a Josefem Lustigovými.

************************************************************************

15. prosinec 2016

Malý kinosál Lucerna, Václavské náměstí, Praha 18.30

Česká premiéra dokumentárního filmu

Terezín

Režie: Carlo di Carlo | IT 1964, 28 minut

Film uvede Andreas Pieralli

Projekce filmu Transport z ráje

podle povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje.

Režie: Zbyněk Brynych | CZ 1962, 94 minut

Moderuje Martina Kociánová

Čestný host Juraj Herz

Součástí večera bude zvuková koláž Tomáše Černého z ČRo Dvojka. Po projekci filmu se uskuteční v kavárně Paláce Lucerna autogramiáda prózy Arnošta Lustiga s Evou a Josefem Lustigovými.

************************************************************************

16. prosinec 2016

Velký kinosál Lucerna, Václavské náměstí, Praha 18.30

Krátký hraný film Králíček Režie: Dušan Klein | CZ 1963, 12 minut

Projekce dokumentárního filmu

Bojovník (The Fighter)

oceněného na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu s Janem Wienerem a Arnoštem Lustigem v hlavní roli. Režie: Amir Bar-Lev | USA 1998, 91 minut

Součástí večera bude zvuková koláž Tomáše Černého z ČRo Dvojka. Po projekci filmu se uskuteční v kavárně Paláce Lucerna autogramiáda prózy Arnošta Lustiga s Evou a Josefem Lustigovými.

Moderuje Josef Klíma

************************************************************************

17. prosinec 2016

Malý kinosál Lucerna, Václavské náměstí, Praha 18.30

Televizní dokument z cyklu Vzkaz -

Vzkaz Arnošta Lustiga

Muž, který přežil setkání s nacistickým zločincem Josefem Mengelem.

Čestný host Roman Vávra

Autoři: R. Vávra, J. F. Potužník, A. Majstorovičová | CZ 2008, 25 minut

Projekce filmu Dita Saxová podle stejnojmenné knihy Arnošta Lustiga. Režie: Antonín Moskalyk | CZ 1967, 105 minut

Součástí večera bude zvuková koláž Tomáše Černého z ČRo Dvojka. Po projekci filmu se uskuteční v kavárně Paláce Lucerna autogramiáda prózy Arnošta Lustiga s Evou a Josefem Lustigovými.

***********************************************************************

17. prosinec 2016

Český rozhlas Vltava - Víkendová příloha Vltavy

Nejhezčí hvězdy nad námi

Moderuje Táňa Fischerová

Vzpomínkové pásmo na Arnošta Lustiga s Evou a Josefem Lustigovými a rodinnými přáteli s využitím archivních záběrů.

Připravují redaktor Jiří Kamen a režisér Miroslav Buriánek.

17. December 2016

Czech Radio 7 - Radio Prague - www.radio.czech/en

“David Vaughan in conversation with Pavel Theiner:

Arnošt Lustig (1926-2011) and his literature“.

On the eve of the internationally acclaimed Pulitzer Prize nominee’s 90th birthday,

a personal retrospective by Pavel Theiner, publicist, translator and the son of George Theiner, who was Lustig’s first translator into English (”Night and Hope“).

************************************************************************

18. prosinec 2016 Český rozhlas Vltava

Schůzky s literaturou s Arnoštem Lustigem

Koláž z dosud nepublikované Lustigovy epické básně Kantáta a dialogů z filmu Evy Lustigové Tvoje slza, můj déšť.

Připravuje režisér Miroslav Buriánek.

**********************************************************************

20. prosinec 2016 Synagoga na Palmovce, Praha - Libeň 17.00

S první hvězdou

– narozeninový večer s přáteli Arnošta Lustiga

Kaleidoskop vystoupení plejády „gratulantů“:

Tomáš Černý, ČRo Dvojka- zvuková dokumentární koláž Dismanův rozhlasový dětský soubor s ukázkou z představení „...a bolelo nebe“.

ZUŠ Litoměřice, literární a divadelní odbor s ukázkou z představení „Jak daleko je daleko: Léto Ludvíčka Adlera“ Dětská opera Praha

Čtení z románu Arnošta Lustiga „Miláček“

„A dej tam hodně tvarohu!“ – Buchty od Vendulky Organizace večera: Sdružení SERPENS, Václav Špale

***********************************************************************

Prosinec 2016

Při příležitosti 90. jubilea vychází rozhlasové vzpomínky spisovatele Arnošta Lustiga na CD

v edici Osudy nakladateství Radioservis. Dramaturgie a produkce: Pavel Maroušek

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Únor 2017

Divadlo v Řeznické, Řeznická 17, Praha

Divadelní hra

Nemilovaná

(Z deníku sedmnáctileté Perly Sch.)

podle stejnojmenné novely Arnošta Lustiga

V hlavní roli: Martina Balážová Režie: Jakub Korčák | Dramaturgie: Marcela Magdová

Fotogalerie